Irodalom és művelői – pellengérre állítva

•  Fotó: Dávid Botond

Fotó: Dávid Botond

Dr. Fried István Herder-díjas irodalomtörténész a városnapok keretében látogatott Székelyudvarhelyre: az EMIA szervezte – meglepetésekkel teli – irodalmi esten a moderátor szerepében faggatta, igen ravasz módon, a jelen lévő költőket és írókat. A Tanár úrral másnap, a környéken tett rövid délelőtti kirándulása után találkoztunk, hogy nekiszegezzük kérdéseinket. Az irodalomról és irodalomoktatásról, kalandról és meglepetésekről szóló beszélgetés a kora délutániból a késő délutáni órákba nyúlt, ezért olvasóinknak két részletben tálaljuk.

Kovács Eszter

2011. június 16., 18:212011. június 16., 18:21

2011. június 16., 19:212011. június 16., 19:21

– Az irodalomtörténészi szakmának milyen szakmai ártalmai vannak?

– Először is, ha az ember megkap egy súlyos könyvet, azt nem lehet ágyban olvasni. Másodszor pedig, az irodalomtörténész ritkán súlyemelőbajnok, nem nagyon tudja emelgetni azt a könyvet. A harmadik, és egyben legnagyobb ártalom, hogy az ember nem olvas, hanem valamihez olvas: van egy feladat, és akkor ahhoz gyűjti az anyagot vagy a szakirodalmat. És elvész az olvasásnak az a spontán öröme, a ráismerés, mert mindig van egy cél. Írok egy tanulmányt Petőfiről, és nem azért olvasom a verseit, mert szeretem a költészetét, hanem azért, mert erről írni fogok. Ez nagyon nagy ártalom.

– Mi az, amit – a szakmához szükséges irodalmon kívül – Ön szeret olvasni?

– Az sokféle. Az ember az anyanyelvét holtig tanulja úgy, hogy azokat olvassa, akiktől tanulni érdemes. Nincs olyan hét, hogy én magamnak egy Arany János-verset ne mondanék el, vagy ne olvasnék egy részletet a Toldiból. Úgy Arany korában sem beszélt senki, ahogyan ő írt, ma meg aztán különösen nem. És mégis valami olyan gazdagság van ebben a nyelvben, hogy nem árt ebből néha meríteni. A másik pedig az, hogy mindig vannak új könyvek, amelyek elolvasása egyetlen nagy kaland, mert nem tudom, mi lesz benne. A harmadik vetület, amelyre az irodalmi esten is rákérdeztem, hogy amikor egy színész, előadó olvas fel egy szöveget, ő értelmezve mondja el, tudja, mit fog hangsúlyozni. Ha én elolvasom ugyanazt a szöveget, esetleg egész mást fogok hangsúlyozni, és ha a szerző maga olvassa el, akkor ő már bizonyos szinten eltávolodik a szövegétől. Lényegében néhány percen belül van három értelmezés. Ez rendkívül izgalmas. Az olvasás egy kaland.

– Kik és mely írások okoztak Önnnek kellemes meglepetést az utóbbi időben?

– Az egész magyar meg a világirodalom, miden, amit olvastam. Van egy mexikói regényíró, szegény sosem kapott Nobel-díjat – szerintem amikor az eredményhirdetés van, ott ül a telefon mellett –, az a bizonyos Carlos Fuentes, akinek van tizenvalahány regénye, abból négy-öt remekmű. Gyakran érnek nagyon kellemes meglepetések: amikor az Áttetsző tartományt olvastam – életem egyik legizgalmasabb olvasmánya a Száz év magány mellett (Gabriel Garcia Marquez – szerk. megj.) –, de vannak olyan írásai is, amelyek csalódást okoztak. Ugyanígy vagyok a fiatalokkal. Grecsó Krisztiánnak, akit tanítottam is, van olyan regénye, például a Tánciskola (2008., Magvető Kiadó), ahol saját természetétől teljesen idegen területre vándorolt, amelyet nem tud megcsinálni, visszaadni, így a könyvnek sem volt sikere. Legutóbbi regényében, a Mellettem elférsz-ben (2011., Magvető Kiadó) visszatért abba a kisvárosi környezetbe, amelyet ő ismer. A regény úgy született meg, hogy egy lomtalanítás alkalmával előkertült a nagymama egy írása, pontosabban a családi történet. Egyes lapok leváltak, olvashatatlanok lettek, mert főleg ceruzával írt a hölgy, de azért az egész családi történet ott lakozott. Ebből kiindulva írta meg Grecsó ezt a regényt, és egészen a végéig rendkívül izgalmas, az utolsó fejezettel nekem vannak kicsi problémáim, de nem biztos, hogy igazam van. Például ez egy nagyon kellemes meglepetés volt.

