Fotó: Kovács Eszter
Szűkebb kerettel, de bővebb programmal indul az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház 2010–2011-es évada. Modern és zenés, helyi és importált darabok szerepelnek a repertoárban, ízlés szerint bérlettel vagy halmozva is fogyaszthatók.
2010. szeptember 08., 18:362010. szeptember 08., 18:36
2010. szeptember 09., 10:462010. szeptember 09., 10:46
Fotó: Kovács Eszter
Szeptember 8-án, szerdán délben találkozott a Tomcsa Sándor Színház vezetősége a helyi média képviselőivel. Nyílt kártyákkal osztották meg nehézségeiket és terveiket az elkövetkező évadra vonatkozóan. „Hideg zuhanyként értek a gazdasági válsággal kapcsolatos intézkedések” – mondta Nagy Pál színházigazgató. „Emberveszteség nélkül, de húsba vágó, 20 százalékos költségcsökkentéssel kellett felállítanunk az új programot. Mindezek ellenére az udvarhelyi közönségnek nem szabad éreznie, hogy válság van. A szűkebb keret dacára bővített programmal várjuk a színházkedvelőket: a nagyszínpadi darabok mellett stúdió- és egyéni előadásokkal, vendégfellépésekkel kerekítjük ki a felhozatalt” – ígérte az igazgató.
Csurulya Csongor művészeti vezető mézesmadzagot húzott el a résztvevők orra előtt, minden darab egyedi, különleges vonását emelve ki. A 2010–2011-es évad október 7-én, A tavasz ébredése című Frank Wedekind-darabbal veszi kezdetét. Csurulya szavait kölcsönözve: „nem egyszerű történet, fiataloknak és fiatalokról szól”. A soron következő előadást, a Boldogság, gyere haza! című zenés játékot az október 11–14. közötti időpontra becsli a színház vezetősége, egyeztetési problémák miatt azonban a pontos dátumokért az intézmény weboldalának tanulmányozására ösztönzik az érdeklődőket. „Tekintettel arra, hogy költségvetési okok miatt biztosat még nem állíthattunk, kimaradt a plakátról a gyerekelőadások sorából a negyedik darab: az udvarhelyi, csíki és gyergyói társulat mellett nagy valószínűséggel a marosvásárhelyiek is játszanak majd a gyerekeknek” – tette hozzá Csurulya.
A programot áttekintve rájöhetünk, hogy szándékosan, vagy sem, a 2010–2011-es évad tematika szempontjából a nő köré szerveződik. „A népszerű mondást idézvén, miszerint a világ a nők és a pénz körül forog, idén a színpad a nő körül, míg a színházmenedzsment a pénz körül fog forogni” – teszi hozzá fél mosollyal Nagy Pál. A szebbik nemet tematizáló sorozat a szilveszteri, Csurulya rendezte zenés komédiával kezdődik, majd a Nóra, a De mi lett a nővel?, illetve a Shakespeare Othellójából inspirálódó Desdemona zárja a sort. A plakáton feltüntetett darabok mellett az udvarhelyi színház vendégelőadásokkal is törekszik az évad során színesíteni a repertoárt. Ezen darabokat – a Boldogság, gyere haza! című saját előadással együtt – helyszűke miatt külső színpadokon tekintheti majd meg a közönség.
Fotó: Kovács Eszter
A továbbiakban Szarvas Zsuzsanna közönségszervező biztosította az egybegyűlteket, hogy a jegy- és bérletárak az új évadban nem emelkednek. „A bérletrendszer nagy vonalakban maradt a tavalyi, csupán a gyerekeknek szánt meseelőadások különültek el korosztályok szerint, óvodástól negyedik osztályosig terjedő, illetve ötödik-nyolcadik osztályos csoportokra” – fejtette ki Szarvas Zsuzsanna. A közönségszervező elmondása szerint a visszajáró nézők számának növelését látja legfontosabb feladatának: „Városunkban a bérlettel rendelkező iskolások, diákok száma meglepően kevés például Csíkszeredához képest. Folyamatos népszerűsítés ellenére is a bérletesek száma évről évre csökken.” A színház vezetősége mecénás programjának kiszélesítésére is törekszik: 200 lejes mecénás bérlet megvásárlásával ösztönzik az udvarhelyi, illetve vidéki színházkedvelőket a társulat támogatására.
A beszélgetés pozitív záróakkordjaként a társulat terveiről és jövőbeli szép reményeiről számolt be Nagy Pál. „A folyamatban lévő pályázatok pénzösszegeiből szeretnénk idén is megszervezni a Farsangi bált, továbbá több egyéni előadást is színpadra vinni. Mindezek mellett felolvasóestek megvalósítását is célul tűztük ki, melyek által ki szeretnénk vinni a színházat a teremből kávézókba, iskolákba. Kisebb létszámú, rövidebb darabokat akár 25–30 fő, tehát egy osztálynyi diák előtt is be lehetne mutatni.”
A felnőttbérletek ára 40, illetve 30 lej között változik, a diákok, vidékiek és a nyugdíjasok 24 lejért, a gyerekek pedig 10 lejért válthatnak majd bérletet. A már említett mecénás bérlet a társulat összes előadására érvényes. Változtatások esetében, illetve részletesebb információkért keresse fel a www.szinhaz.ro oldalt.
NAGYSZÍNPADI ELŐADÁSOK:
Frank Wedekind: A tavasz ébredése, gyermektragédia
Rendező: Szabó K. István m.v.
Október
Breffort, Monnott: Irma, te édes!, zenés komédia
Rendező: Csurulya Csongor
December
Egressy Zoltán: Portugál
Rendező: Zakariás Zalán m.v.
Március
Kiss Csaba: A Dög, leányregény
Rendező: Kiss Csaba
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadása
Carlo Goldoni: A hazug, komédia
Rendező: Barabás Olga
Figura Stúdió Színház előadása – Gyergyószentmiklós
STÚDIÓELŐADÁSOK:
A.P. Csehov - Kiss Csaba: De mi lett a nővel?, férfimese
Rendező: Tóth Árpád
November
Henrik Ibsen: Nóra, dráma
Rendező: Csurulya Csongor
Április
Paula Vogel: Desdemona, játék egy keszkenőről
Rendező: Patkó Éva m.v.
Pozsgai Zsolt: Liselotte és a május, tragikomédia
Rendező: Tapasztó Ernő
Az Aradi Kamaraszínház és a Tomcsa Sándor Színház közös produkciója
EGYÉNI MŰSOROK:
Daniel Keyes: Virágot Algernonnak, monodráma
Rendező: Nagy István
Az Aradi Kamaraszínház és a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió közös produkciója
Pozsgai Zsolt: Boldogság, gyere haza, zenés játék
Rendező: Csurulya Csongor
GYERMEKELŐADÁSOK:
Grimm: Csipkerózsika, mese
Rendező: Ivácson László
Mint sót az ételben, népmese
Rendező: Budaházi Attila
Csíki Játékszín előadása – Csíkszereda
Nagy Bandó András – Sebestyén Rita: Kiskalácsai királyság, mese
Rendező: Béres László
Figura Stúdió Színház előadása – Gyergyószentmiklós
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
szóljon hozzá!