Alkotásait a feltámadás vezérfonalára fűzte

Csomortáni Gál László (fotó) képzőművésznek nyílt egyéni tárlata csütörtökön a Székelyföld Galériában. Az alkotó nagy alázattal fordul a népművészetek felé, az alábbiakban erről faggattuk.

Szőcs Lóránt

2011. július 07., 19:362011. július 07., 19:36

2011. július 07., 19:562011. július 07., 19:56

– Alkotásait témák, motívumok és megoldások szempontjából – szinte kizárólag – a népművészet ihleti. Miért?

– A népi művészeten keresztül, az ősi gyökereket keresve, az örök szimbólumokat akarom a felszínre hozni, a teremtett világ egyszerű, de egyszersmind szinte megfoghatatlanul bonyolult formáit. Küldetésemnek tartom „visszanyúlni” azokhoz az éltető forrásokhoz, melyek több ezer esztendőn keresztül szellemi és lelki táplálékot jelentettek ennek a népnek. Népmeséink, mondáink, népdalaink és újabban archaikus imáink üzeneteit igyekszem feleleveníteni a mai ember számára, a már csaknem elfeledett világképet, virágképeket. A mese a népdal a, népművészeti „kelékeink és készségeink” mindig ott és akkor hatnak, vagyis abban a korban, ahol, mondják, éneklik, készítik, fargják vagy festik illetve megélik, megélhetővé teszik. Népi műveltségünk, népművészetünk olyan tiszta, ősi formavilággal rendelkezik, mely minden kulturális befolyástól mentes. Ezek az alkotások ugyanazzal a szerves szabadsággal fejlődtek, mint a természet egyéb élő szervezetei: a virágok, állatok... legjobban talán György Attila idézete találna ide: „Olyan mintha látogatást tennénk önmagunknál. Mintha vendégségben lennénk otthon. Visszarepítenek abba a korba, amikor az emberiség nemcsak összhangban, de egységben is élt a természettel és az istenekkel.”

– Nemcsak a témái, hanem az anyagjai is úgymond „relikviák”. Nagyanyáink, nagyapáink által egykor használt ágybütükre, hordótetőkre, régi dagasztóteknőkre vitelezi ki alkotásait...

– Nem hiszem, hogy lenne olyan ember a világon, aki ne szeretne üknagyapjával, szépnagyapjával társalogni; megkérdezni tőlük, hogy milyen volt az életük. Faggatni őket arról, hogy mitől volt ez a felmérhetetlen késztetés, hogy ilyen csodálatos tárgyakat, katarzist kiváltó képeket jelenítsenek meg a mindennapjaikban. A meghasadt teknők, a több mint százéves, szétesett bútordarabok úgy kapcsolódnak a mindennapjainkhoz mint valami mesélő óriásfák. Lélekben egyfajta párbeszédet hoznak létre őseink szellemiségével. Régi emberek keze munkáit, alázattal használva, visszanyerhetik újra értelmüket egy-egy szőttes, varrottas, kegytárgy felkerültével a régi fára. Az eldobott ládafia, ágytámla, bútorajtó, darabjait szeretném újravarázsolni átalakítani, hogy mint a mitológiai főnixmadár, mint népmeséink táltos paripái, poraikból feltámadjanak. Az alkotásaim vezérlő gondolata is maga a feltámadást.

– Eddig általánosabb vonatkozásban tértünk ki az alkotásaira, most azt szeretném kérdezni, hogy milyen anyagot láthat az az érdeklődő, aki a Székelyföld Galériába látogat.

– A mostani kiállítás az archaikus imákkal való találkozásom, Lukács atya Hosszú utak megszomorodásának... című könyvének bűvöletének az „eredménye”. Páratlanul gazdag képek, jellemek, meg ezekben ősrégi imákban (közülük néhányat éppen Csomortánból gyűjtve!), melyek az olvasásuk által visszaadhatják az elveszett „Kép-ességünket”, avagy „égbelátásunkat”... „Én fölkelék, föltekinték, nyitva látám a Menyország ajtaját , kijjel iragalmas belül kegyelmes.” Bátorságot nyertem az ősi szöveget olvasva, hogy táblaképeimre fessem ezeket az imákat, hogy az emberek szívében megnyithassam az „Örömvirágot – Örömvilágot!”

Ezeket a csodálatos imákat mondták és élték őseink. Joggal mondták, hittel élték, nem is maradt el az égi jelenlét. Ha ők bízva-bíztak ezer évig, kövessük a példájukat, hátha még újabb ezer évet ránk harmatoz a hitünk kiváltotta égi kegyelem, hogy kinyíljon szívünkben az Örömvirág.



Csomortáni Gál László
Születési neve Gál László, elemi iskoláit szülőfalujában Csíkcsomortánban és a szomszédos Pálfalván végezte, középfokú tanulmányait a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskola festészet szakán fejezte be 1996-ban. Két év tanulmányi szünet után 1998-ban a Nagyváradi Képzőművészeti Főiskola szobrászat szakára jutott be, ahol 2003-ban végzett. „A képzőművészetben legfontosabbnak tartom az eredetiséget (ezalatt értem a gyökerek felelevenítését, megértését, és megőrzését), és nem a nyugati társadalom utánzását és lekésett majmolását” – olvashatjuk önéletrajzában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 24., szombat

Újra felbukkant egy medve a Kissomlyó utcában

Visszajár a medve a csíksomlyói Kissomlyó utcába, péntek este újra Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a vadállat jelenlétére.

Újra felbukkant egy medve a Kissomlyó utcában
2025. május 23., péntek

Kiságyakat és hallásszűrő készüléket kapott a csíkszeredai kórház

Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.

Kiságyakat és hallásszűrő készüléket kapott a csíkszeredai kórház
2025. május 22., csütörtök

Gyerekbiciklik tűntek el csíkszeredai tanintézetek udvaráról

Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.

Gyerekbiciklik tűntek el csíkszeredai tanintézetek udvaráról
2025. május 20., kedd

Tucatjával tartózkodnak medvék Csíkszereda környékén

Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.

Tucatjával tartózkodnak medvék Csíkszereda környékén
2025. május 19., hétfő

Négyzetméterenként közel kilenc euróért bérel irodákat a csíkszeredai városháza

Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.

Négyzetméterenként közel kilenc euróért bérel irodákat a csíkszeredai városháza
2025. május 19., hétfő

Nem lehet parkolni a csíkszeredai Szabadság térnél kedden délelőtt

Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.

Nem lehet parkolni a csíkszeredai Szabadság térnél kedden délelőtt
2025. május 19., hétfő

Korodi Attila boldog, de azért van egy kérése is

Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.

Korodi Attila boldog, de azért van egy kérése is
2025. május 18., vasárnap

Autóból lobogtatott pártzászlóval sértették meg a kampánycsendet Csíkszeredában

Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.

Autóból lobogtatott pártzászlóval sértették meg a kampánycsendet Csíkszeredában
2025. május 15., csütörtök

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság

Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság
2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését