A napokban Varga-Welther Júlia képadományával lett gazdagabb a Haáz Rezső Múzeum Képtára.
2010. október 27., 16:272010. október 27., 16:27
2010. október 27., 16:542010. október 27., 16:54
A kecsetkisfaludi születésű, ma Ausztriában élő művésznő és a Székelykeresztúrról elszármazott Kiss László festő közös tárlaton mutatták be munkáikat több erdélyi városban. Első állomásuk Székelyudvarhely volt.
Az 1955-ben született Varga-Welther Júlia középiskolai tanulmányait Székelykeresztúron végezte, majd a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola festészet szakán szerzett diplomát. Ezt követően Besztercén élt 1984-ig, amikor áttelepült az ausztriai Berndorfba. Itt festőművész férjével, az apai ágon erdélyi gyökerekkel rendelkező Kurt Weltherrel alapítottak családot.
Kedvenc tanáraiként Fulger Radut, Tóth Lászlót és Miklóssy Gábort nevezi meg. Ők voltak nagy hatással rá művészi pályájának kezdetén. Novotny Tihamér művészeti író szerint Varga-Welther Júlia pályaképét az évek során alkalmazott technikák, témák és műfajok egyidejűsége és egymásutánisága alapján vázolhatjuk fel. Kedvenc témái a női portré, a női test, a tájkép, a meseszerű fantázialények világa, mely utóbbiakban is főszerepet kap a nő.
A pályaképet végigkíséri a művésznő új technikák iránti állandó érdeklődése. Ezek elsajátítása és alkalmazása számára egy változatos és izgalmas képi világ megteremtését teszi lehetővé.
Művei egy olyan – a kérészéletű irányzatoktól független – tehetséggel és tudással megáldott művészről tesznek tanúbizonyságot, aki hosszú távon is értékes vizuális és szellemi élményt tud nyújtani mindnyájunknak.
Udvarhely, többek közt, úgy él Varga-Welther Júlia gyermekkori emlékeiben, mint az a város, ahol egykor szinte kötelező volt megnézni az éppen aktuális kiállítást. A Maszelka János által rendezett képzőművészeti tárlatok pedig fontos szerepet játszottak művészi énjének eszmélésében.
A Képtárnak adományozott „Varga papó” című, vegyes technikával vászonra festett kép eredetiben megtekinthető a Képtár Bene József-termében.
Varga-Welther Júlia számos festménye megtekinthető itt.
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.