Capri, a Tirrén-tenger paradicsoma

Nemrégiben az olaszországi Salerno városa, illetőleg az Amalfi-part iránt igyekeztünk felkelteni az olvasók érdeklődését, lehetséges téli-tavaszi kirándulási célpontként tálalva. És ha már odáig eljutunk, Capri legendás szigetét nem szabad kihagyni!

Kocsis Károly

2025. január 19., 12:522025. január 19., 12:52

Barabás Miklós: A Vezúv Capri szigetéről (1835)

Barabás Miklós: A Vezúv Capri szigetéről (1835)

Fotó: hung-art.hu

Nemrégiben az olaszországi Salerno városa, illetőleg az Amalfi-part iránt igyekeztünk felkelteni az olvasók érdeklődését, lehetséges téli-tavaszi kirándulási célpontként tálalva. És ha már odáig eljutunk, Capri legendás szigetét nem szabad kihagyni!

Kocsis Károly

2025. január 19., 12:522025. január 19., 12:52

Tegyük hozzá mindjárt, hogy ehhez nem föltétlenül a dél-olaszországi várost kell főhadiszállásnak választani, hiszen például Nápolyhoz, ahová szintén van rendszeres repülőjárat Bukarestből, illetőleg az Amalfi-part nyugati végéhez, Sorrentóhoz közelebb esik, de ez esetben is érvényes a korábban hangoztatott intelem, miszerint eszünkbe ne jusson nyáron látogatni ide!

korábban írtuk

Amalfi-part: inkább télen, mint nyáron
Amalfi-part: inkább télen, mint nyáron

Vannak helyek a földkerekségen, amelyeket nem érdemes nyáron felkeresni, mert az állandó tumultusból adódóan amúgy sem tudnánk semmit élvezni az ott tapasztaltakból. Ilyen Olaszország híres Amalfi-partja, amit viszont télen kényelmesen bejárhatunk.

November legelején, amikor eljutottunk, nem azt mondom, hogy nem lehetett lépni a sűrű emberáradatban, de valamivel szellősebb tömeget azért el tudtam volna képzelni. Amint az úti beszámolókból kitűnik,

július-augusztusban jószerivel levegőt sem lehet itt venni, mégis folyamatosan jönnek a turisták.
Ligeti Antal: Capri szigete (1855)

Ligeti Antal: Capri szigete (1855)

Fotó: Magyar Nemzeti Galéria

Pedig olyankor az árak is jóval magasabbak, miközben Capri ősszel sem tartozik az olcsó helyek közé, és ezt már a Marina Grande kikötőben horgonyzó luxusjachtok előrevetítik.

Csapolt sört 12 euró alatt nem találtunk, sőt az egyik helyen 18 euróst is sikerült kiszúrnunk, igaz, ott közel liternyit töltöttek belőle a nagy üvegpohárba.

Az éttermek pénztárca-vékonyító képességét nagyjából ehhez lehet viszonyítani, no de arra is van lehetőség, hogy szendvicset vigyünk magunkkal, és csak a látvány gyönyörének adózzunk, merthogy itt abból amúgy sem lehet betelni.

Szinyei Merse Pál: Capri (1903)

Szinyei Merse Pál: Capri (1903)

Fotó: hung-art.hu

Az újra felfedezett barlang

Azt mondják, a szigeten nem elég csak egyetlen napot eltölteni ahhoz, hogy kellően megismerjük, de mi előzetesen úgy becsültük, ízelítőnek épp elég. Igaz, így mindenre nem jut, mert nem is juthat idő, nekünk például a híres Kék-barlangra (Grotta Azzurra) sem maradt belőle, noha állítólag azzal kellene kezdeni. Amikor August Kopisch német költő és festő 1826-ban egy halász jóvoltából újra felfedezte (nyilván, a régi rómaiak is ismerték, de a középkor folyamán feledésbe merült), így áradozott róla:

Idézet
mintha itt a víz kék tűzzel töltené be az üreget, minden hullám egy lángnak látszik”

– nos, ezt nem elég olvasni, tényleg látni kellene.

Ehhez viszont a kikötőbe való érkezéskor gyorsan be kellene nevezni egy sziget körüli útra, amihez különféle méretű hajókat ajánlanak az utashalászok, vagy legalább egy olyan vízi alkalmatosságra, amely egyenesen a célpontig visz el, de ez utóbbira is 20-25 euróba kerül a jegy. És akkor

még 18 eurós barlangbelépő vár ránk, továbbá illik borravalót adni az oda külön kis csónakkal bevivő evezősnek, mert különben egy térés után már indul is kifelé.

