Fotó: Iochom Zsolt
Szabó Réka és Fülöp József képzőművész Idő és tér című közös kiállítását nyitották meg csütörtök délután a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában.
2015. szeptember 11., 16:242015. szeptember 11., 16:24
2015. szeptember 11., 20:182015. szeptember 11., 20:18
A tárlatot Túros Eszter művészettörténész nyitotta meg, aki először a két művészt mutatta be a jelenlévőknek, majd munkáikat méltatta. Szabó Réka és Fülöp József, mindketten a csíkszeredai művészeti iskola egykori diákjai, egy térben és időben szólnak hozzánk, ezáltal pedig saját alkotásaikat kiteszik nemcsak a nyilvánosságnak, hanem a másik alkotásainak is. Bár a közös megnyilvánulásnak nincs különösebb magyarázata, a két- vagy inkább háromféle kifejezésmód egymás mellett izgalmas összefüggéseket teremthet – fogalmazott Túros Eszter.
Szabó Réka, mesterképzős diplomamunkaként készített művészkönyve Az ember tragédiájának kortárs grafikai feldolgozása. Az alkotás 2013-ban készült, az akkori design trend elemeiből építkezve. Szabó Réka legutóbb Olaszteleken, a NapTelep természetművészeti táborban vett részt, az ott készített alkotásain érzékelhetjük a természetművészeti munkáknak letisztult egyszerűségét, békéjét, intimitását, időnként életigenlő optimizmusát, frissességét, máskor véresen komoly, a környezetéért felelősséget is vállaló művész látomásainak tragikumát – mutatott rá a művészettörténész.
Fülöp József szinte évről évre új sorozatokkal jelentkezik, és ha ezeket a sorozatokat egymás mellé helyeznénk, akkor azok együttesen is sorozatként lennének szemlélhetők, a portrék, a szereplők történetekbe szerveződnek, kirajzolva az alkotó egyéni útját is. „Fülöp József alkotásainak örök problémája a kommunikáció, a kapcsolódás lehetőségei – ennek függvényében árnyalódik a kép, alakul az ember, torzul a grimasz. Az alkotó környezetéből, a mindennapokból inspirálódik, ha mindez még oly hihetetlen is bizarr alakjait szemlélve. Szinte reflexszerűen rajzol, mintha öntudatlanul törnének fel belőle ezek a groteszk figurák, mint természetes kifejeződései egy-egy emberi állapotnak. Fülöp József munkái a korábbiakhoz képest egyszerűsödtek, ahogy ő mondja, most finomabban fogalmaz” – emelte ki méltatásában Túros Eszter.
A kettős kiállítás szeptember 29-ig látogatható hétköznaponként 12-18 óra között a Kossuth Lajos utca 12. szám alatt található galériában.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!