Az idei, közepesnél jobb pityókatermést már az ősz elején magas áron tudták értékesíteni a gazdálkodók, és azt követően is folyamatosan emelkedett a krumpli ára. A jelenlegi 1 lej 40 banis őszi értékesítési árhoz hasonló nem volt az elmúlt húsz évben.
2013. november 28., 15:572013. november 28., 15:57
2013. november 28., 16:162013. november 28., 16:16
Habár 2011-ben megyeszinten – rekordmennyiségű – hektáronkénti 21 tonna burgonya termett, a környező országok megfelelő mennyiségű termése miatt a burgonya értékesítési ára nem volt magas, a gazdák esetenként ráfizettek a befektetett munkálataikra. 2012-ben a nagy szárazság miatt gyenge termést gyűjthettek be a gazdálkodók, a megyeszintű átlagtermés hektáronként 9 tonna körül alakult. Idén egész Közép-Európában kedvezőtlen volt a tavaszi időjárás és a nyári egy része – néhol túl esős volt, sok helyen pedig későn fejezték be az ültetést – emiatt gyengébb évet zártak az országok. Romániában is 10-20 százalékkal kevesebb termést gyűjtöttek be, Hargita megyében azonban – a tavalyihoz képest – jónak mondható a megyeszintű hektáronkénti több mint 15 tonna termés – foglalta össze Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
1 lej 40 bani a pityóka kilója
Már húsz éve nem volt olyan jó ára betakarításkor a pityókának, mint idén ősszel, amikor is 90-95 baniért értékesíthették a termelők. Ez az összeg azóta folyamatosan növekedett, november közepén pedig elérte az 1 lej 40 banit, de voltak, akik 1 lej 50 banit kértek a pityóka kilójáért – tájékoztatott az igazgató. Török úgy véli, ez az árszint már nem fog nagymértékben emelkedni, ezért javasolja a termelőknek, hogy ha akarják, már most értékesítsék a burgonyát, hiszen ha később nagyon megugrik a hazai pityóka ára, akkor a nagykereskedőknek megéri majd kedvezőbb áron, külföldről vásárolni a terményt. Az illetékes továbbá elmondta, vannak olyan gazdák is, akik látva az emelkedő árakat, várakoznak, azzal a reménnyel, hogy az idei, jó áron eladott termés kárpótolni fogja őket a két veszteséges évért. Ő maga nem tartja jó ötletnek a további várakozást és a visszajáró felvásárlók visszautasítását sem, mivel ha nem növekszik az ár, nemcsak nyereséget veszíthetnek a gazdák, hanem törzsvásárlókat is. Emellett felhívja a kereskedők figyelmét, hogy az ilyen értékű áru értékesítésekor nem kellene a felvásárlói ár kétszeresén árusítani a burgonyát, mivel a vásárlók – látva a magas árakat – sok esetben inkább más terméket választanak.
Csökkenő területek
Az Európai Unióhoz való csatlakozást követően egyre csökken a burgonyával beültetett területek mérete az országban. Hargita megyében további csökkenést eredményezett az utóbbi két évi gyenge burgonyatermés is, így idén az ezzel beültetett terület nem érte el a 9 ezer hektárt sem. 7-10 évvel ezelőtt a megyében közel 15 ezer hektárnyi földterületen termeltek krumplit – mutatott rá Török.
Nőtt a mennyiség, javult a minőség
Vitos László, a csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás vezetője érdeklődésünkre elmondta, 120 hektáron termesztettek idén pityókát, ennek húsz százalékát ipari felhasználásra. A hektáronkénti 28 tonnás átlagtermést jónak minősítette, főként az előző évek gyenge terméséhez képest. Kifejtette, a 2012-es volt számukra az elmúlt huszonöt év legrosszabb esztendeje: hektáronként alig 10 tonna burgonya termett, ami minőségileg is gyenge volt. Idén nőtt a burgonya mennyisége, emellett a minősége is javult. Jelenleg 1 lej 40 baniért tudják eladni a burgonyát, korábban pedig 80 baniért és 1 lejért is értékesítették. Az ipari burgonya ára 50-60 bani plusz áfa.
A csíkszentmártoni Burgabotek Mezőgazdasági Társulás idén hozzávetőleg háromezer tonna krumplit termelt, amelynek egyharmadát ipari felhasználásra. A hektáronkénti 22-28 tonna közötti átlagtermésű burgonya kétharmadát már értékesítették, az étkezési burgonyát szabadpiaci – 80 bani és 1 lej 20-30 bani közötti áron adták – tudtuk meg Keresztes Venceltől, a társulás vezetőjétől. Hozzátette, idén a pityóka ára normálisnak mondható.
Jó termés, alacsony ár
Jó termésnek örvendhettek a cukorrépát termesztők is, hiszen megyeszinten hektáronként több mint 32 tonna termett. A főként Udvarhely és Keresztúr környékén termesztett kukorica is szépen termett, hektáronként 4100 kilót takaríthattak be. A búzának és árpának közepes termése volt, az ára viszont alacsony és jelenleg stagnál. A tavalyi betakarítás után ezeknek a gabonáknak felment az áruk: az aratáskor még 67 baniért értékesített termés az év elején már 1 lej 10 baniért volt eladható. Az újbúza jelenlegi ára azonban csak 65-70 bani között mozog, nem sokkal emelkedett a begyűjtéskor alkalmazott árhoz képest, mivel más országok jó termése miatt a világpiacon is nagy a kínálat – összegezte az idei termés milyenségét Török.
szóljon hozzá!