Diáktüntetéstől a szovjet hadsereg támadásáig – forradalmi napok krónikája

Diáktüntetéstől a szovjet hadsereg támadásáig – forradalmi napok krónikája

1956. október 23-án kirobbant Budapesten a magyar nép utolsó szabadságharca, amelynek során több ezer magyar fiatal fogott fegyvert a szovjet csapatok kiűzésére, 12–14 éves gyerekek benzinesüveggel szálltak szembe a hatalmas lánctalpasokkal. A forradalmárok ugyanakkor az ötvenes évekre kialakult népnyomorító diktatúra megszüntetését is céljuknak tekintették.

Kápolnási Zsolt

2016. október 23., 09:282016. október 23., 09:28

Félelem és rettegés uralta a Rákosi Mátyás kommunista pártvezér által irányított Magyarországot az ötvenes években, a korlátlan hatalommal rendelkező belbiztonsági szervezet, az ÁVH emberei az éjszaka bármely órájában megjelenhettek a polgárok ajtajai előtt. Több mint negyvenezer embert börtönöztek be politikai okokból, legalább ötszázat ki is végeztek. Körülbelül ötezer embert hurcoltak munkatáborba, például Recskre. Az élet minden területén zavarok keletkeztek, a szénhiány miatt a lakások és hivatalok egy részét nem fűtötték. Óriási hiány mutatkozott az alapvető élelmiszerekben, főként húsban. Eközben az újságok tele voltak győzelmi jelentésekkel, a lakásokban éhesen didergő emberek azt olvasták, hogy boldogan élnek és ezért hálásak kell legyenek Rákosi Mátyás pártfőtitkárnak és a kommunista pártnak. Ráadásul a szovjet csapatok a második világháború után Magyarországon maradtak, ez további elkeseredést szült. A változás első nyílt megnyilatkozása a kommunista párton belüli leszámolás egyik áldozatának, a székelyudvarhelyi származású Rajk Lászlónak az október 6-i újratemetése volt. A százezres nagyságú tömeg részvétele a gyászszertartáson valóságos kommunistaellenes, néma demonstrációvá alakult.

Október 23.

15 órakor diáktüntetés indult el a Petőfi-szobortól, ahol Sinkovits Imre tízezres tömeg előtt szavalta el a Nemzeti dalt. Egy diák felolvasta az előző nap a Műegyetemen elfogadott 16 pontot. A menet egyre hatalmasabbra duzzadva a Margit hídon át jutott el a Bem-szoborig. Itt néhányan már kivágták a zászlókból a szovjet típusú címert, Veres Péter felolvasta az írók kiáltványát, majd Bessenyei Ferenc szavalta el a Szózatot. Az egyre növekvő tömeg aztán megindult a Parlamenthez, a Kossuth Lajos tér felé, a tüntetők ekkor már azt kérték, hogy a korábban a pártból eltávolított, úgynevezett reformkommunista Nagy Imre beszéljen a Parlamentnél. Hamarosan betöltötte a teret a mintegy kétszázezres tömeg. 18.30-kor lekapcsolták a tér világítását, de a tüntetők nem távoztak, s a sötétben meggyújtott aznapi Szabad Nép (a párt napilapja) lángjánál Nagy Imrét követelték. 17 óra tájban a Magyar Rádió épületénél is tüntetők jelentek meg, hogy beolvastassák a diákság 16 pontját. A rádió vezetői erre nem voltak hajlandók. Az elutasítást látva, az időközben hatalmasra nőtt tömeg megpróbált behatolni az épületbe, az ÁVH-s őrség őrizetbe vett 10 tüntetőt. 18 óra körül a Kossuth téri tömeg kisebb csoportjai a Dózsa György úti Sztálin-szoborhoz vonultak, hogy ledöntsék a zsarnokság jelképét. 20 órakor közvetítette a Kossuth Rádió Gerő Ernő – Rákosi leváltása után az ország legfontosabb politikai vezetője – beszédét. A keményvonalas Gerő sovinisztákról, antiszemitákról és reakciósokról beszélt, a pestiek megmozdulását nacionalista jellegűnek nevezte. Beszéde országszerte óriási csalódást és felháborodást keltett, és nagyban hozzájárult a feszültség fokozódásához. 21 órakor Nagy Imre végre a Parlament erkélyére lépett: Elvtársak! – kezdte beszédét, de a kommunista megszólításra a tömeg ingerült moraja volt a válasz. Fegyelmezett távozásra szólította fel a tömeget, de a tüntetés nem fejeződött be. Ugyanakkor a Rádió főbejáratánál az őrség tűzoltófecskendővel és riasztólövésekkel próbálta a tüntetőket az épülettől távol tartani, de a katonák egy része a tüntetők mellé állt. Mindmáig nem kellően tisztázott körülmények között dördült el este kilenc óra körül az első lövés az épületből, amit a Rádió hajnalig tartó ostroma, majd elfoglalása követett. Késő este egész Budapesten megkezdődött a fegyveres harc, támadások érték a telefonközpontokat, a nyomdákat, és több fegyvergyártással foglalkozó üzemet. Késő éjszaka már rendőrőrsöket és katonai intézményeket is támadtak a felkelők.

