A Kulturális örökség napjai a Csíki-medencében című rendezvénysorozat keretében péntek délután Bíró Sarolta művészettörténész vezetésével a csíkszeredai Petőfi utca főbb épületeit, nevezetességeit ismerhették meg az érdeklődők.
2011. szeptember 17., 08:472011. szeptember 17., 08:47
2011. szeptember 18., 11:342011. szeptember 18., 11:34
A tavalyi évben tapasztalt érdeklődés arra sarkallta az Eurokultúra Egyesületet, hogy a Kulturális Örökség Napja alkalmából idén is megszervezzék a művészettörténeti sétát a csíkszeredai Petőfi utcában. Pénteken 17 órától a Petőfi Sándor Általános Iskolától, az egykori Csíkmegyei Polgári Leányiskolától indulva a református imaházat, a hajdani Vígadót, majd a Bocskor-házat és a Berényi-házat vette szemügyre a harmincfős társaság.
Bíró Sarolta művészettörténész volt a séta vezetője
„A Petőfi utca az egyetlen olyan utca Csíkszeredában, amely megőrizte a város 20. század eleji arculatát” – mondta Bíró Sarolta művészettörténész, aki államvizsga-dolgozatát a sétálóutcáról írta. A mai Petőfi utca majdnem teljes egészében Martonfalvához és Zsögödhöz tartozott. A vármegyeháza megépülése után kezdett csak a városhoz tartozni. Ekkor épült a leányiskola (a mai Petőfi-iskola), a tiszti kaszinó (református imaház), az úri kaszinó, a későbbi takarékpénztár.
„Az utca egyik legrégebbi épülete a református papilak, ami eredetileg tiszti kaszinónak épült. Az alsó szintje őrzi a körülbelül százötven éves arculatot, a kis ablakok és a boltíves kapu megőrződött.” A művészettörténész elmondása szerint az utca többi épülete századfordulós. Az egykori Vigadó épülete előtt felhívta a figyelmet az 1904-es évszámra, amit stílusosan „elrejtettek” az épület díszítése között. A sétálóutcán haladva többek között a Bocskor-házat (1902), a Berényi-féle házat, az egykori úri kaszinó épületét tekintették meg.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!