A hetven esztendeje hősi halált halt Gáll Lajos maratoni futóról is megemlékeznek szombaton a Csíkdánfalván zajló nemzetközi sporttörténeti konferencián.
2014. október 03., 07:492014. október 03., 07:49
2014. október 03., 07:592014. október 03., 07:59
Rangos konferencia zajlik szombaton, október 4-én Felcsíkon, a dánfalvi Községi Vendégházban. Az Európai Sport Hagyományőrző Egyesület (ESHE), a Zalai Sportmúzeumért Alapítvány (ZSA), a Dr. Mező Ferenc Olimpiai Baráti Kör (MFOBK), a Hargita Megyei Sportigazgatóság, Csíkdánfalva önkormányzata és a Csíkdánfalvi Közbirtokosság szervezésében hét érdekes előadásra kerül sor. A tervek szerint a szombaton délelőtt 10 órakor kezdődő konferenciát Böjte Csongor Ernő dánfalvi polgármester nyitja meg. Íme, a tervezett előadások címe:
Erdélyi magyar olimpiai érmesek (előadó: Kis János, Nagykanizsa, az ESHE és a MFOBK elnöke)
Gáll Lajos, a székely olimpikon (előadó: Csutak Tamás, Sepsiszentgyörgy, a Gáll Lajos Futókör elnöke)
Csillagok voltak egyszer a magyar sport egén (előadó: Mecsériné Doktor Rozália könyvtáros, Körmend)
A magyar labdarúgás elsői és utolsói (előadó: Vajda Attila testnevelő tanár, Tornyos, Délvidék)
Örmények Erdélyben, híres örmény sportolók (előadó: Csíki András Hargita megyei sportigazgató)
Szívet cserél, aki hazát cserél? Országváltó magyar olimpikonok (előadó: Somlai Attila sportújságíró, Lepsény)
Élménybeszámoló – Kicsid Gábor világbajnok kézilabdázóval Kiss János és Csíki András beszélget.
A konferenciának a dánfalvi Községi Vendégház (a polgármesteri hivatal épületének része) ad otthont, a belépés ingyenes, minden érdeklődőt nagy szeretettel várnak a szervezők. A helyszínen meg lehet majd vásárolni Csutak Tamás: Életem a futás című, Gáll Lajosról szóló könyvet.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!