Október 24.

Hajnalban elérték Budapestet a szovjet különleges hadtest 2. gépesített gárdahadosztályának első egységei, közben az éjjel Nagy Imrét kinevezték miniszterelnöknek. A párt első titkára viszont Gerő maradt. Reggel a felkelők elfoglalták a Rádió épületét és lefegyverezték a védőket. Később a Parlamentben rendeztek be ideiglenes stúdiót.

Október 25.

A reggeli órákban súlyos harcok árán szovjet és magyar alakulatok visszafoglalták a felkelőktől a Rádió rommá lőtt épületét. Délelőtt a pártközpontban leváltották Gerőt, és Kádár Jánost nevezték ki helyette. 10–11 óra körül a Parlamentet védő szovjet katonák barátkozni kezdtek a tüntetőkkel, a tömegből többen felmásztak a harckocsikra. Rövidesen azonban géppuskasorozat dördült el, majd általános és kaotikus lövöldözés kezdődött, a szovjetek gépfegyverekkel és harckocsiágyúval lőtték a menekülő tömeget. A Kossuth téri vérengzésnek 60–80 halálos és 100–150 sebesült áldozata volt. Délután fokozódott a harc intenzitása a Corvin-köznél is, ahol a felkelők súlyos veszteségeket okoztak a velük szemben harcoló szovjet gépesített gárdahadosztály egységeinek. Maléter Pál ezredes kapta azt a feladatot, hogy az esztergomi harckocsiezred 5 harckocsijával és 100 tiszti növendékkel foglalja el a Kilián laktanyát, és a Corvin-köz környékén teremtsen rendet. Maléter ezredes parancsát a növendékek nem hajtották végre. Egy harckocsival jutott el végül a laktanyáig, ahol tűzszünetet kötött a felkelőkkel.

Október 26.

Megalakult a Széna téri felkelőcsoport. Parancsnokuk Szabó János (Szabó bácsi) gépkocsivezető lett. A szovjet páncélosok mozgását barikádok építésével, a Déli pályaudvarról odatolt vagonokkal akadályozták.

Október 28.

A Parlamentben az új kormány letette az esküt. Nagy Imre bejelentette a rádióban, hogy a kormány általános és azonnali tűzszünetet rendel el, illetve a szovjet csapatok azonnali kivonását Budapestről. Késő este a legkompromittáltabb vezetőket, köztük Gerő Ernőt, hozzátartozóikkal együtt, szovjet katonai repülőgépekkel Moszkvába szállították.

Október 30.

