Fotó: Boda L. Gergely
Az illetékesek a gazdasági válságra és a millió egyéb prioritásra hivatkozva jóformán az ujjukat sem mozdítják a dohányzás megfékezése érdekében – vázolta fel a romániai helyzetet Cornel Radu-Loghin, a European Network for Smoking and Tobacco Prevention (ENSP) nemzetközi szervezet igazgatója.
2015. június 12., 14:352015. június 12., 14:35
A brüsszeli székhelyű szervezet vezetője portálunknak elmondta, az érdektelenség mögött komoly érdekek is meghúzódnak. Az állam azért oly engedékeny a cigarettagyártókkal és -forgalmazókkal szemben, mert minden egyes csomag után komoly hasznot húz. Az már nem érdekli a pénzügyi tárca vezetőit, hogy az egészségügyi minisztérium ennél is többet költ a dohányzás okozta megbetegedések gyógyítására. Frank J. Chaloupka közgazdász, az illinoisi egyetem tanára rámutatott, hogy a cigarettagyártók az Amerikai Egyesült Államokban is pont úgy megpróbálják félrevezetni a lakosságot, mint Romániában. Ott is azt állítják, hogy az állam által kivetett, egyre növekvő adók a feketegazdaságnak kedveznek, holott ez nem igaz. Mint ahogy az sem, hogy az általuk befizetett dollármilliók oly nagy mértékben lendítenének a gazdaságon.
Teodora Ciolompea bukaresti háziorvos, aki jelenleg az egészségügyi minisztérium dohányzásmegelőző programját irányítja elmondta, hogy a tárca illetékesei több ízben is jelezték: a gyártóktól a pénzügyi tárca számlájára befolyt adólejek hatványozottan kifolynak az egészségügy kasszájából. „Az egészségügyi minisztérium sokkal többet költ a dohányzók gyógyítására, mint amennyi a cigarettagyártóktól befolyik” – szögezte le Ciolompea doktor. Szerinte a negatív mérlegnek tudható be az is, hogy míg 2006-ban, a tárca által meghirdetett Stop fumat! elnevezésű program keretében több mint ötezer leszokni vágyó páciensen próbáltak segíteni, a jelenlegi büdzséből már csak alig 3500 szenvedélybetegre telik. A programban résztvevőknek közel egyharmadának sikerül leszoknia a cigizésről, ami a szakember szerint nagyon jó aránynak bizonyul, mivel Nagy-Britanniában, ahol az állam sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a megelőzésre, az arány 28 százalék körül mozog.
„Sajnos a román törvények rendkívül engedékenyek. Szinte mindenütt rá szabad gyújtani, így a kísértés is meglehetősen nagy” – magyarázta Teodora Ciolompea. Hogy mikor szigorítanak nálunk is a törvényeken, illetve azok betartásán, csak a politikusokon múlik – véli Cornel Radu-Loghin. Szerinte mindaddig, amíg egy volt román egészségügyi miniszter az EP-ben, mindenki döbbenetére, a szigorítás ellen képes szavazni, ne csodálkozzunk azon, hogy Románia egyáltalán nem veszi komolyan a dohányzás következményeit. „Míg a 2000-es évek elején Románia még élenjárónak számított, jelenleg Európa kullogói között vagyunk. Az állam egyszerűen fittyet hány az aláírt nemzetközi szerződésekre, és hagyja, hogy a cigarettagyártásban érdekeltek diktálják a dohányzásellenes politikáját” – fakadt ki a lapunknak nyilatkozó Radu-Loghin.
A dohányzás ellen küzdő hazai szakemberek az uniós szigortól remélnek némi változást. Mint ismeretes, az Európai Parlament (EP) elfogadta azt az új uniós dohánytermék-irányelvet, amely a gyártónak előírja, hogy minden cigarettacsomag első és hátulsó oldalán, a felület legalább 65 százalékán képes egészségügyi figyelmeztetést kell elhelyeznie. A tagállamoknak az új irányelv hatályba lépésétől számítva két év áll majd rendelkezésükre a szabályok átvételére. A jelenlegi rendelkezések értelmében a csomagolás elejének 30 százalékát, hátoldalának 40 százalékát kell egészségügyi figyelmeztetésnek borítania. Az új irányelv a legtöbb tagállamban újdonság lesz. A már csak pár országban engedélyezett, 20 szálnál kevesebb cigarettát tartalmazó dobozokat betiltják, mert ezek olcsóbbak, így elérhetőbbek a fiatalok számára.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
szóljon hozzá!