Megakadályoznák a szeptemberi tanévkezdést a szakszervezetek, ha nem oldódnak meg az oktatásban dolgozók bérkövetelései. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Orsolya
Bojkottálni fogja a szeptemberi tanévkezdést az oktatási rendszerben dolgozók érdekvédelmi tömörülése, ha nem rendeződnek a bérekkel kapcsolatos követeléseik – tudtuk meg a Tanügyi Szabad Szakszervezet Hargita megyei, területi vezetőjétől. A tanügyi szakszervezetek nagyszabású tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba, mert az oktatásban dolgozók bére átlagban mindössze 65 lejjel nő júliustól.
2022. június 07., 09:062022. június 07., 09:06
2022. június 07., 09:262022. június 07., 09:26
Átlagban mindössze 65 lejjel nő az oktatási rendszerben dolgozók bére július elsejétől – az elmaradt béremelés részeként –, ami az oktatási rendszerben dolgozók érdekvédelmi tömörülései szerint egy újabb formája a tanügyi alkalmazottak megalázásának. A három nagy, országos érdekvédelmi tömörülés, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége, a Spiru Haret, valamint az Alma Mater szakszervezet közös tiltakozó közleményt adott ki a béremelés mértékével kapcsolatban, amelyben
Noha a közleményben nem részletezik azt, hogy pontosan milyen tiltakozó akciókat terveznek, amint azt Kocs Ilonától, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Hargita megyei, területi vezetőjétől megtudtuk, a szeptemberi tanévkezdést bojkottálnák.
„Minden tanár, tanító tudja, hogy ő van a gyermekekért, nem gyermekek érte. Ezért mindenki úgy döntött, hogy most nem lépjük meg azt, hogy nem zárunk tanévet, mert a gyermekeknek haladniuk kell. De hogy a következő tanévet nem kezdjük meg, az holtbiztos, mert mindenki megkapta a beígért fizetésemelést, csak a tanügy nem. Megadták az egynegyedét annak, amit kellett volna, az körülbelül 60 lej növekedést jelent átlagban, 10–20 lej különbséggel, attól függően, hogy kinek mekkora a fizetése.
25-én tüntettünk Bukarestben – Hargita megyéből is többen részt vettünk azon –, kértük, hogy a kormány képviselői álljanak szóba velünk, de azóta se hívtak, úgy tesznek, mintha nem is léteznénk” – fogalmazott Kocs Ilona. További problémaként kitért arra is, hogy értesüléseik szerint az oktatási minisztériumban „készítgetik” az új tanügyi törvényt, amellyel kapcsolatban a szülők, a diákok és a munkaadók véleményét is kikérik, a pedagógusokat azonban nem kérdezik meg. A béremelés mértékével kapcsolatos tiltakozó nyilatkozatban
„Tisztában vagyunk azzal, hogy nehéz a gazdasági helyzetben van az ország, de ez nem érv arra, hogy figyelmen kívül hagyjanak minket és elutasítsák a párbeszédet. Az oktatásban dolgozók, akik a költségvetési szektorban a legalacsonyabb jövedelműek közé tartoznak, remélték, hogy a kormány képviselői erőfeszítéseket tesznek a bértörvény teljes körű végrehajtása érdekében, de azt látjuk, hogy a kormány és a parlament számára mások a prioritások. (…) Hogyan lehetséges az, hogy több mint tíz éve nem találnak megoldást arra, hogy az oktatásban dolgozók megkapják a munkakörülmények miatt járó bérpótlékokat?” – teszik fel a kérdést a szeptemberi tiltakozásokat kilátásba helyező közleményben.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Hargita megyei, területi vezetője egy további, várható problémára is felhívta a figyelmet. A bölcsődéket mindeddig a polgármesteri hivatalok működtették, de egy nemrég meghozott döntés értelmében átkerülnek az oktatási minisztérium alárendeltségébe. „A bölcsődék alkalmazottainak a fizetése körülbelül másfélszer – ha nem kétszer – nagyobb volt, mint azoké, akik a tanügyi rendszerben dolgoznak” – magyarázta Kocs Ilona, aki szerint
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
szóljon hozzá!