Magyarország Sepsiszentgyörgyön működő Kulturális Koordinációs Központjának igazgatója, Lakatos Mihály közlése alapján április 3–5. között a VI. résszel folytatódik A magyar nemzet története című előadássorozat.
2013. március 28., 06:482013. március 28., 06:48
2013. március 28., 09:202013. március 28., 09:20
Az VI. rész címe: Magyarország a Habsburg Birodalomban. Az előadásokat Kalmár János történész, egyetemi docens (ELTE, Budapest) tartja, akit a kor egyik kiváló szakértőjeként tartanak számon.
Az előadások helyszínei az alábbiak:
április 3., szerda, 18 óra – Sepsiszentgyörgy, Székely Nemzeti Múzeum, Bartók terem
április 4., csütörtök, 18 óra – Székelyudvarhely, Művelődési Ház, koncertterem
április 5., péntek, 18 óra – Csíkszereda, Hargita Megyei Kulturális Központ
A jelzett napokon, délelőttönként (nem nyilvános) előadásokra kerül sor a középiskolai diákok számára a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőben, valamint a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban.
Magyarország a Habsburg Monarchiában
A 18. század a török-korhoz képest igen lényeges változásokat hozott a Magyar Királyság helyzetében. Az oszmán uralom alól felszabadult országrésszel területe teljessé vált, visszanyerte középkori déli határát. Ugyanakkor a korábbinál szervesebben és nagyobb mértékben tagolódott be a Habsburg Monarchiába. Ennek volt következménye többek között az addig külön fejedelem irányítása alatti Erdély helyzetének a megváltozása és idegen nemzetiségű népcsoportok jelentős tömegeinek a betelepülése. A megváltozott körülmények sokféle érdeksérelmet okoztak. Ezek a Rákóczi-szabadságharcban csúcsosodtak ki, amely a kölcsönös kompromisszumok alapján megszületett szatmári megállapodással ért véget. Ez a szerencsés kimenetelű befejezés egy fokozatosan gyorsuló ütemű gazdasági, társadalmi és kulturális felzárkózás lehetőségét teremtette meg, amelyet azonban ellentmondások is terheltek: felekezeti problémák az országon belül, továbbá gazdasági és politikai ellentétek a bécsi udvar és a hazai rendek között. A Mária Terézia királynő és utóda, II. József felvilágosult kormányzata igyekezett ezek egy részét orvosolni, de főleg az utóbbi túlhajtott, a magyarországi hagyományokat figyelmen kívül hagyó változtatási erőfeszítései végül igen heves ellenállásba ütköztek. Mária Terézia uralkodása idején kerül sor a Székelyföld történetének egyik legtragikusabb eseményére, amelyet „madéfalvi veszedelem”, ill. „Siculicidium” néven jegyez a történetírás, és amelynek 2014-ben lesz a 250. évfordulója.
A rendezvénysorozat médiapartnere a Székelyhon.ro és az Udvarhelyi Híradó Kft. által kiadott lapcsalád.
szóljon hozzá!