Bennünket főleg a kilátásba helyezett hosszú várakozási idő riasztott el, hiszen egyszerre csak egy csónak mehet be, benne 3–4 utassal…

Berény Róbert: Capri szigetéről (1913)

Berény Róbert: Capri szigetéről (1913)

Fotó: hung-art.hu

Mielőtt belemelegednénk, kezdjük azzal, hogy Caprira Nápoly, Castellammare di Stabia, Sorrento, Positano, Amalfi, Cetara, Maiori, Minori és Salerno kikötőjéből egyaránt indulnak gyorshajók és kompok. Mi az utóbbi helyszínen szálltunk kompra az online vásárolt, fejenként 60 eurós retúrjeggyel, ami a távolság okán értelemszerűen a legdrágább, hiszen Nápolyból vagy Sorrentóból ennek kb. felébe került volna. Így viszont

legalább még egyszer végigmentünk az Amalfi-part mentén, amit nehéz megunni, és másfél óra elteltével már fel is tűnt a Marina Grande kikötő.

A meleg bárótól Sztálinig

Első látásra Capri egyáltalán nem nyűgözött le, és amíg partra nem szálltunk, maga a sziget sem, olyannyira nem, hogy már kezdtem sajnálni a 60 eurót. Aztán ahogy a szűk, kanyargós utcácskákon, lépcsőkön araszolgattunk a központja felé (2,2 euróért a negyedóránként induló sikló két perc alatt felrepített volna), lassan kezdte feltárni igazi arcát, és

kezdtük megérteni, miért látogatnak ide évente több millióan a világ minden sarkából – egy átlagos nyári napon úgy 16 ezer turista, miközben a helyi lakosok száma nem éri el a 13 ezer főt.

És ez így van a 19. század közepe-vége óta, amióta egyre sűrűbben kezdet feltűnni a – főként – angol írók, költők műveiben, és vált fokozatosan a gazdagok és hírességek nyaralóhelyévé, hogy aztán a 20. század első felében a hollywoodi sztárok is felfedezzék maguknak.

Kiránduló hölgyek Capri szigetén 1931-benFortepan/Kieselbach Gyula

Kiránduló hölgyek Capri szigetén 1931-benFortepan/Kieselbach Gyula

Fotó: Fortepan/Kieselbach Gyula

És nemcsak ők. Élete egy bizonyos szakaszában itt találjuk a Nobel-díjas chilei költőt, Pablo Nerudát, Axel Munthe svéd születésű orvost és pszichiátert, Curzio Malaparte olasz írót, háborús tudósítót és diplomatát, Sir Compton Mackenzie skót, Thomas Mann német, Graham Greene amerikai, Alberto Moravia olasz írót, Frank Sinatrát vagy az itt külön divatot teremtő (capri nadrágok!) és rengeteg Ferragamo-cipőt vásároló Jackie Kennedy-Onassist.

Pablo Picasso lánya, Paloma egyenesen a szigeten fogant!

Hajnal Évát idézve „itt szerkeszti Akademos című homoerotikus folyóiratát a Párizsból kiebrudalt Jacques d’Adelswärd-Fersen báró, itt írogatja a „világ legdisznóbb limerickjeit” a Szentpétervárról megszökött Norman Douglas és itt próbál kigyógyulni a szívtipró orosz hölgy, Lou Salome iránti halálos szerelméből Rainer Maria Rilke.” Igen, azóta, hogy a kiskorúakat molesztáló és emiatt botrányba keveredő Fersen báró itt húzódott meg Nino Cesarini nevű fiújával, és különösen az excentrikus életét feldolgozó, Száműzetés Caprin című regény megjelenése után, okán számos meleg híresség érzett késztetést arra, hogy ezen a szigeten keresse a boldogulást vagy a megnyugvást.

Ilyen szögből még nem láttuk Positanót!

Ilyen szögből még nem láttuk Positanót!