A felkelők megkísérelték ellenőrzésük alá vonni a Köztársaság téri pártházat, melyet a feloszlatott ÁVH központjának tartottak. Közel három órán át tartott az ostrom. Az épület elfoglalása után a feldühödött tömeg több védőt meglincselt, de számos felkelő is életét vesztette. Délben Nagy Imre a rádióban bejelentette az egypártrendszer megszüntetését.

Október 31.

Befejeződött a szovjet csapatok Budapestről való kivonulása, de Moszkvában már előkészítették a Magyarország elleni újabb katonai akciót, a Forgószél hadműveletet.

November 1.

A kormány felmondta a kommunista országok katonai szövetségében, a Varsói Szerződésben való részvételt, és kinyilvánította Magyarország semlegességét.

November 4.

Hajnali négy órakor megindult a szovjet hadsereg általános támadása, nemsokára elhangzott Nagy Imre rövid, drámai hangú rádióbeszéde: „Csapataink harcban állnak. A kormány a helyén van.” Aztán a miniszterelnöknek is menekülnie kellett, 42 társával egyetemben a jugoszláv nagykövetségen kapott menedéket.

A szovjetek szisztematikusan számolták fel az ellenállás fészkeit, utoljára a csepeli forradalmárok tették le a fegyvert. Csepel november 11-i elfoglalásával a fővárosi fegyveres ellenállás véget ért, a magyar forradalmat leverték. Elesett 3652 magyar és 640 szovjet állampolgár. A forradalom következményeként kb. negyedmillió magyar hagyta el az országot, nyugati államokba menekülve.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 04., szombat

Meglehetősen pocsékul áll Románia a várható élettartam szempontjából

Spanyolországban a legmagasabb a várható élettartam az Európai Unióban, 84 év, míg Romániában a harmadik legalacsonyabb, 76,6 év. Az uniós átlag 81,5 év – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Meglehetősen pocsékul áll Románia a várható élettartam szempontjából
2024. május 03., péntek

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette

Meghalt egy 44 éves férfi Hunyad megyében, miután vadászat közben egyik társa véletlenül mellkason lőtte.

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette
2024. május 02., csütörtök

Villanyoszlopnak és fának ütközött, majd felborult a 19 éves fiatal által vezetett autó – ketten életüket vesztették

Két fiatal vesztette életét egy autóbalesetben csütörtökön a 65A jelzésű országúton, az Argeş megyei Căldăraru településen.

Villanyoszlopnak és fának ütközött, majd felborult a 19 éves fiatal által vezetett autó – ketten életüket vesztették
2024. május 02., csütörtök

Elakadt a hóban két lengyel turista a Bucsecs-hegységben

Elakadt a hóban három lengyel turista a Bucsecs-hegységben levő Szarvas-völgyben.

Elakadt a hóban két lengyel turista a Bucsecs-hegységben
2024. május 02., csütörtök

Több ezren szenvedtek munkahelyi balesetet tavaly Romániában

Tavaly 4862 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 112-vel kevesebben, mint egy évvel korábban; az áldozatok közül 90-en életüket vesztették.

Több ezren szenvedtek munkahelyi balesetet tavaly Romániában
2024. április 30., kedd

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága – tájékoztatta az államtitkárság kedden az MTI-t.

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság
2024. április 30., kedd

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a Meta ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján.

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt
2024. április 30., kedd

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!

Kisfilmben buzdít választási részvételre az Európai Parlament. A politikamentes videóban idősek hívják fel unokáik figyelmét a demokrácia törékenységére, a szavazás fontosságára.

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!
2024. április 30., kedd

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak

Már csak egyet kell aludni, és kezdődik a minivakáció: hatnapos vakációra mennek szerdától a közalkalmazottak, mivel a kormány pihenőnappal kötötte össze a május elsejei munkaszüneti napot az ortodox húsvét négynapos ünnepével.

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak
2024. április 29., hétfő

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján

Kisorsolta hétfőn a Központi Választási Iroda (BEC) a június 9-i európai parlamenti választásokon induló pártok és választási szövetségek listáinak sorrendjét a szavazólapon.

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!