Raktárból lett istenháza

Raktárból lett istenháza

Fotó: Boda L. Gergely

Egy gazdasági épület egyik részéből tíz méteres torony emelkedik ki. Csupán csak ez, s a takaros kis udvar jelzi, ez az épületrész a báldi reformátusok temploma. Nem hagyományos istenháza, nem hagyományos gyülekezettel. A százötven éve templomnak használt épületet először tudta felújítani a gyülekezet, így már méltóbb körülmények között imádkozhat vasárnaponként Báld 35 lelkes református közössége.

Szász Cs. Emese

2014. augusztus 01., 08:472014. augusztus 01., 08:47

2014. augusztus 01., 09:172014. augusztus 01., 09:17

Különleges alkalom volt vasárnap Báldon: a negyven négyzetméteres, raktárból kialakított templom zsúfolásig megtelt hívekkel. Ritka alkalom ez, ugyanis a településen csupán 35 fős a református közösség, s az egy szál katolikussal ki is adják a teljes magyarságot. Vasárnap azonban aki élt és mozgott, templomban volt, ugyanis Kató Béla püspök jelenlétében szentelték fel a valamikori raktárépületből átalakított templomot. „Nagy dolog volt ez a közösség életében, ugyanis nem mindennap jár erre egy püspök” – jegyzi meg a település református lelkésze, Kovács-Szabó Levente.

Tejfeldolgozás és imádkozás egy épületben

A Marosvásárhelytől 45 kilométerre fekvő, Nagysármáshoz tartozó Báld Árpád-kori település, nevét a Béldi grófi családról kapta, amelynek a környéken voltak a birtokai, s a mai kicsiny kis istenháza is igazából nekik köszönhető. Bár a középkori katolikus hívek a templommal együtt reformátusok lettek, a falu a hívek megfogyatkozása miatt korán elveszítette anyaegyház-jellegét, s az évszázadok során a középkori templomuk is elpusztult.

A mai templomnak szolgáló épületet 1870-ben Uzoni Béldi Kálmán gróf adományozta a közösségnek. Raktárból alakult istenházává az épület egy része, a nagyobbik rész azonban ma is gazdasági épület, raktár és tejfeldolgozó működik benne. A templom tehát nem hagyományos kinézetű, magassága is, hossza is csupán 5,6 méter, s csupán a 10 méteres torony jelzi, hogy vasárnaponként istentiszteletre gyűlnek be az itteni emberek.

Huszonnégy református család

A 36 éves Kovács-Szabó Levente feleségével együtt harmadik éve él és szolgál a mezőméhesi református egyházközségben, s annak báldi leányegyházközségében. Elmondása szerint Báldon 1910-ben még jelentős magyar közösség élt, de már akkor is többségében román lakosú volt. A helyzet azóta csak romlott, mára 24 református magyar család él Báldon, összesen 35 személy. A kicsiny gyülekezet egyharmada azonban rendszeres templomba járó. „Vasárnaponként tíz-tizenkét ember rendszeresen jár istentiszteletre, ezeknek többsége idős személy, akik közül jó néhányan a falu másik végéből gyalogolnak a templomba, hármat pedig mi hozunk a feleségemmel autóval” – mondja a lelkipásztor.

A gyülekezet élni akar

Talán a kicsiny gyülekezeti létszám is magyarázza, hogy olyan siralmas állapotban volt a templom, az egykori raktárépület ugyanis az elmúlt százötven évben nem volt felújítva. Két évvel ezelőtt azonban sikerült végre belülről felújítani, s idén a külső felújítások is meglettek.

„Egész körben leverték a vakolatot, majd újravakolták, festették, csatornarendszert raktak az épület tetejére, s a templomtoronyra is új bronzbevonat került. Kicseréltük a templom két ajtóját, a használaton kívüli ablakot befalaztuk, valamint a templom körüli kerítést is rendbe tettük. Talán a legfontosabb pedig, hogy épült egy betonjárda a templom köré, amely ezután megakadályozza, hogy nedvesedjenek az épület falai” – sorolja a legfontosabb megvalósításokat a lelkész, aki szerint mindez bizonyítja, hogy „a gyülekezet kicsiny létszámú, de szívós és élni akaró”, az ő segítségükkel valósulhatott meg a régóta várt felújítás is. A gyülekezet saját kicsiny kis pénzét fordította a felújításra, de kaptak pénzt a nagysármási önkormányzattól, a mezőméhesi presbitériumtól, valamint jó néhány Maros megyei református gyülekezet is támogatta a munkálatokat.

A lelkipásztor reméli, hogy a templom kapuját ezután sem csak az 1930-ban adományozott harang hangja tölti be, hanem sokáig lesz még az anyaszentegyháznak hívő népe is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 02., csütörtök

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit

Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit
2017. február 28., kedd

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát

Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”. 

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát
2017. február 27., hétfő

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot

A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot
2017. február 23., csütörtök

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék

Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék
2017. február 22., szerda

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson

A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson
2017. február 22., szerda

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba

Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba
2017. február 21., kedd

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében

Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében
2017. február 20., hétfő

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére

Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás. 

Megoldást keresnek a vízhiányra
Megoldást keresnek a vízhiányra
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!