Fotó: Veres Nándor
Száztíz gazda több mint százötven állattal gondoskodott szombaton a dánfalvi Kubik-gödörben arról, hogy a tavaszi, regionális jellegű gazdanapon és állatkiállításon egyetlen stand se maradjon üresen. A csíki térség számos településéről rengeteg érdeklődő sereglett össze.
2013. május 12., 12:532013. május 12., 12:53
2013. május 12., 16:402013. május 12., 16:40
„A közigazgatási vezetőkkel végre olyan táptalajra találtunk, ami lehetővé teszi, hogy itt, Dánfalva határában rendszeresen megtarthassuk az őszi vásárt és a tavaszi kiállítást” – mondta el a szervezők nevében Márton Zoltán. A Csíkdánfalvi Szarvasmarhatartó Gazdák Egyesülete, a helyi polgármesteri hivatal, Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete és a felcsíki közbirtokosságok közös szervezésében, valamint Tánczos Barna szenátor szakmai támogatásával lebonyolított rendezvényen közel negyven fejőstehenet, tíz húsmarhát, több mint hatvan juhot, tizenöt lovat és disznót mustrálhatott a közönség. A vidék állatállományának „krémjét” bemutató kiállítás szervezői a gazdák mellett a gyerekekre is gondoltak, számukra szalmabálákkal körbekerített „állatjátszóházat” hoztak létre pónilóval, szamárral, egzotikus állatokkal és traktoros játékokkal – sőt, a kicsik egy domokosi fiatal jóvoltából – mintegy premierként – juhos fogatra is felülhettek.
A délelőtt tizenegy órakor sorra került megnyitón Bőjte Csongor Ernő dánfalvi községvezető, Tánczos Barna szenátor és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke köszöntötte a sokaságot, majd a szervezők – háztáji és nagygazdasági kategóriákban – díjazták a legkiválóbb marhák tulajdonosait.
Az állatkiállítás és gazdanap egyik újdonságaként került sor az első szakszerű állatlicitre. A rendhagyó esemény felkonferálásakor a szervezők elmondták, az állatállomány legértékesebb egyedeinek aukción való továbbadása a nyugati országokban már régóta bevett szokás, amit szeretnének a régióban is meghonosítani. Szombaton egy kimagasló genetikai alappal rendelkező hat hónapos piros-tarka borjú került „kalapács alá”. „A környezet és a takarmány határozza meg a majdani termelékenység java részét, amit a genetika csak mintegy harminc százalékban befolyásol, de egy borjúban elsősorban a szülők milyenségét kell megfizetni” – hangzott el. Az árverésen – hatalmas érdeklődő tömeg által körülállva – négy gazda „szállt ringbe”. A kétezer-ötszáz lejes indulóár gyorsan emelkedett, az értékes tenyészállatért vívott megmérettetésből húsmarhatartó gazdaként kapcsolódva be végül Tánczos Barna került ki győztesen 2950 lejes ajánlatával.
A szervezői sátorban lebonyolított tematikus előadások között a juhok megfelelő takarmányozásáról és egészségügyi ellátásáról esett szó, emellett a régmúlt és mostani idők juhállományát bemutató előadásba is bekapcsolódhattak a jelenlévők. A délutáni programok kutyaszépségversennyel, a juhok díjazásával és lovas fahúzatással folytatódtak. A Kubik-gödörben helyet kapott termelői vásár standjai folyamatosan „telt házzal” üzemeltek, de számos gazda érdeklődött a kiállított modern mezőgazdasági gépek iránt is. Közben a színpadon a domokosi néptánccsoport és a dánfalvi fúvószenekar közreműködésével kulturális műsorok szórakoztatták a közönséget.
A nap egyik fontos momentumának számító, nagy izgalmakat tartogató tombolahúzás során a csíkszenttamási Ambrus Lajosnénak kedvezett a szerencse. A Fiatal Gazdák Hargita Megyei Egyesülete által felajánlott, több mint ezer euró értékű körkasza a szervezők elmondása szerint jó helyre került, hiszen a nyertes családja a mezőgazdálkodáson kívül tizenkét tehénről és két lóról gondoskodik.
A támogatókban és partnerekben bővelkedő rendezvény a tervek szerint ősszel állatvásárral folytatja a hagyományokat – közölte Márton Zoltán.
szóljon hozzá!