– Melyiket tartja nagyobb vétségnek, ha egy szerző rossz vagy kevésbé jó könyvek sorozata után írt egy rendkívülit, vagy ha egy remekmű után sorozatban csak gyengébb írásokat alkot?

– Ezt nehéz így osztályozni, és nem csak azért, mert akkor meg kellene határozni, hogy mi a jó és mi a rossz. Nem lehet előírni, hogy az embernek mi a zsánere. Ha valaki egy jó könyvet ír, és utána rosszakat, akkor elképzelhető, hogy csupán kicsúszott a kezéből egy jó könyv, és utána ezt nem tudja megismételni. Ilyenre rengeteg példa van, Madáchnak van Az ember tragédiája, és kész, nincs több. Katonának a Bánk bán, ez az egy. Az érdekes az, amikor egy író elkezd sokat írni, mint mondjuk Móricz Zsigmond, ahol nagyon sok a gyenge könyv, akkor, amikor olyan területre ér, amihez nem ért. Az, hogy hogyan éltek a polgárok: amikor este hazamentek a Vígszínházból – írja Móricz egyik könyvében –, akkor a tűzhely mellé feltették a délről maradt pörköltes lábost, és kikaparták a maradékot. Hát ez egy akkora baromság – Márai ezt szóvá is teszi –, hisz én magam is emlékszem a szüleimre, amikor egyrészt ha maradt ebédről valami, azt a cselédnek adták, másrészt a két háború közt már a polgári háztartásokban volt gáztűzhely. A harmadik dolog pedig az, hogy ha a Vígszínházban véget ért az előadás, akkor beültek a kávéházba beszélgetni és konyakozni. Ezt mind Móricz Zsigmond nem tudta. Ugyanakkor amikor leírja az Úri muriban, hogyan mulatoznak a dzsentrik, az zseniális. Amikor a Rózsa Sándorban leírja azt, hogy a betyár elköti a lovát, és a szeretője a kocsmából nézi, és semmi mást nem csinál, csak beleáll a szeretője látószögébe… Európában nem tudnak ilyet. Tehát még egy regényen belül is nagy lehet az ingadozás, ezért türelmesen kell olvasni, és ez a versre is vonatkozik: meg kell várni, míg az embert megérinti a mű. Amikor megvan ez a kontaktus, akkor a mű elkezd élni, és az olvasó is kezd élni benne, vele, általa.

– Mi a véleménye, a jelen oktatási rendszer – a magyarországi és a romániai egyaránt – ilyen értő, türelmes olvasókat nevel?

– Vannak jó költők, és vannak rossz költők, így vannak kitűnő magyartanárok, és vannak nem jó magyartanárok – én mondhatom, mert tőlem kapják a diplomát, tehát lényegében magamat szidom. Sajnos, ez európai jelenség, de főként Magyarországon, Romániában, Bulgáriában, Oroszországban mennyiségi a túlterhelés: nagyon sok anyagot követelnek ahelyett, hogy türelmes olvasókká nevelnék a diákokat. Inkább kevesebb tananyagot kellene leadni, de azt alaposan. A francia oktatási rendszerben az irodalomoktatásban van egy olyan metódus, amelyet explication de texte-nek, angolul close reading-nek neveznek, ami magyarul szövegértelmezést jelent, és képesek három-négy órán keresztül egyetlen verssel foglalkozni úgy, hogy minden szót megmagyaráznak. Szeretném tudni, hogy az „Ég a napmelegtől a kopár szík sarja” (Arany János) sorból, melyik udvarhelyi, erdélyi vagy magyarországi ötödikes vagy hatodik diák tudja, mit jelent a szík vagy a sarja vagy akár a kopár. Ezt mind meg kell magyarázni, esetleg a szó kialakulásának történetét, és azt, hogyan kerül ebbe a versbe: Nagyszalonta környéke, Arany kinézett a jegyzői lak ablakán, és látta a szíkessé vált földet. De ezt meg kell értetni a gyerekekkel, és amikor megértették, akkor lehet nagyon magas irodalomelméleti szárnyaló gondolatokat követelni tőlük. De nálunk valahogy a második emeletnél kezdik el építeni a házat, és az összeomlik, mert nincs alap.

