Festményeken megelevenedő tájak, falusi porták, templomok

•  Fotó: Körtesi Sandor

Fotó: Körtesi Sandor

Az utóbbi két év alkotótáboraiban készült munkáit állította ki a Bolyai téri unitárius egyház tanácstermében Czirjék Lajos marosvásárhelyi festőművész, aki ez alkalommal az elhagyott falut, a gazda nélkül maradt portát, az egyre inkább kiüresedő templomokat örökítette meg.

Antal Erika

2016. november 28., 19:442016. november 28., 19:44

Huszonnégy festménye látható Czirjék Lajosnak, aki ez alkalommal a tavalyi és idei alkotótáborok termésével lépett közönség elé. Ahogy a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, Homoródszentmártonban, Zsobokon, Farnason, Mezőmadarason, Hadadon, Nagysármáson, Szovátán, Székelyvarságon, Atyhán, illetve Felvidéken, Nagymegyerben születtek ezek a képek, vagy legalábbis ott „találkozott” a témákkal.

Molnár Dénes a megnyitón arra hívta fel a figyelmet, hogy Czirjék nagyon jó érzékkel nyúl a témákhoz, mementót állít, de túllép a táj- vagy zsánerkép, illetve a néprajzi ábrázoláson, a rácsodálkozás szépsége jellemzi a képeit. A színek kezelésére mutatott rá Molnár Dénes, arra, hogy a festő nem fél a kontrasztoktól, bár továbbra is a meleg színek dominálják alkotásait, amelyek egyre tisztábbak és egyre bátrabbak.

A jelenlegi tárlat egy napló tulajdonképpen – mondta Nagy Miklós Kund publicista a megnyitón –, hiszen azt „meséli el”, hogy merre járt az alkotó az utóbbi egy-két esztendőben, milyen hangulata volt, mennyi ideje jutott egy-egy településen a festésre, milyen témák ragadták meg a fantáziáját. Czirjék Lajos ugyanis nem csak szervező, a mezőmadarasi táborok állandó szervezője, szívesen jár más táborokba, találkozik a kortársakkal, vidékek iránt érdeklődik, észreveszi a múló szépséget, a kipusztulásra ítélt értékeket. Tulajdonképpen mementót állít a falunak, a gazda nélkül maradt portának, egy kapu előtti padnak, amelyből tüzelő lett.

Arról, hogy egy-egy táborban hány festmény születik, Czirjék Lajos érdeklődésünkre elmondta, van amikor három-négy, megtörténik, hogy tíz, de az is előfordul, hogy csak a vázlatok készülnek el. „Ez attól függ, milyen a hangulatom, vagy mennyi idő jut a munkára” – mondta a festőművész, aki elárulta: vannak táborok, ahol előbb felfedezi a vidéket, ráhangolódik az adott falura, a tájra, illetve a szervezőkkel kirándulásokat tesznek a környéken, a szomszédos településeken, vagy az érdekesebb természeti látványosságokat nézik meg. „Ilyenkor vázlatokat készítek, amelyekkel itthon dolgozom majd, közben fényképezem is a látnivalókat. Sokszor azokat is felhasználom egy-egy festményemnél” – magyarázta Czirjék.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei