
A romániai lakosság több mint 70 százaléka úgy véli, hogy az ország teljesítette a schengeni csatlakozás valamennyi feltételét, és végül befogadják a schengeni övezetbe - derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutató intézet által a LARICS kutatóközpont megrendelésére készített felmérésből.
2022. december 08., 14:552022. december 08., 14:55
A közvélemény-kutatásban megkérdezettek 72,4 százaléka egyetértett azzal a kijelentéssel, miszerint Románia teljesítette az összes kritériumot, és végül befogadják a schengeni térségbe, a válaszadók 22,1 százaléka nem értett egyet ezzel, 5,6 százalék pedig nem tudott vagy nem kívánt válaszolni erre.
Azzal a kijelentéssel, miszerint "Az a tény, hogy Románia nem tagja még Schengennek, azt bizonyítja, hogy másodrangú uniós tagállamként kezelik az országot", a megkérdezettek több mint háromnegyede, 77,6 százaléka egyetértett, 19,3 százalék nem értett egyet ezzel, 3 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az állami intézmények közül a hadseregben bízik meg a leginkább (62,9 százalék) a romániai lakosság, ezt az egyház (58,7 százalék) követi a sorban.
A NATO-ban a romániaiak 49,6 százaléka bízik meg, a Román Akadémiában 49,2 százalék, a Román Rendőrségben 44,7 százalék, az Európai Unióban 44,1 százalék.
A bizalmi rangsor utolsó három helyén az Elnöki Hivatal (17,3 százalék), a kormány (14,1 százalék) és a parlament (7,4 százalék) áll.
A közvélemény-kutatás november 13-a és 22-e között készült 1174 személy megkérdezésével. A hibahatár ą 2,86 százalék.
forrás: Agerpres
fotó: Nicolas Bouvy/EPA
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!