Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Nép Ügyvédjéhez 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok – derült ki az intézmény tavalyi tevékenységi mérlegét ismertető keddi eseményen.
2025. február 11., 14:462025. február 11., 14:46
A jelentésben emlékeztettek, hogy petícióval fordulhat az ombudsmani hivatalhoz minden olyan magánszemély – állampolgárságtól függetlenül –, aki úgy érzi, hogy megsértették jogait a központi vagy helyi közigazgatási hatóságok. A petíciók elbírálása után az intézmény ajánlásokat bocsát ki, szankcionálási joga nincs – hangsúlyozták.
„Erre akkor van lehetőség, ha értesülünk az adott helyzetről valahonnan, a legtöbb esetben a központi vagy a helyi médiából, ritkábban a közösségimédia-felületekről, még ritkábban civil szervezetek jelzései alapján' – magyarázták az Agerpres szemléje szerint.
Ugyanakkor évente mintegy 1200-1300 olyan petíció érkezik az intézményhez, amelyben arra kérik az ombudsmant, hogy támadjon meg az alkotmánybíróságon különféle jogszabályokat.
– fogalmaztak a jelentésben. Ebben azt is megjegyezték, hogy a Nép Ügyvédje nem önkényesen dönt arról, hogy az alkotmánybírósághoz fordul-e egy jogszabály kapcsán vagy sem, hanem alapos, több szempontot figyelembe vevő elemzés útján határoznak erről. Hozzátették: nagy hiba és igazságtalanság lenne annak alapján ítélni meg az intézmény tevékenységét, hogy az alkotmánybírósághoz fordult-e egy adott ügyben vagy sem, hiszen
A Nép Ügyvédjéhez 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok. Ugyanakkor beadványaikból az derült ki, hogy sok esetben nem ismerik el a hatóságok döntéseit, ami vélhetően az állam szolgáltatásaival és a közalkalmazottakkal szembeni bizalmatlanságnak, az átláthatóság hiányának és az állami hatóságok rossz kommunikációjának tudható be – magyarázták a jelentésben.
Rendkívül súlyos, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg pénteken Mianmart. A rengéseket Kínában és Thaiföldön is érezték, utóbbi fővárosából, Bangkokból számos felvételt tettek közzé.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, szállítási, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt péntek reggel 6 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten.
A kormány csütörtökön jóváhagyja egy új, az alkalmazottak digitális nyilvántartását szolgáló platform bevezetését – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet ülésének elején.
Csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
A képviselőház szerdán döntő házként elfogadott egy törvénytervezetet, amely minden év májusának harmadik hetét a közlekedésbiztonság hetének nyilvánítja – számolt be az Agerpres hírügynökség.
Az Európai Unió végrehajtó testülete azt javasolja a tagországok lakóinak, hogy halmozzanak fel otthonukban legalább 72 órás túlélést biztosító vészhelyzeti tartalékot.
Tanulságos videót osztott meg közösségi oldalán a magyarországi Fejér vármegyei rendőrség az amerikai Közlekedésbiztonsági Biztosító Intézetre (IIHS) hivatkozva. Bemutatják, milyen veszéllyel jár, ha nincs bekötve a hátsó utas biztonsági öve.
A bukaresti ügyészség hatósági felügyelet alá helyezte a román állami vasúttársaság utasszállító részlegének (CFR Călători) 21 alkalmazottját.
szóljon hozzá!