Fotó: Mérgezett Föld
Tönkretesszük a termőföldet a talajforgatással, műtrágyával és a vegyszerek egyre nagyobb mértékű használatával – fogalmazza meg több szakértő is egy magyar dokumentumfilmben. Kővári Gábor Mihály és Iván Róbert, Mérgezett föld című tudományos-ismeretterjesztő filmjének megszólalói szerint az ipari mezőgazdaság teljesen tönkreteszi a termőföldeket, amik elveszítik termőképességüket és így hasznavehetetlenné válnak.
2019. november 24., 16:122019. november 24., 16:12
2019. november 24., 20:462019. november 24., 20:46
„Az ember 11 ezer éve foglalkozik földműveléssel, és körülbelül 2 és fél ezer év mióta ekét is használ. 1950-re a világ termőföld készletének a felel termesztésre alkalmatlanná vált az egyre intenzívebb mezőgazdasági technológia miatt. 2010-ig további 30 százalékot tettünk tönkre. A világ mezőgazdaságának egyre nagyobb ember tömegeket kell táplálnia, egyre rosszabb feltételek mellett. Az intenzív technológiának a legnyomósabb érve, hogy ennyi embert nem lehet máshogy élelemmel ellátni.
Milyen összefüggések vannak a giliszták száma és a megtermelhető élelmiszermennyiség között? Létezik egyáltalán bármilyen alternatíva az intenzív mezőgazdasági technológiák kiváltására? A Mérgezett Föld ismeretterjesztő film, de a bemutatott példák, események ábrázolása dokumentarista módon történik. Ettől olyan drámai, ahogy a film a fenti kérdésekre keresi a válaszokat” – olvasható a film szinopszisában.
Fotó: Mérgezett Föld
A Magyar Média Mecenatúra program támogatásával megvalósult dokumentumfilmben elhangzik, hogy a világ termőterületeinek nagy részén intenzív nagyipari gazdálkodás folyik, aminek használatára a legfőbb ok a túlnépesedés.
– hangzik el az legnyomósabb érv az ipari mezőgazdaság mellett a filmben. Az első megszólaló, Borsos Béla, rendszerökológus ezt máris cáfolja, hiszen szerinte mindez egy teljesen torz közgazdasági rendszer következménye, amit hatalmi rendszerek manipulálnak. Szerinte
A film betekintést nyújt Gyulai Iván ökológus kutatásaiba, aki tizenhét éve azzal kísérletezik, hogy lehet-e bármit termeszteni vegyszerek, műtrágya és szántás nélkül. Szerinte ehhez a természettől minden segítséget megkapunk, csak érteni kell a talajban zajló folyamatokat.
Fotó: Mérgezett Föld
A közel egy órás dokumentumfilmben tudományosan megalapozott magyarázatokat kapunk arra, hogy a szántástól és a műtrágya használatától hogyan vékonyodik el a talaj termőterülete, és azzal, hogy a nem hagyjuk, hogy a tápanyag belekeveredjen a talajba, egy idő után elveszíti a termőképességét.
A film betekintést nyújt egy magyarországi ipari gazdaság működésébe, ahol az évek alatt felismerték ezt a veszélyt, és új utakon indultak el annak érdekében, hogy a talaj termőképességét ne veszélyeztessék. Külföldi szakemberek mérései bizonyították be, hogy igenis meg lehet óvni a termőképességet a megfelelő trágyázással és műveléssel, ugyanakkor a föld felszántása nélkül.
Fotó: Mérgezett Föld
Gyulai Iván ökológus ugyanakkor a saját kertjén keresztül mutatja be a szemléletváltás hatékonyságát, az ő módszerén keresztül láthatjuk, hogyan működik egy ökológiai rendszer, ha termelésre akarjuk használni.
A film a vegyszerezés következményeként jelenséggé vált méhpusztulásra is kitér, ami szintén azt bizonyítja, hogy az ipari mezőgazdaság nem tesz jót az élővilágnak, és sürgősen változtatni kellene, amíg még nem késő.
Az alkotás teljes terjedelmében elérhető a Youtube-videomegosztón és a Médiaklikk felületén is, de cikkünkbe beágyazva is megtekinthető.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!