Fotó: Pixabay
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
2024. október 13., 20:462024. október 13., 20:46
A felmérés szerint a környezetet érintő problémák sorában a klímaváltozás az 5. helyen állt; a lakosság 7 százaléka gondolta prioritásnak.
Az erdőirtás egybehangzóan a legsúlyosabb környezeti probléma úgy a nők, mint a férfiak körében, utóbbiak esetében azonban a klímaváltozás csupán a hatodik helyen állt a listán. Ugyanakkor több nő (51 százalék) mint férfi (46 százalék) gondolta úgy, hogy az éghajlatváltozás az emberi tevékenység eredménye – ismerteti az Agerpres.
Arra a kérdésre, hogy Milyen hatással lesz az éghajlatváltozás az életükre? a válaszadók 17 százaléka mondta azt, hogy rendkívül negatív hatással lesz. Az átlagos megítélés is negatív volt, ugyanis az egy 1-től 10-ig terjedő skálán, ahol az 1 a rendkívül negatív, a 10 pedig a rendkívül pozitív hatást jelenti, 3,64 pont jött ki. Ami az országra kiváltott hatást illeti, az átlagos megítélés még rosszabb volt, 2,9-es az 1-től 10-ig terjedő skálán.
Ami az éghajlatváltozásnak a közpolitikák által befolyásolható ágazatokra gyakorolt hatását illeti, a romániaiak meg vannak győződve arról, hogy
Emellett a lakosság nagy része (68%) állította azt, hogy
A demográfiai elemzés rámutatott, hogy az idősebb generációk, az 1928 és 1946 között, illetve az 1946 és 1964 között születettek hisznek a legkisebb mértékben abban, hogy az éghajlatváltozásokat az emberi tevékenység idézi elő.
Ugyanakkor az 1981 és 1996 között, illetve az 1946 és 1964 között születettek hajlandóak a legkisebb mértékben életvitelük megváltoztatására.
A Románia klímahelyzete 2024-ben kutatást egy 11 kutatóból álló csoport készítette. A jelentés bemutatja a legfrissebb éghajlati adatokat és előrejelzéseket, elemzi a szélsőséges időjárási jelenségek, valamint a romániai éghajlat-, környezet- és energiapolitikák alakulását, részletezi az energiarendszerrel kapcsolatos előrelépéseket és jövőbeli terveket, valamint foglalkozik a románok éghajlatváltozáshoz való hozzáállásával.
Anamaria Gavrilă POT-elnök bejelentette szerda este, hogy visszalép a jelöltségtől, így George Simion marad a szuverenisták államfőjelöltje.
Túlzottan nagyoknak nevezte Kelemen Hunor Klaus Iohannis volt államfő külföldi útjainak költségeit.
Vádat emelt szerdán a legfőbb ügyészség Călin Georgescu volt államfőjelölt öt támogatója ellen – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A parlament épületébe hívta ki a rendőrséget szerdán Anamaria Gavrilă képviselő, miután szóbeli összetűzésbe került a sajtó képviselőivel.
Őrizetbe vett a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) három kábítószercsempészt, akik rendhagyó módon próbálták feltűnés nélkül Bukarestbe juttatni a Spanyolországból becsempészett közel 30 kilogramm kábítószert.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán kijelentette, hogy a kormánykoalíció jövője Crin Antonescu elnökválasztási győzelmétől függ.
A választási folyamat menetrendjét rögzítő kormányhatározatnak megfelelően március 20-án, csütörtökön kiderül, hogy kik indulnak a májusi elnökválasztáson.
Nyilvánosságra hozta kedd este az elnöki hivatal Klaus Iohannis 2015-2025 közötti külföldi repülőútjainak költségeit.
A legfelsőbb bíróság kedden elrendelte a nyomozás újrakezdését a Colectiv 2 néven ismert ügyben – számolt be az Agerpres.
A magyarországi Győr-Moson-Sopron vármegyében, a Pannonhalmi járás székhelyén, az ég és a föld találkozási pontján található Pannonhalma monostora. Bazilika, kerengő, könyvtár, monostor, koncertterem és gimnázium – mintegy 11 ezer négyzetméteren.
szóljon hozzá!