Diószegi Orsolya. Érdekes tapasztalatokkal tért haza. Forrás: Diószegi Orsolya
A könyvtárosként dolgozó 26 éves Diószegi Orsolya 2018-ban végigment az El Caminó elnevezésű spanyolországi zarándokúton, ahol összeismerkedett néhány dél-koreaival. Innen jött az elhatározás, hogy következő nagyobb célpontja a távol-keleti ország lesz. A nemrégiben hazatért csíkszeredai fiatallal tapasztalatairól beszélgettünk.
2020. március 17., 09:002020. március 17., 09:00
2020. március 17., 09:022020. március 17., 09:02
– Európaiként miben más a dél-koreai kultúra?
– Rengeteg különbség van. Megfigyeltem, hogy a munkájukat nagyra értékelik, gyakorlatilag a hivatásuknak élnek. Az önellátást segítendő az országban vannak úgynevezett convenience store-ok, amelyek egy átlagos boltra hasonlítanak. Viszont abban különböznek, hogy az ott megvásárolt ételt meg tudod melegíteni, ha kell, és el is tudod fogyasztani helyben. Továbbá iszonyatosan meglepett a papucsos üzletemberek látványa. A kultúra szerves része, hogy lehúzzák a cipőjüket egy épületbe való belépéskor.
– Gyakorlatilag az ország egyik legkedvezőtlenebb időszakában repültél ki…
– Így is fogalmazhatunk. A legutolsó kirándulásom január 24-én kezdődött, ekkor repültem Szöulba, a fővárosba, és két hetet töltöttem ott. A reptéren csak a Kínából érkezőket ellenőrizték, akkoriban még csak az az ország számított első számú koronavírusos gócpontnak.
Fotó: Diószegi Orsolya
Metrón, tömegközlekedési eszközön, éttermekben is közölték az ott dolgozók, hogy viseljük a maszkokat. Vásároltam koreai mobiltelefon-kártyát is, arra pedig napi szinten küldtek sürgősségi üzeneteket az országban kialakult aktuális helyzetről: fertőzöttek száma, karantén alá vont területek, halálos áldozatok száma.
– Érzékeltél pánikot a lakosság részéről?
– Egyáltalán. Én azt tapasztaltam, hogy a dél-koreaiak nemcsak hogy idejében ráébredtek a vírus veszélyére, de tudatosan nem bagatellizálták el az egész fertőzést. Amikor megérkeztem, még csak húsz-harminc körül mozgott a fertőzöttek száma.
Hiába uralkodott el a pánik a Kínából érkező hírek hallatán, ők tették a dolgukat, és legfőképp a tisztaságra nagyon odafigyeltek. Például a metró-aluljárókban figyeltem meg, hogy egy tízmilliós fővárosban nem számítana az ember arra, hogy igényes kávézók és patyolat tisztaság fogadja mindenhol, persze koldusok sehol.
Elnéptelenedtek az utcák Dél Korea fővárosában, a tízmilliós Szöulban
Fotó: Diószegi Orsolya
– A kelet-ázsiai országok egyre inkább turistacsalogató helyszínek. Csökkent a zsúfoltság a fertőzés miatt?
– Határozottan kevesebb ember volt mindenhol. A múzeumokban nem kellett sorba állni, de a bevásárlóközpontokban sem volt tumultus. Az otthoni munkavégzést az első óvintézkedések között bevezették, ezért a metrókon csak pár ember utazott. Meglátogattam Incshon (Incheon) városát is, amely nagyjából harminc kilométerre van a fővárostól. Az ottani kínai negyedben minden be volt zárva, gyakorlatilag kongott az ürességtől az egész városrész. Csak fertőtlenítő autókat láttam azon a környéken.
– Kritikus időszakban érkeztél haza. Mi fogadott itthon?
– Hiszed vagy sem, senki még csak meg sem kérdezte, hogy honnan jövök. Sem Budapesten, sem itthon nem találkoztam ellenőrzőponttal február első felében. Pedig akkoriban már volt fertőzött személy Franciaországban, nem sokkal később pedig Németországban is karantént rendeltek el az Ázsiából érkezőknél. De nem féltem attól, hogy elkaphattam és hazahoztam a vírust.
Nem mondom, hogy nem voltam veszélyben, hiszen több szálláshelyen is megfordultam, több tucat turistával találkoztam. Én igyekeztem betartani minden előírást, ez pedig megnyugtatott, és nem nyomta rá a bélyegét a kirándulásomra.
– Követed a dél-koreai híreket, hogy milyen mértékben változik az ország helyzete?
– Igen, sikerült kiépíteni néhány kapcsolatot, akikkel majdnem napi összeköttetésben vagyok. Megnyugtató dolgokat írnak, több helyen már feloldották a karantént. A hírekből is átjön, hogy szerencsére úgy fest, sikerült megfékezni a vírus terjedését.
– Feltételezem, mostanra már látod a különbségeket az itteni állapotokhoz képest...
– Ők hatalmas összegeket fordítottak a fertőtlenítésre és a terjedés megfékezésére, továbbá a legtöbb tesztet végezték el a kritikus időszakban a fertőzés alatt álló országok tekintetében. Személy szerint ebben látom a különbséget az európai országokhoz képest. Itt sokáig nem vették komolyan az olaszok sem. Lám, egy pillanat alatt meghaladta őket a rohamos terjedés, nagyon hamar kicsúszott a kezükből az irányítás. Ezt a tömeghisztériát meg lehetett volna előzni, ha idejében felismerik a probléma súlyosságát.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
1 hozzászólás