Fotó: Iochom Zsolt
Művészettörténeti séta keretében ismerhették meg részletesebben az érdeklődők a Mikó-vár, mint épület történetét szombat délután, a Csíki Székely Múzeum nyílt napján, a Múzeumok Éjszakáján. Mindenképp egyedi eseménynek számít a műemléképület ilyen típusú bemutatása, hisz gyakorlatilag helyenként a 17. századi vakolatot is lehetett látni. Megérte az épület körül egy kicsit a sarat taposni, hogy Kósa Béla művészettörténésztől megtudjuk: a falkutatások milyen más érdekességeket hoztak felszínre.
2011. június 26., 18:472011. június 26., 18:47
Helyenként előbukkant a 17. századi vakolat
Az eredeti, vagyis a várépítéssel egy időre datálható vakolat azért furcsa, hisz 1661-től, amikor is Csíkot – és persze a várat is – felégették Ali basa seregei, egészen 1716-ig, vagyis amíg az osztrákok nem kezdték újjáépíteni, gyakorlatilag gazdátlan volt az épület. Sőt, azt is tudjuk a későbbi korok perirataiból, hogy a környező lakosság sok minden mozdíthatót, mint például gerendákat vagy köveket elvitt, hogy otthoni építkezésnél felhasználja, és persze emellett az időjárás viszontagságainak is ki volt téve a rom.
Másik érdekesség, amint Kósa Béla lapunknak kiemelte, hogy a bástyáknál a félemeleten is előkerültek lőrések. „Ezekről eddig nem volt tudomásunk, a többit viszont feltünteti egy 18. századi katonai felmérés” – hangsúlyozta a művészettörténész. A felújítás során előkerülő értékek közül a faragott kőtöredékeket is megemlítette. Az előző korok díszítési elemeit őrző tárgyakra a falba beépítve, néhány hete bukkantak.
Kósa Béla, művészettörténész és tőle balra az egyetlen épen fennmaradt földszinti lőrés
Habár a szombaton tartott művészettörténeti séta a maga nemében megismételhetetlen, valószínű, a felújítási tervek rendelkezni fognak arról, hogy a bizonyos korszakok lenyomatai a falakon is érzékeltetve legyenek. „Az épület felújítása folyamatban van, a kutatásnak is függvénye, hogy milyen jellegű helyreállítási tervet tudunk javasolni. Egyelőre még nem határoztunk meg egy olyan arculatot, amely majd az épület végső formáját jelenti ,és amelyre minden fórum rábólintott, de körvonalazódnak a megoldások. Érzékeltetni kell a különböző koroknak a fennmaradt lenyomatait, de ez természetesen összeegyeztethető kell legyen, mind az épület mai funkciójával, esztétikájával, mind a műemlékvédelmi szempontokkal. A főhomlokzaton jelenítjük meg az egykori vakolatot és jellegzetes díszítését, a lőrések valamikori helyét vakolatsüllyesztéssel érzékeltetnénk. A lőréseket azért nem lehet teljesen megnyitni, mert nincsenek köszönőviszonyban sem a mostani épületstruktúrával, ajtó-, avagy ablaknyílásokkal. Ami funkcionális, mint például a kápolnabástya egyik földszinti lőrése, amely jelenleg egyben ablak is, azt megőrizzük.”
A modern szemléltető módszerek azonban mindent lehetővé tesznek, azt is, hogy a várat úgy tudjuk látni, amint azt az építője, Hídvégi Mikó Ferenc (1585-1635) tehette egykor. Ezen felül az osztrákok által átépített későbbi formáját is rekonstruálják, a külső védművekkel együtt. „A várhatóan novemberben kapuit nyitó vártörténeti kiállításra három dimenziós animációval készülünk, mely a várépítés minden mozzanatát és az egyes védművek funkcióit szemlélteti, emellett ott lesz a 18. századi alaprajz, továbbá vármaketteket is készítünk. Terveink szerint a majdani látogatók a főhomlokzaton megismerhetik a díszítést. Ezután néhány terem történetét ismerhetik meg az illető helyszíneken. Végül, az utolsó termünkben a várépítés teljes történetében mélyülhetnek el” – összegzett lapunknak Kósa Béla.
Visszajár a medve a csíksomlyói Kissomlyó utcába, péntek este újra Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a vadállat jelenlétére.
Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.
Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
szóljon hozzá!