A népszámlálás utolsó napjaihoz érkeztünk. Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke szerint minden adat fontos, hiszen tíz évre meghatározza a lehetőségeinket és a kereteinket.
2022. július 12., 11:522022. július 12., 11:52
– Mit jelent Önnek magyarnak lenni? Egyáltalán az identitáskérdés milyen helyet foglal el a mindennapi életében?
– Magyarnak lenni – részem, így vagyok én: az aki vagyok, ezzel a nyelvvel és kultúrával, amelybe beleszülettem. Fontos alkotóeleme az identitásomnak. Bár az országban kisebbségben, de a közvetlen környezetemben, melyben felnőttem itt, Székelyföldön, mégis többségben voltunk és vagyunk, és ez ad egy sajátos tartást. Viszed magaddal bárhová, és akkor válik fontossá, amikor elkerülsz az otthontól. A nemzeti érzés teljesen természetesen alakult ki bennem, és azt hiszem, ez így van jól. Nem erőltetve, szisztematikusan, beépítendő és kötelező elemként – hanem a családban, szűkebb és tágabb környezetem, jó barátok és az egyház hatása nyomán. Talán ez a legfontosabb ma is: hogy ne legyen erőltetve, ne legyen keretek közé szorítva mindaz, ami a nemzeti érzéssel kapcsolatos. Hiszen természetes, hogy van, és éppen ezért hagyni kell, hogy mindenkiben egyénileg alakuljon, fejlődjön, létezzen.
– Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács milyen formában segítette az önkitöltő szakaszát a népszámlálásnak?
– Az önkitöltésben az EMNT Demokrácia-központok Erdély-szerte segítettek a hozzánk fordulóknak, az irodáinkban időpontfoglalással zajlott ez a munka. Az Erdélyi Magyar Néppárttal közösen reklámkampányt folytattunk, hogy minél több erdélyi magyarnak felhívjuk a figyelmét arra, hogy milyen fontos ebben a szakaszban aktívnak lenni.
Ez elsősorban a román állami intézkedések irányába fontos, de emellett a saját közösségünknek is szembe kell nézni a számokkal, és ezek mentén megfogalmazni és összehangolni a további fejlesztési terveket, irányokat. Jó látni, hogy Hargita megye országosan is az élen teljesített az önkitöltési szakaszban. Hasznos volt tehát a magyar érdekvédelmi szervezetek kommunikációs kampánya, valamint a település összeíró pontok megszervezése az önkormányzatok által. Sajnos elég sok bosszúság adódott később a népszámláló biztosok körül, az informatikai rendszerrel, a technikai felszereltséggel, és kevesebben is jelentkeztek erre a munkára országszerte. Ez jelenleg is gond, és most már újabb módszerekkel próbálkoznak, hogy minél hatékonyabb legyen az összeírás a hátralevő időszakban.
– Mit gondol, mit kellene tennünk azért, hogy az előrevetített 1 milliónyi célszám meglegyen?
– Továbbra is fenn kell tartani a témát a nyilvánosságban, és segíteni mindenkinek, akinek szükséges, aki netán tájékozatlan, hogy igenis, fogadják a számlálóbiztosokat, mert minden adat fontos, és tíz évre előre meghatározza a lehetőségeinket és a kereteinket egyaránt.
Tudjuk, hogy folyamatos az elöregedés, kevesebben születnek, többen halnak, külföldön is sokan dolgoznak. Éppen ezek miatt érték minden egyes adat. Fontos, hogy mindannyiunkat megszámoljanak: nemzeti hovatartozásunk és vallásunk alapján egyaránt.
(X – fizetett hirdetés)
Az alkotmánybíróság (CCR) az elnökválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított szavazatok újraszámolását kérte csütörtökön a Központi Választási Irodától (BEC).
Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte csütörtökön minősített emberölésért az Arad megyei törvényszék azt a vádlottat, aki tavaly szeptemberben egy aradi szupermarket parkolójában fejbe lőtt, majd nyakon szúrt egy férfit, aki belehalt.
Csütörtöki ülésén az alkotmánybíróság péntekre halasztotta Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu beadványainak tárgyalását, amelyekben a két államelnökjelölt az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérte.
Románia amerikai egyesült államokbeli nagykövetsége szerdán bejelentette, hogy az ország teljesítette a vízummentességi programban való részvétel fő feltételét, azaz a vízumkérelmek visszautasítási arányának 3 százalék alá szorítását.
Az Állandó Választási Hatóság szerdán bejelentette, hogy az elnökválasztás november 24-i fordulójában induló 14 jelölt pénzügyi megbízottjainak eddig közölt adatai szerint a jelölteknek összesen 119,4 millió lejt állt rendelkezésükre a kampányukra.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) szerint az országos bruttó minimálbér január elsejei megemelése 4050 lejre egy természetes lépés, amely további béremelkedéseket eredményez, hozzájárulva a munkavállalók életszínvonalának javulásához.
A megszokott körülmények között folytathatják tevékenységüket a gépjárművek időszakos műszaki vizsgáztatását (ITP) végző műhelyek – közölte szerdán a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR).
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert a platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu politikai hirdetéseit.
A közigazgatási törvénykönyv nem teszi lehetővé, hogy a polgármesteri hivatalnál és a helyi érdekű közszolgáltatásoknál dolgozó alkalmazottak a helyi tanács határozata alapján olyan bérpótlékokat kapjanak, amelyeket más jogszabályok nem írnak elő.
Diana Şoşoacă EP-képviselő, az SOS Románia párt elnöke egy hétfői kampányrendezvényen kijelentette, hogy támogatni fogja Călin Georgescu független jelöltet az államfőválasztás második fordulójában.