Miért nem olvas örömmel irodalmi műveket a mai ifjú generáció, hova veszett az olvasás által közvetített kommunikáció társadalmi szerepe, mihez vezetnek az egységes gondolkodást kiváltó tömegkommunikációs közlések? A felvetésekre mindenki számára érthető magyarázatot nyújtott Éltető József az Alfaluban tartott rendhagyó irodalmi találkozón.
2011. november 01., 12:292011. november 01., 12:29
2011. november 01., 15:552011. november 01., 15:55
Farkas Wellman Endre, az Antropocentrum Egyesület vezetője házigazdaként mutatta be
az irodalmi találkozó hétfői meghívottját, Éltető Józsefet
Jó ideje kétoldalú válságban van az irodalom, a művészet: egyrészt, mert az alkotó bizonytalan, nem tudja, kihez szól művével, másrészt a befogadó közönségnek a művészet fogadásával szembeni egyre lankadó várakozása miatt – ezzel a felvetéssel indította előadását Éltető József költő, író, műfordító, dramaturg a hétfői Élő irodalom elnevezésű irodalmi találkozón, a gyergyóalfalvi művelődési házban. A főként diákokból álló nagyszámú hallgatóság hamar rájöhetett, a Magyarországról Alfaluba érkezett előadó nem korholni, számon kérni akar; közvetlen és mindenki számára érthető előadásmódjával ésszerű magyarázatot adott arra, miért merítik tudásukat a mai gyerekek a tévéből, internetről, és miért nem az irodalmi művekből. Ugyanakkor arról is képet kaphattak, hogy hová vezet a tömegkommunikációs közlések gondolkodás nélküli befogadása.
Az Antropocentrum Egyesület, a Sövér Elek Iskolaközpont és a Petőfi Sándor Művelődési Ház
hétfői közös rendezvénye az Élő irodalom elnevezésű irodalmi találkozó keretében zajlott
Bár Éltető a hallgatóságtól várt választ arra a kérdésre, hogy miért veszítette manapság varázsát az olvasás, miért vált szinte fogcsikorgatva végzett kötelező tevékenységgé, felelet hiányában ő maga fejtette ki a témát. „Az a kommunikációs lehetőség, ami kezünkben, zsebünkben van, álmában sem jelent meg az előző generációnak. És mégis: valami elveszett” – utalt a jelenleg használatos tévé, internet és okos telefonok által szerezhető tudásmennyiségre, kifejtve a képek által közvetített információk befogadására való nagyobb hajlandóságot.
Mint azt mondta, az ember – felépítéséből kifolyólag – maradéktalanul hisz abban, amit szemmel érzékel; a „Hiszem, ha látom!” szólás is ennek igazolása. Ezzel együtt tehát, az olvasással szerzett információhoz képest sokkal hihetőbbek azok a képi információk, melyeket a tömegkommunikációs eszközök közvetítenek – vonta le a következtetést.
„Ha hallunk, ha szavakkal kapunk valamit, általában kritikai vizsgálatnak vetjük alá. Ezzel szemben a képeken keresztül kapott információk kikerülnek a kritikai értékelésünk alól” – folytatta a gondolatmenetet Éltető. Ennek igazolásaképpen a hallott vagy olvasott mesék hőseit állította szembe a rajzfilmek szereplőivel. „A hallott, az olvasott meséből a gyermek saját magának építi fel a szereplő képét. A Spongya Bobot, Tom és Jerryt, Micimackót vagy bármely rajzfilmet nézve, egyazon kép jelenik meg minden fejben. Uniformizálódunk, és alávetjük magunkat valaki más fantáziájának. A baj azzal van, hogy mire felnövünk, elsorvad bennünk a kritikai érzék és mások áldozataivá válunk” – csupaszította le a valóságot az előadó, kitérve a reklámok által keltett hatásokra is.
Hogy ezek után fognak-e olvasni az alfalvi fiatalok, nem tudni. Annyi viszont biztos, hogy néhány gyerek autogramkéréssel nyilvánította ki tetszését az előadás iránt
„Ha hazafelé menet azt mondjátok egymásnak: ez a pasas jó sok hülyeséget beszélt – én győztem, hisz ez azt jelenti, hogy működik a kritikai érzéketek” – zárta humorosan a gondolatsort Éltető József, arra biztatva a fiatalokat, a képi közlés igénybevétele helyett igyekezzenek saját megfogalmazások által szert tenni az információkra, az irányíthatóság elkerülése végett pedig olvasással fejleszteni a kritikai érzéket.
A találkozó végén Éltető József költeményeiből olvasott fel a hallgatóságnak.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!