– Úgy látja, ez az oka az egyre lankadó olvasási kedvnek?

– Sok minden befolyásolja az olvasási kedvet. A családok helyzete a boldog békeidőkben – ha lehetett azt annak nevezni –, amikor egyetlen kenyérkereső volt a családban, és annyi pénzt hozott a házhoz, hogy abból meg tudott élni a család, akkor az anya – vegyünk egy régi családmodellt – tudott foglalkozni a gyerekkel, kezdve a mese- és versmondástól a tanulmányokban való segédkezésig. Ekkor családi program volt az, hogy olvasnak. Sajnos Európában manapság nem elég egy kereset, tehát mindkét szülő dolgozik, este holt fáradtan érnek haza, a gyereket leültetik a számítógép vagy a televízió elé. Minden óvodás gyerek szeret rajzolni, énekelni és verset mondani, de ez a lelkesedés nem őrződik meg. Ez nem azt jelenti, hogy a technika a bűnös, mert azt mi működtetjük – egy bunkofon akkor szólal meg, amikor mi megszólaltatjuk.

– Ezek szerint az irodalom nem veszít értékéből a digitalizált világban? Egy e-book elolvasása ugyanazt az élményt nyújthatja, mint egy nyomtatott kötet olvasása?

– Aki számítógépen egy regényt el tud olvasni, az minden tiszteletet megérdemel. De a kutató munkához is nagyon jól föl lehet használni a számítógépet: például arról írunk, hogy Adynál Isten milyen versekben fordul elő, és rákeresünk, a gép pedig elvégzi helyettünk a böngészést. Így tisztán látjuk, hogy a költő milyen istenes verseket írt. Nagyon hasznos a számítógép. Az viszont, hogy mi kerül fel a világhálóra, teljesen esetleges. Itt az a kérdés, ki tanítja meg a gyerekeket, hogy válasszák külön az értéket meg az értéktelent. Ez megint az oktatás kérdése, és nem lehet a számítógépre fogni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs

Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs
2025. április 28., hétfő

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában

Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában
2025. április 27., vasárnap

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában

A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában
2025. április 26., szombat

Tavasz a fagy nyomában – cseresznyevirágzás Farcád és Sükő között

Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.

Tavasz a fagy nyomában – cseresznyevirágzás Farcád és Sükő között
2025. április 25., péntek

Fonálféreg-fertőzés gyanúja merült fel egy székelykeresztúri forrásnál – videóval

Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.

Fonálféreg-fertőzés gyanúja merült fel egy székelykeresztúri forrásnál – videóval
2025. április 25., péntek

Visszanyeri eredeti pompáját a szentegyházi kultúrotthon

Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.

Visszanyeri eredeti pompáját a szentegyházi kultúrotthon
2025. április 24., csütörtök

Szeretnék minél hamarabb újranyitni a szentegyházi strandot

Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.

Szeretnék minél hamarabb újranyitni a szentegyházi strandot
2025. április 24., csütörtök

Visszaköltözik a Szejkére a székelyudvarhelyi majális

Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.

Visszaköltözik a Szejkére a székelyudvarhelyi majális
2025. április 24., csütörtök

Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván

A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.

Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván
Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván
2025. április 24., csütörtök

Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván

2025. április 23., szerda

Sok pályázathoz sok önrész kell, tudják ezt Székelykeresztúron is

Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.

Sok pályázathoz sok önrész kell, tudják ezt Székelykeresztúron is