Nem mindegy, hogy mit és mennyit. Az alkoholfogyasztás kedvező vagy romboló hatású is lehet
Fotó: Haáz Vince
Noha a naponta alkoholt fogyasztók aránya alacsony Romániában, a havonta italozóké már magas, ahogy a súlyos epizodikus ivás, azaz az egy alkalommal elfogyasztott nagy alkoholmennyiség tekintetében is élen jár az ország. Ennek jóval károsabb hatásai vannak a szervezetre, mint a naponta elfogyasztott kis mennyiségű alkoholnak, mi több, utóbbi még kedvező hatással is bírhat például egy jó minőségű bor esetén.
2021. augusztus 15., 22:142021. augusztus 15., 22:14
Az alkoholfogyasztás gyakoriságát vizsgálta frissen közzétett elemzésében az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Mint a 2019-es évre vonatkozó adatokból kiderült,
Fotó: Kristó Róbert
A naponta alkoholt fogyasztók aránya Portugáliában a legmagasabb, ahol a lakosság egyötöde – 20,7 százaléka – iszik napi szinten, ezt követi Spanyolország és Olaszország 13, illetve 12,1 százalékkal. A heti szinten italozók aránya Hollandiában volt a legmagasabb (47,3%), a havonta ivóké pedig Litvániában (31,3%). Romániában a naponta alkoholt fogyasztók aránya viszonylag alacsony, mindössze 2,9 százalék, és a hetente italozóké sem kiugró (19 százalék).
A túlzott ivászat Dániában (38%), Romániában (35%) és Luxemburgban (34%) a legjellemzőbb, ezekben az országokban legalább havonta egyszer nagy mennyiségű alkoholfogyasztást jegyeztek. Ráadásul Romániában a legmagasabb azok aránya, akik hetente „leisszák magukat” (11,1%). A felmérésből egyébként az is kiderül, hogy valamennyi uniós tagállamban a férfiak gyakrabban isznak alkoholt, mint a nők. A legnagyobb nemek közötti különbség a napi fogyasztás tekintetében Portugáliában (33,4 – 9,7 százalék) és Spanyolországban (20,2 – 6,1 százalék), a heti fogyasztás terén pedig Romániában (32,2 – 6,6 százalék) és Szlovákiában (30,6 – 8,8 százalék) volt tapasztalható. A havi fogyasztás aránya azonban viszonylag egyenlő volt a nemek között.
Fotó: Veres Nándor
A túlzott alkoholfogyasztásnak számos káros hatása lehet a szervezetünkre és a személyiségünket is megváltoztathatja – hívta fel a figyelmet érdeklődésünkre Szabó-Sóos Klára háziorvos. Mint részletezte, az egyik legnagyobb veszély az, hogy nagyon hamar kialakul a függőség, amitől később nagyon nehéz megszabadulni.
– húzta alá a szakember.
Fotó: Kristó Róbert
Hozzátette: minden korosztály számára kockázatos a túlzott italozás, de a fiatalok esetében az egészségügyi rizikók mellett a balesetek is súlyosbítják a problémát. Az alkohol hatására feloldódnak a gátlások, az ittas emberek sokkal vakmerőbbé válnak, illetve
Fotó: Thomas Campean
„A rendszeres italozás továbbá végül személyiségváltozást is okoz, nem hiába tartja a mondás, hogy az alkohol öl, butít és nyomorba dönt. Az alkoholisták egy idő után elszigetelődnek, eltávolodik tőlük a családjuk, a rokonaik, a barátaik, ez pedig egy olyan lehúzó spirálba taszítja az embert, ahonnan már nagyon nehéz visszakapaszkodni” – mutatott rá Szabó-Sóos Klára. A háziorvos arra is kitért, hogy
Ez azért gond, mert kis mennyiségben a bornak bizonyítottan kedvező hatása van a szervezetre, feltéve, hogy jó minőségű, valóban szőlőből készült italról van szó. „A bor az egyetlen alkoholtartalmú ital, amely vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, a vörös borban lévő antioxidánsok pedig jó hatással vannak a szív- és érrendszerre.
– hangsúlyozta Szabó-Sóos Klára.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
szóljon hozzá!