2012. október 11., 13:402012. október 11., 13:40
Olyan hírek is szárnyra keltek, hogy az RMDSZ alternatívájaként bejegyeztetett politikai alakulat első embere a párt szombati kongresszusán bejelenti: nem vállal újabb elnöki mandátumot. Így lesz-e vagy sem, majd meglátjuk. A változásról, arról, hogy rövidesen Jenőtlenítik az erdélyi magyar politikai életet, legalábbis az MPP-t, már a nyári helyhatósági választások után tudhattunk. Hogy szükség volt-e erre a lépésre, afelett bizonyára még sokan és sokat vitatkoznak majd. Mi most megpróbáljuk – ha egyáltalán lehetséges – értelmezni az új helyzetet. Merthogy új helyzet alakul, alakult ki, az biztos.
A Kárpát-medencei, illetve az erdélyi magyarság rendszerváltozás utáni politikai küzdelmeinek tapasztalatai alapján határozottan állítható, hogy olyan létfontosságú ügyekben, mint az autonómia, vagy az óvodától az egyetemig terjedő önálló állami magyar tanintézményi rendszer felállítása, a sikeres politikai érdekvédelem, nos mindezeken a területeken csak egységes fellépés árán lehetséges az előrelépés. Nálunk, kis erdélyi magyar társadalmunkban, politikai életünkben egyelőre ez a felismerés csak a deklarációk szintjén érvényesül, s ott sem mindenkinél. Ez idő szerint még csak ott tartunk, hogy nagyokat sokan tudnak mondani, tenni viszont csak kevesek és keveset képesek. Az apró lépések politikáját éljük – meg is van az eredménye. Komoly erőfeszítések, idegtépő jogi és egyéb akadályok elhárítása után alig sikerült biztosítani a választás szabadságának intézményi előfeltételeit, máris szinte végleg lejáratták magát a lehetőséget is. Kicsinyes hatalomvágy, személyes ellentétek, bűnös hiúságok következménye, hogy nálunk már-már az sem képes összenőni, ami úgy egyébként összetartozik...
Az összefogás, a lehető legszélesebb ölelésű új egység továbbra is korparancs. Legalábbis azok számára, akik komolyan veszik önmagukat, a politikát. Mely utóbbiról nem ódzkodunk újfent kijelenteni: semmiképpen sem lehet cél, csak eszköz. Amiként eszköznek kell lennie a hatalomnak is. Nemrég még arról írtam, hogy nálunk, különösen a helyhatósági választások óta, ama bizonyos politikai ingamozgás tartósan a szétfejlődés irányába mutat. Most mintha változott volna valami. Az MPP elnökének nemrég bejelentett pályamódosítása – sokak szerint csak vakvágányra terelése – azt jelentheti, hogy újra összeállhat az erdélyi magyar nemzeti oldal. És akkor most újra ott vagyunk, ahonnan egykor elindultunk. Pestiesen szólva: nem semmi! Feltéve, ha tanultunk valamit az egész történetből, sorozatos hibáinkból.
Szentgyörgyi László
(A szerző a Központ című marosvásárhelyi hetilap főszerkesztője)
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!