Iancu Laura költőhöz lehetett szerencséje mindannak, aki péntek este az udvarhelyi G. kávézót választotta – szervezte az Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány. Házigazda volt Murányi Sándor Olivér, udvarhelyi író, ám a beszélgetést Pécsi Györgyi irodalomkritikus vezette le.
2010. március 29., 12:212010. március 29., 12:21
2010. április 08., 15:422010. április 08., 15:42
Pécsi Györgyi az est elején – terítéken a névtelen nap című Iancu-kötet – a csángók helyzetéről retrospektív és mintegy a jobb megértés kedvéért egészen Petru Groza idejéig ment vissza – akit a magyar iskolák létrehozójaként ünnepeltek azidőn csángóvidéken –, és világította meg a csángó magyarok létét, életét. Ide, Magyarfaluba született Iancu Laura, ahol a mise és az oktatás is románul folyt. Ferenczes István fedezi fel, karolja fel. Ma háromkötetes a szerző, illetve négy, ha a fényképalbumot, a Magyarfalusi emlékek (fényképmonográfia) címűt is beleszámítjuk, melynek képeit és magyarázatait Iancu Laura gyűjtötte.
Versmagyarázatokat fűzött Laura a kötethez, melyre Pécsi Györgyi szerint azért van szükség, mert eléggé sejtelmesek, szimbolikusak a versek – egyébként felépítésében a korábbi könyvbemutatók és ez utóbbi között nem volt eltérés, a lényegi különbség viszont annál nyilvánvalóbb volt: a költő őszintesége, egyszerűsége, nyelvezete, a kulturális hovatartozás (is) szülte élettörténetei kivételessé tették ezt az estet/napot.
Tulajdonképpen, mint minden más könyvnél, kötetnél ezt is olvasni vagy valahonnan megszerezni kell, mintsem a lényeg felszínét karcolva magyarázni – az elhangzott versek és beszédek nem elmondhatók. Ugyanakkor minden taps, szó, hang, mi a kötetbemutató után megesett, a profán térfelére volt utalható.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!