Fotó: Kocsis Károly

A Párizsban és Amerikában új erőre kapó Makszim Gorkij ötszörösen irodalmi Nobel-díjra jelölt, orosz származású szovjet író, drámaíró 1906 és 1913 között szintén Capri-szigetéről „irányítja az ifjú lelkek forradalmasítását”. Két alkalommal is fogadja jó barátja, Vladimir Iljics Lenin látogatását, akit második alkalommal, 1910-ben egy bizonyos Szoszó, az ő „csodálatos grúza” is elkísért, és aki később Sztálin néven futott nagy kört a történelemben. Vajon merre fordult volna a történelem kereke, ha őket ott akkor örökre rabul ejti Capri varázsa, és többé nem térnek vissza Oroszországba? De visszatértek, és vesztére a nagy népi író is…

„A festőknek vonzó anyagul szolgálnak a sziget bájos leányai”

De jöttek ám ide magyarok is! Nemcsak a hosszú éveken át Nápolyban, majd Salernóban lakó Márai Sándor fordult meg itt többször (1950-ben külön cikket szentelt a szigetnek), hanem – íróknál maradva – Herczeg Ferenc, Körmendi Ferenc vagy Ligeti Ernő. Marton Lili kolozsvári újságírónő is eljutott Capriba, miután levelezést folytatott Axel Munthéval. A Hygéa álnév alatt közlő Bán Gyöngyi 1880-ban imigyen számolt be ottani tapasztalatairól:

Idézet
A festőknek vonzó anyagul szolgálnak a sziget bájos leányai is. Ezek méltán állnak a hírben, hogy Olaszország legkellemesb női alakjai. Nem éppen szabályos és plasztikai szépségek ugyan, de csaknem kivétel nélkül bírják azt a kellemet és kecset, melyet a nápolyi hintók hölgyeinél hiába kerestem.

Majd mindenik caprii nő kis alakú, kis lábakkal s – mint Gregorovius mondja: – »égő feketeségű, vagy tikkasztó szürkeségű szemekkel.« Általában a sziget lakossága oly szeretetre méltó, igénytelen és előzékeny, hogy köztük hamar otthon érezzük magunkat.”

Közeledünk Caprihoz

Közeledünk Caprihoz

Fotó: Kocsis Károly

És ha már a festőknél tartunk: sokan azt mondják, Csontváry Kosztka Tivadar 1909-ben nem Nápolyban, hanem Capri szigetén vitte vászonra utolsó nagy, Tengerparti sétalovaglás című művét, hiszen a táj a Faraglioni-sziklák környékével azonosítható. De előtte-utána mások is alkottak itt (a szigeten véglegesen letelepedő Haan Antal mellett Berény Róbert, Bernáth Aurél, Hajnal Endre, Ligeti Antal, Molnár József, Szinyei Merse Pál és társaik), köztük földink, Barabás Miklós, aki 1835-ben innen nézve örökíti meg a kitörő Vezúv látványát.

Idézet
A Vezúv az egész kráter tetejét (mely három mérföldnyi kerületű volt) a levegőbe dobta s ezen az óriási nyíláson át emelkedett föl egy olyan tűzoszlop, mely a Vezúv magasságával egyenlő volt”

– idézte fel önéletrajzában a nem mindennapi élményt. ”Ezt a nagyszerű képet leírni vagy lefesteni ki merné?” Hát ő merte és tudta!

A művészetektől kissé elrugaszkodva, 1899 márciusában a Rudolf trónörökös feleségeként (Erzsébet királyné menyeként) 25 éves korában megözvegyült és ebből kifolyólag végtelen utazásba kezdő Stefánia hercegnő is partra szállt itt a svéd trónörökös, Viktória badeni hercegnő társaságában, és dr. Axel Munthe villája, ahol a reggelijét elfogyasztotta,

annyira elnyerte tetszését, hogy rögvest meg is akarta vásárolni. Mi tagadás, jó ízlése lehetett, hiszen az kínálja a legszebb kilátást a szigetről!
A Maria Grande 1926-ban...

A Maria Grande 1926-ban...

Fotó: Fortepan/Széman György

Kállay Miklós, Magyarország korábbi miniszterelnöke 1943-ban járt Capri szigetén, és miután 1945. május 4-én az amerikai csapatok kezére került, itt töltött három hónapot vizsgálati fogságban; 1945 augusztusában bocsátották szabadon Rómában. Akárcsak ifjabb Horthy Miklós volt brazíliai magyar követet, aki ugyanakkor és ugyancsak Caprin élvezte az amerikaiak „vendégszeretetét”. De ez még mindig jobb volt, mint a mauthauseni koncentrációs tábor magánzárkájában a Gestapo foglyaként lehúzott hat hónap. Ja, és

ne felejtsünk el szólni a Piazza Martiri d' Ungheria 1956 nevű térről, amely – Faludy György költő édesanyja javaslatára – a magyar forradalmárok emlékét őrzi.

