A bankkártyával fizetett borravaló is el kell jusson a pincérhez, különben pénzbírságot kaphat a munkáltatója. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A vendéglátóipari alkalmazottak bepanaszolhatják az Országos Adóhatóságnál (ANAF) vagy az ágazati munkáltatói szövetségeknél a munkaadójukat, ha nem kapják meg tőlük a borravaló adózott összegét – közölte egy csütörtöki sajtótájékoztatón a Romániai Szállodaipari Szövetség elnöke.
2023. január 12., 15:582023. január 12., 15:58
Călin Ile a borravaló megadóztatásáról szóló, január elsejétől hatályba lépett új törvény kapcsán beszélt erről. Felhívta a figyelmet arra, hogy
Tájékoztatása szerint az alkalmazottak elsősorban az ANAF-hoz fordulhatnak panasszal, de ha valamilyen okból félnek ezt megtenni, akkor a munkáltatói szövetségektől is segítséget kérhetnek.
„Nem engedhetjük meg, hogy ezt a törvényt aláássák bizonyos munkáltatók, akik nem tartják tiszteletben a jogszabályokat. A számuk amúgy is minimális.
– nyilatkozta Călin Ile az Agerpres beszámolója szerint.
A HORA vendéglátóipari munkáltatói szövetség elnöke, Ion Biriş emlékeztetett arra, hogy
Biriş a törvény hatályba lépésétől eltelt 11 nap tapasztalatairól elmondta, az egyik éttermében a borravaló a bevétel 12,65 százalékát, a másikban a 11,5 százalékát tette ki. Az előbbi vendéglőben a borravaló 53 százalékát készpénzben, 47 százalékát kártyával fizették ki, az utóbbiban 60-40 százalék volt az arány.
A HORA elnöke arról is beszélt, hogy a fogyasztás 15 százalékánál nagyobb borravalók esetében a törvény szerint a 15 százalékot meghaladó összeget a vendéglátóipari cég bevételeként könyvelik el, de
Megjegyezte: kicsi a valószínűsége annak, hogy egy vendéglátóipari vállalkozás egyhavi bevételében a borravaló aránya meghaladja a 15 százalékot.
A vendéglátóipari ágazat munkáltatói szövetségeinek képviselői kedvezően nyilatkoztak a sajtótájékoztatón az új törvényről.
A Turizmusért Szövetség elnöke, Dragoş Anastasiu szerint a jogszabályra különösen azért volt szükség, mert
„Eddig a borravaló 40 százaléka került az alkalmazottjaink zsebébe, most már a 90 százaléka” – magyarázta.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
1 hozzászólás