Kristály Lehel
2010. január 29., 16:272010. január 29., 16:27
A szavazati jog gyakorlását illetően talán a többségnek az jut az eszébe, amikor a nők voksolását merték korlátozni a férfiak. Pedig nem kellett volna ennyire szexistának lenniük, egyéb tényezőket sokkal inkább figyelembe vehettek volna. Magyarországon már a reformkorban felmerült a nők szavazati jogának a megadása. Például 1843-ban Beöthy Ödön, Bihar megye követe javasolta, hogy a nemesi származású nők is kapják meg ezt a politikai jogot. Bezerédy István, tolnai követ ezt melegen támogatta, de a többi követ ellenezte, és ez nem volt másképp 1867 után sem. A dualizmus első éveiben, a választójogi törvény meghozatala előtt a széles közvélemény úgy vélekedett, miként Falk Miksa írta egy tanulmányában.
Eszerint a nőknek passzívan lehet politizálniuk, mert erre juthat idejük és felkészülhetnek rá, ám az aktív politizálás nem nekik való. Hogyan indokolta mindezt a korabeli szerző? Annak, aki a közvéleményt akarja irányítani, szerinte „csakugyan alapos tudománynyal, messzelátó tekintettel, érett tapasztalással és az érzelem felhőitől nem homályosított értelemmel kell bírnia, annak az érzelem árján felül kell állnia, nem oly messzire ugyan, hogy ez ár irányát fel ne ismerhesse, de nem is oly közel, hogy maga is bele merüljön; a politizálás ezen neme roppant felelősséggel jár, itt minden tévedés felmérhetetlen szerencsétlenséget okozhat, mert hatása ezreket, sőt milliókat sújt.\"
Elég csak a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazásra gondolni (nem, kedves feleim, bármennyire is szeretnék egyesek, ezt sosem fogjuk elfelejteni). Nem bánom, ha nők szavaznak, hogy is bánhatnám. De a tutit Falk Miksa írta meg. Értelmezzük úgy, hogy nem csak a nőkről fogalmazta gondolatait, hanem „a műveletlen, nem elkötelezett, véleménnyel nem rendelkező médiafogyasztókról”. Azokról, akik a leginkább az akciós műbeles virslit reklámozó szórólapokat és a bulvársajtót tartják médiának.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!