Faraglioni szikár tornyai

No, de erősen elkalandoztunk Capri falu főteréről, ahol a Szent István (nem a mi királyunk, hanem az első keresztény vértanú) oltalmába ajánlott templom megtekintése és egy jéghideg Birra Moretti lehörpintése után Augustus kertje (Giardini di Augusto) felé vettük az irányt. A látvány hosszú percekre belénk forrasztotta a szót, és nyilván nem Lenin ma is álló domborművére gondolok. Ilyen messziről nézve

fel sem tűnt, hogy a három ikonikus Faraglioni-szikla nagyjából száz méterrel emelkedik ki az égszínkék tengerből, és talán a hajtűkanyarokból álló Via Kruppot is kipróbáltam volna, ha nem lenne lezárva a turisták elől.

Ezt a névadó, dúsgazdag német iparos csak azért építtette, hogy a sziklák tetején lévő villájából gyorsan és közvetlenül lejuthasson Marina Piccola zátonyoktól körülölelt öbléhez.

...és most

...és most

Fotó: Kocsis Károly

Vissza már siklóval mentünk a kikötőbe, onnan pedig – 2,2 eurós jegyet váltva – kis, vélhetően csak ezekre a szűk, kanyargós utcákra tervezett busszal fel a másik faluba, Anacapriba. Választhattuk volna az állítólag 777 fokot számláló, ijesztően meredek Föníciai-lépcsősort is, de maradjunk annyiban, hogy időt akartunk nyerni. Pedig akkor a San Michele-villa közelébe érkeztünk volna meg, így pedig az egyszemélyes székekből álló libegő alsó állomásához, és

12 percnyi magányos ámuldozás után már fent is voltunk a sziget tetején, az 589 méter magas Monte Solarón.

Ha Augustus kertjében azt hinnénk, hogy az ottani kilátást semmi sem múlhatja felül, akkor most kellemes beletörődéssel vehetjük tudomásul, hogy bizony lehet. Innen lábbusszal egyébként a Kék-barlang is megközelíthető, de az 5 km-es túra másfél órát jelente, csak oda…

Amennyiben sajnáljuk a libegőért fizetendő 12 eurót, gyalogosan is megmászhatjuk a hegyet, de nekünk már ketyegett az óra, sietni kellett a salernói kompra. Bakancslistánkon végigfutva szomorúan állapítottuk meg, hogy azon nemcsak a Kék- meg a többi barlang, hanem

a Punta Carena világítótorony, a Casa Rossa és a kéjes tobzódásával, kegyetlenségével magát legendákba író Tiberius császár három megmaradt villája is kihúzatlan maradt.

Alig titkolt csalódottságunkat csak az izzó naplemente aranyhídját őrző Faraglioni szikár tornyai enyhítették valamelyest, no meg a tudat, hogy ide elvileg bár egyszer még visszatérhetünk.

Turistából sok sincs kevés

Turistából sok sincs kevés

Fotó: Kocsis Károly

Megannyi hajó áll készenlétben a Kék-barlanghoz vinni az érdeklődőket

Megannyi hajó áll készenlétben a Kék-barlanghoz vinni az érdeklődőket

Fotó: Kocsis Károly

A főtéri Szent István-templom

A főtéri Szent István-templom

Fotó: Kocsis Károly

Kilátás a főtérről

Kilátás a főtérről

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

A Via Kruppot nézni is szédületes

A Via Kruppot nézni is szédületes

Fotó: Kocsis Károly

Az ikonikus sziklák a Giardini di Augustóból

Az ikonikus sziklák a Giardini di Augustóból

Fotó: Kocsis Károly

Capri a helyben előállított parfümjeiről is híres

Capri a helyben előállított parfümjeiről is híres

Fotó: Kocsis Károly

Ilyen kép fogad a Monte Solarón

Ilyen kép fogad a Monte Solarón

Fotó: Kocsis Károly

Meg ilyen

Meg ilyen

Fotó: Kocsis Károly

Az 50 euróban a tálalás is benne van...

