Ady Endre vásárhelyi látogatására emlékeztek

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Ady Endre marosvásárhelyi látogatását idézték fel szerdán délelőtt a Bernády Házban szervezett emlékrendezvényen. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) szervezésében tizenegyedik osztályos bolyais diákok vettek részt az interaktív előadáson.

Antal Erika

2015. november 25., 18:522015. november 25., 18:52

2015. november 25., 18:572015. november 25., 18:57

A rendkívüli magyarórának is beillő rendezvény résztvevőit Kilyén Ilka, az EMKE Maros megyei elnöke köszöntötte, majd átadta a szót Simon György magyar szakos tanárnak, aki előadása során megnevezte azokat a helyszíneket, ahol Ady Endre feleségével, Csinszkával, illetve barátjával Bölöni Györggyel és annak feleségével, Itókával megfordult. Az egykori szállodák, vendégfogadók korabeli és jelenkori felvételeit is levetítette a magyartanár, illetve az utcák és terek mai elnevezése mellett az egykori megnevezést is hozzátette. Mielőtt rátért volna Adyék látogatására, a Bolyai Farkas Gimnázium tizenegyedikes társadalomtudomány-intenzív angol osztályának tanulói Marosvásárhely rövid történelmi és irodalmi múltjával is megismerkedhettek, Simon György ugyanis egy gyors visszatekintést tartott. Bethlen Gábor, Borsos Tamás szerepét hangsúlyozta a város fejlődésében, majd a Református Kollégium egykori tanárait említette meg, például Köteles Sámuelt, Bolyai Farkast, elhangzott Aranka György, az Erdélyi Nyelvmívelő Társaság megalapítójának neve, szó esett Csokonai Vitéz Mihályról, Kazinczy Ferencről, Tolnai Lajosról, Petelei Istvánról, Móricz Zsigmondról, Babits Mihályról, Móra Ferencről, Benedek Marcellről, Kosztolányi Dezsőről – akik mind megfordultak Marosvásárhelyen.

Ady Endre 1915. július 23-án, délután érkezett a városba, a Transzilvánia szállóban foglalt szobát. Tiszteletére a Domokos-szállóban bankettet tartottak, ünnepi pohárköszöntőkkel fogadták, a kor legnagyobb magyar költőjének kijáró tisztelettel köszöntötték. A Kemény Zsigmond Társaság felkérésére Ady előadást tartott Erdélyi magyar lélek címmel. Bár nem vallott azonos politikai nézeteket az akkor főispáni funkciót betöltő Bernády Györggyel, mindketten a szabadkőműves páholy tagjai voltak. Sokkal jobban esett Adynak az, hogy egy olyan ember fogadja és lelkesedik érte, akinek nincs köze az irodalomhoz, mintha egy hozzá közel álló tette volna ezt – mutatott rá Simon György.

A jelen levő tanulóknak az elhangzottak kapcsán kellett egy-egy kérdésre válaszolniuk, a helyes válaszokat ajándéktárgyakkal, könyvekkel, cd-vel jutalmazták a szervezők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei