A marosvécsi Kemény-kastély egész évben fogadja a látogatókat. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Egy olyan, a középkorban épített létesítményeket érintő idegenforgalmi útvonalat szeretne létrehozni a román turisztikai minisztérium, amely illeszkedne az Európában 1987 óta létező kulturális útvonalak programjába. Az ország valamennyi megyéjét érintené a kulturális útvonal, ahol a 12. század és 1821 közötti műemlékek állnak.
2018. június 21., 19:502018. június 21., 19:50
Azoknak a településeknek a lakosságát, az elöljáróságát, vállalkozói rétegét szeretnék mozgósítani, ahol középkori műemlékek találhatók. Steliana Cojocariu, a román turisztikai minisztérium tanácsosa arról beszélt egy marosvásárhelyi tanácskozáson, hogy
Ennek érdekében kulturális túraútvonalak létesítését javasolja, amely valamennyi olyan megyét érintené, ahol középkori létesítmények állnak – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A minisztérium munkatársai elsősorban az A kategóriás műemlékekre gondoltak, de belátták, hogy a B kategóriájúakat sem hagyhatják ki, hiszen nem ritka az olyan, amely sokkal jobb állapotban található, felújítva, különféle tartalommal, programmal feltöltve áll a látogatók rendelkezésére.
Nyugat-Európában 1987-ben indították a kulturális túraútvonalak projektjét, hasonlót kezdeményeznek most Romániában is. A szakminisztérium tanácsosa szerint
Ám ahhoz, hogy ezek a látványosságok vonzóak legyenek, egész infrastruktúrát kell építeni köréjük. Utakra, gépkocsiparkolókra van szükség, ugyanakkor az idegenforgalomban nélkülözhetetlen ajándékboltokra, szálláshelyekre, éttermekre.
2018 a kulturális örökség európai éve, aminek Örökségünk: a múlt és a jövő találkozása a jelszava és amelynek az a célja, hogy minél többen megismerjék Európa kulturális hagyatékát, illetve a közös európai térséghez való tartozás tudatának a megerősítése. Ehhez kapcsolódna Románia is a Marosvásárhelyen ismertetett kezdeményezéssel, a városokban, falvakban található épített örökség, sajátos létesítmények bemutatásával.
Maros megyében Segesvár a legismertebb középkori várral büszkélkedhet, de mellett még számos olyan település létezik, amelynek erősített vártemploma, parasztvára, vagy középkori temploma is érdeklődésre tarthat számot. Marosvásárhely vártemploma, a szászrégeni evangélikus templom, a szászkézdi templom és parasztvár, a keresdi Bethlen-kastély, a görgényi vár, a marosvécsi várkastély – csak néhány a környék látnivalói közül.
A kulturális örökség európai évének jegyében Európa-szerte programok ezrei várják a látogatókat, melyek révén szorosabb kapcsolatba kerülhetnek kulturális örökségükkel – olvasható az europa.eu honlapon, amely arról is tájékoztat, hogy az EU-országok mindegyike tagállami koordinátort nevezett ki, akinek feladata az európai év lebonyolítása, és a helyi, regionális és országos szintű rendezvények és projektek koordinálása.
Az európai év tevékenységeinek megszervezésében részt vesznek a kulturális ágazat legfontosabb szereplői és civil társadalmi szervezetek is. Ugyanakkor az uniós intézmények is elkötelezték magukat amellett, hogy a kulturális örökség európai éve sikeres legyen. Az Európai Bizottság, az Európai Parlament, és az Európai Unió Tanács, illetve a Régiók Bizottsága és az Európai Gazdasági és Szociális bizottság is kiveszi részét a tevékenységekből és megünnepli a kulturális örökség évét.
Az ezzel kapcsolatos projekteket az EU pénzügyileg is támogatja, pályázati felhívásokat tett közzé számos formában, mint például a Kreatív Európa, az Erasmus+, az Európa a polgárokért, vagy a Horizont 2020. Annak érdekében, hogy 2018 után is éreztesse hatását a kezdeményezés és hogy az idei kezdeményezések se maradjanak abba, tíz hosszú távú projektet is elindít. Iskolákkal folytatott tevékenységek, műemlékek újrahasznosítását célzó kezdeményezések, a kulturális javak illegális kereskedelme ellni küzdelem szerepel többek közt a tervek között. Mindennek az a célja, hogy a ránk hagyott kulturális örökség jelentőségére hívja fel a figyelmet, annak megőrzésére, karbantartására, hasznosítására figyelmeztessen.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!