Az 50 euróban a tálalás is benne van...

Fotó: Kocsis Károly

Utána már csak egy pappardellere futotta... az időnkből

Utána már csak egy pappardellere futotta... az időnkből

Fotó: Kocsis Károly

Még mindig a Monte Solaro

Még mindig a Monte Solaro

Fotó: Kocsis Károly

Libegünk lefelé

Libegünk lefelé

Fotó: Kocsis Károly

Az aranyhíd a szikár tornyokkal

Az aranyhíd a szikár tornyokkal

Fotó: Kocsis Károly

Positano esti fényben

Positano esti fényben

Fotó: Kocsis Károly

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 19., vasárnap

Megszüntette működését a TikTok az Egyesült Államokban

A TikTok rövid videós alkalmazás szombaton késő este megszüntette működését az Egyesült Államokban, elérhetetlenné vált a 170 millió amerikai felhasználója számára és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásaiból is.

Megszüntette működését a TikTok az Egyesült Államokban
2025. január 16., csütörtök

Meghalt David Lynch amerikai filmrendező

78 éves korában elhunyt David Lynch, amerikai filmrendező, aki sötét, szürrealista, művészi látásmódjával alakította az elmúlt évtizedekben a filmipart – adta hírül a Variety filmes portál.

Meghalt David Lynch amerikai filmrendező
Meghalt David Lynch amerikai filmrendező
2025. január 16., csütörtök

Meghalt David Lynch amerikai filmrendező

2025. január 16., csütörtök

Február 18-án kezdődik az újra kiírt elnökválasztás kampánya

A kormány csütörtökön jóváhagyta a határozattervezetet az államelnök-választás 2025. május 4-i kiírásáról; a kampányidőszak február 18-án kezdődik.

Február 18-án kezdődik az újra kiírt elnökválasztás kampánya
2025. január 16., csütörtök

Novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában

Tavaly novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 8337 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet csütörtökön közzétett adataiból.

Novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában
2025. január 15., szerda

Több ezer segélyhívást regisztráltak családon belüli erőszak miatt egy év alatt

2024-ben közel 9300 hívást regisztráltak az országos esélyegyenlőségi ügynökség (ANES) által működtetett, a nap 24 órájában hívható ingyenes 0800 500 333-as segélyvonalra.

Több ezer segélyhívást regisztráltak családon belüli erőszak miatt egy év alatt
2025. január 15., szerda

Huszonhat késszúrással ölte meg élettársát egy férfi

Huszonhat késszúrással ölte meg 33 éves élettársát egy férfi Prahova megyében. A gyanúsítottat őrizetbe vették.

Huszonhat késszúrással ölte meg élettársát egy férfi
2025. január 15., szerda

Megbírságolták a bukaresti kórházat az amputált lábak ellopása nyomán

A bukaresti egészségügyi igazgatóság (DSP) 4400 lejes bírságot rótt ki a fővárosi Ion Cantacuzino kórházra az ellopott amputált lábak ügye miatt a rendőrség igénylésére végzett ellenőrzések nyomán.

Megbírságolták a bukaresti kórházat az amputált lábak ellopása nyomán
2025. január 14., kedd

Megrongálták Charles Darwin sírját zöldaktivisták, akik szerint a természettudós forogna sírjában, ha tudná...

Charles Darwin sírját rongálták meg hétfőn Londonban környezetvédelmi aktivisták. Meg is magyarázták, hogy miért éppen az övét.

Megrongálták Charles Darwin sírját zöldaktivisták, akik szerint a természettudós forogna sírjában, ha tudná...
2025. január 14., kedd

Emberi testrészeket loptak el az egyik bukaresti kórházból

A fővárosi rendőrök nyomoznak egy ismeretlen tettes ellen, aki betört egy bukaresti kórházba, és emberi testrészeket lopott el egy anatómiai hulladékokat tároló hűtőládából.

Emberi testrészeket loptak el az egyik bukaresti kórházból
2025. január 14., kedd

Állatok marták halálra az eltűnt négyéves kisfiút

Állatok marták halálra a dél-romániai Craiova városában azt a négyéves kisfiút, akinek a holttestét vasárnap este találták meg egy lakóhelyéhez közeli bozótban – közölte hétfőn a Dolj megyei rendőrség.

Állatok marták halálra az eltűnt négyéves kisfiút
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!