Üzemel a szépvízi térfigyelő rendszer

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kéthetes – július végi, augusztus eleji – „próbaüzemet” követően már több mint egy hónapja működik a tizenkét kamerából álló térfigyelő hálózat Szépvíz községben. A helyi önkormányzat és közbirtokosság, valamint a csíkszentmiklósi közbirtokosság – a Szépvízért Egyesületen keresztül – közösen finanszírozott rendszerét 17 ezer euróért szerezték be.

Pinti Attila

2013. szeptember 15., 10:212013. szeptember 15., 10:21

2013. szeptember 15., 11:562013. szeptember 15., 11:56

A hálózat kiépítésének ötlete még tavasz folyamán fogalmazódott meg a községvezetésben, miután a közbirtokosságok képviselői a helybéli gazdákkal több alkalommal is megbeszéléseket, találkozókat tartottak a mezőőrség problémájáról és a legeltetési előírásokról. A lopások, szabálysértések elleni hatékony fellépés érdekében elfogadott kamera-felállítási javaslat után „hosszadalmas, alapos információszerzés következett” – tájékoztatott Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere. A rendszer tizenkét helyszínről „közvetít”, ebből hét a községközpont különböző pontjain, míg öt Csíkszentmiklóson. Igaz, utóbbiak közül egyelőre csak négyet sikerült „élesbe állítani”, egy félreesőbb falurészen ugyanis a kamerák képének átjátszását biztosító internetes vezetéket a szolgáltató még nem „húzta ki”.

Akadozó szolgáltatás

Az „éjjel látó” módban is üzemelő kamerák és a hozzájuk tartozó központi rendszer a Csíkmadarason működőtől eltérően nem vezeték nélküli adattovábbítással funkcionál, hanem a térfigyelők közvetlen vezetékes internet-összeköttetésben vannak a községháza jegyzőjének irodájában elhelyezett szerverrel. A berendezés egy bizonyos ideig tárolja valamennyi kamera felvételét, majd automatikusan törli azokat. Az önkormányzat azért tette le a vezetékes megoldás mellett a voksát, mert a madarasi tapasztalatok alapján hidegebb időjárás során gyakran akadozik a vezeték nélküli jeltovábbítás. Az eltelt egy hónap alatt azonban folyamatosan nehézséggel szembesült a működtető, az internetszolgáltató miatt ugyanis „gyakori, már-már folyamatos kiesések” jellemzik a hálózatot. A helyszínen magunk is meggyőződhettünk arról, hogy a tizenegy felvétel képét egy időben megjelenítő számítógépen előbb három, majd négy kamera „sötétült el”. „Számtalanszor jeleztük a hibákat a szolgáltatónak, van, amikor kijönnek és helyreállítják a működést, máskor válaszra sem méltatnak” – számolt be a polgármester.

Bővítés: lassan, fokozatosan

Bár a térfigyelő hálózat képsorait a világhálón keresztül bárhonnan – és a megfelelő felhasználónévvel, valamint jelszóval bárkinek – el lehet érni, az „élő” és a tárolt felvételekhez egyelőre a rendőrség, a községháza és a közbirtokosságok néhány illetékese férhet hozzá. A tervek szerint a jövőben néhány állomás kamerái a település honlapján is megjelennek. Ennél fontosabb viszont, hogy „az eleve bővíthetőre tervezett rendszer tovább fejlődjön”, és újabb olyan helyszínek kerüljenek megfigyelés alá, ahol fokozott veszélyt jelent a fa- és terméslopás, ugyanakkor szükséges a közbiztonság növelése. „Megpróbálunk annyi pénzt különíteni el a költségvetésből bővítésre, hogy egy-két kamerát évente be tudjunk még szerezni” – osztotta meg a terveket Ferencz Tibor. Hozzátette, már volt rá példa, hogy a falubéliek „ügyeik tisztázására” elkérték a felvételeket, de „lencsevégre kapott” kirívó szabályszegésre vagy törvénysértésre mindeddig nem került sor. „Úgy látom, hogy segít a rend és biztonság fenntartásában, és így ellátja azt a feladatát, amelyre szántuk” – összegzett a községvezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei