Fotó: Bodnár Arthur
Szombat este, december 26-án mutatták be az udvarhelyi Siculus Ifjúsági Házban Bálint Arthur második kisjátékfilmjét, a Bujdosók címűt. A filmet Udvarhelyen és Székelykeresztúron forgatták a nyár folyamán mintegy öt nap alatt. A bemutatón szép számú érdeklődő foglalt helyet, és ilyet azóta, hogy bezárt az udvarhelyi mozi, aligha tapasztalhattunk.
2009. december 27., 15:552009. december 27., 15:55
2009. december 27., 19:102009. december 27., 19:10
Fotó: Bodnár Arthur
A mozi szebb napokat látott idejében sem voltak talán ennyien kiváncsiak egy filmre. Az udvarhelyi dokumentumfilmes, Bálint Arthur rendező-operatőr már alkotott korábban hasonló műfajban – az Őrangyalok nélkül 2001-es film. A Bújdosókban a Transikon Egyesület (helyi filmesek, operatőrők szervezete) tagjai mind részt vettek rendezőasszisztensként, operatőrként, gyártásvezetőként.
A forgatási helyek fölismerhetők, sőt a film legnagyobb érdekessége az udvarhelyiek számára az, hogy szereplői ismert helyi „figurák”, így például a főszereplő terstvérpárt Vass Csaba és Bihari Lóránt alakítja, a taxis-dokit pedig Pelok Benedek pszichiáter, a fiúkat provokáló rockerek szintén udvarhelyiek... Nem színész egyikük sem, de talán ettől életízű a film számunkra. Az alaptörténet a testvérpár bújdosását, utazásait dokumentálja, beleszőve a helyzetek adta konfliktusokat. A kisebbik fiú kényszeres utánzó, ez a tény pedig különböző kellemetlen szituációkba sodorja a főhősöket – el egészen addig, hogy a kezdet is és a vég is utazás egy másik helyre, ahol talán biztonság várhat rájuk. Szomorú és megható a történet, néhol viccbe fúl, mindamellett, hogy csendben társadalombírálatot foglamaz meg.
A Bujdosók című filmet először mutatták be nyilvánosan – főtámogatója a Duna Műhely –, időközben pedig a Magyar Filmszemlére nevezte az alkotó.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.