A Gerilla.hu csapatának szembesülnie kellett: Európa jelentős részén nem is hallottak a székelyekről
Fotó: Veres Nándor
Úgy gyűjtöttek aláírásokat az Európai Unió számos országában a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezéshez, hogy közben rendszeresen szembesülniük kellett azzal is, hogy a székelyekről, Székelyföldről Európában alig tudnak valamit – emlékezett vissza Pesty László, a kezdeményezéshez kötődően indított petíció kampányfőnöke, aki a Gerilla.hu csapatával szerdán a tapasztalatairól mesélt a Székelyhon szerkesztőségében.
2021. június 03., 15:552021. június 03., 15:55
2021. június 03., 18:502021. június 03., 18:50
A Székelyhon szerkesztőségében járt szerdán az Írdalá.hu Pesty László rendező vezette kampánycsapata, amely sikerre vitte a Székely Nemzeti Tanács által a nemzeti régiókért indított európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtését, a szükséges hét helyett tizenegy országban teljesítve a kitűzött célt. Tapasztalataikról, tanulságokról, akadályokról, az elkövetkező lépésekről beszélgettünk.
A világjárvány miatt meghosszabbított, majd május 7-én lezárult aláírásgyűjtés kampányának irányítását tavaly tavasszal vette át a Pesty László vezette csapat, a Gerilla.hu, akkor még csak néhány emberrel, és kevés pénzzel rendelkeztek. A Székelyhon szerkesztőségét is felkereső társaság azóta kemény munka árán olyan sikertörténetet tudhat maga mögött, amelyre akkor még kevesen számítottak.
Az aláírásgyűjtésbe oroszlánrészt vállaló Gerilla.hu kampánycsapata a Székelyhon csíkszeredai szerkesztőségében
Fotó: Veres Nándor
Gömör Tamás kreatív vezető szerint, aki amúgy zenész és fotós is, ez azért volt izgalmas, mert valami olyasmit kezdtek el csinálni, amiről nem sokat tudtak, mivel alulról indult. „Laci röviden elmondta a lényeget, megkérdezte, hogy van-e kedved részt venni ebben? Én mondtam, hogy ezerrel, és akkor elkezdtünk forgatni otthoni hírességekkel, ismertebb emberekkel, közéleti személyiségekkel. Először egy délvidéki rendezővel, Károlyi Attilával, forgattunk, utána jött Czene Attila úszó olimpikon, aztán a politikusok következtek – és izgalmas volt a számok tekintetében látni a növekedést, és azt, hogy ez működik” – emlékezett.
Fotó: Veres Nándor
Volt, aki a világjárvány miatt került kapcsolatba a kezdeményezéssel – a hálózatépítéssel megbízott Baranyi Katalin például korábban több évig hajón énekelt, majd, miután megszűnt a munkalehetősége a járvány kitörésével, hazajött, tudomást szerzett a kezdeményezésről, és először önkéntesként csatlakozott.
„Az elején voltak problémák, nem volt pénz, reklámozni nem tudtunk, jött a koronavírus-járvány, akkor szembesültünk azzal, hogy nem tudunk kimenni forgatni sehová, és nem csak Magyarországról kellettek az aláírások, hanem Európa többi országaiból is.
– elevenítette fel Mayer Mária média-tanácsadó, aki Pesty Lászlóval együtt a kampány szövegeinek jelentős részét készítette, és számos érdeklődővel tartotta a kapcsolatot.
Fotó: Veres Nándor
A külföldi utak szervezése a világjárvány idején vált komoly nehézséggé, Hutlassa Bencének például az volt a feladata, hogy Pesty Lászlót eljuttassák olyan uniós országokba, ahová nem lehetett beutazni, és nem lehetett senkivel találkozni.
Fotó: Veres Nándor
„Minden országnak volt egy felelőse, programterveket készítettünk, és mindenütt sikerült találkozni olyan emberekkel, akik érdemben tudtak megszólalni, vagy olyan követőtáboruk volt, akiknek tudták továbbadni az információkat” – említette. Új tagok is vannak a csapatban, Nagy Orsolya humánerőforrás-menedzser azt mondta,
Személyes kötődése van Székelyföldhöz Dorianne Niabe énekesnőnek, akinek nagymamája székelyudvarhelyi, és aki, mint elmondta, nemes ügyekért dolgozó, értékes emberekkel találkozott.
Fotó: Veres Nándor
Pesty László szerint
„Kilenc hónapja, nem csak aláírásgyűjtéssel, hanem a lobbizás előkészítésével dolgozunk, politikai kapcsolatrendszereket építünk, nemcsak ott, ahol aláírásgyűjtés volt. Ott vagyunk a német Bundestagban (német parlamentben) is egy bizottsági elnök révén.
Ismerjük a Minority SafePack példáját, és az velünk nem fog előfordulni. Már egy jogász munkacsoport dolgozik azon, hogy mit fognak válaszolni arra, amit a brüsszeliek mondani fognak” – ismertette.
Fotó: Veres Nándor
Egyúttal kitért arra is, hogy sokan próbálták ezt a sikert a maguk eredményének beállítani. „Mindenkinek üzenem, aki összevissza hazudozik, hogy az analitikákat hasonlítsuk össze: melyik webes felületről hány aláírót hová irányítottak? Mi bármikor meg tudjuk ezt mutatni, szeretnénk látni a másokét is” – mondta.
„Több mint egy év alatt azt tapasztaltam Dublintól Vilniusig mindenhol, hogy olyan emberekkel futok össze, akik mondták, igen, már aláírtuk. De valamit nem értenek, ez a »szekler« (szekler, azaz székely angolul és további néhány nyelven - szerk. megj.) mit jelent? Étel, növény? Senki nem tudja, hogy kik a székelyek. Ezért elhatároztuk, hogy fel kellene építeni a brandet. Információhiány van, amivel naponta többször szembesültünk az egész földrészen, a következő tíz év alatt azért fogunk dolgozni, hogy ez megváltozzon” – ígérte Pesty László.
Egy kis háttér
A nemzeti régiók védelmét célzó európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése 2019. május 7-én indult; határidejét a koronavírus-járványra tekintettel az Európai Bizottság többször meghosszabbította, a végső határidő 2021. május 7. lett. Az európai polgári kezdeményezés jogintézménye lehetővé teszi, hogy az Európai Unió állampolgárai közvetlenül felkérjék az Európai Bizottságot, terjesszen elő jogalkotási javaslatot a hatáskörébe tartozó területen. A polgári kezdeményezést a 27 uniós tagország közül legalább hétből származó, legkevesebb 1 millió uniós polgárnak kell aláírásával támogatnia. A hét tagállam mindegyikében össze kell gyűjteni az adott országra vonatkozó minimálisan szükséges számú aláírást. A nemzeti régiókról szóló kezdeményezést az unió több mint 1,4 millió állampolgára támogatta kézjegyével, tizenegy országban (Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Horvátországban, Írországban, Spanyolországban, Lettországban, Szlovéniában, Svédországban, Litvániában és Belgiumban) gyűjtöttek több aláírást, mint amennyit az EU megkövetel. Egyébként több mint 25 őshonos nemzeti kisebbség él az uniós tagállamokban.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
1 hozzászólás