Fotó: Veres Nándor
Csíkszentkirályra látogattunk a csíkszéki önkéntes alakulatokat bemutató sorozatunk okán. Az egy évtizede tevékenykedő tűzoltók közül többen is úgy vállalták az önkéntességet, hogy korábban családjukban éltek meg tűzeseteket.
2014. október 15., 10:222014. október 15., 10:22
Az önkormányzati alakulatként dolgozó csíkszentkirályi önkéntes tűzoltók 2004-ben szerveződtek újra, azóta több tagjuk is kicserélődött, jelenleg pedig 22 tűzoltóra számíthat a település tűz esetén – számolt be Bőjte József. A csíkszentkirályi alpolgármester, aki maga is tűzoltó, és akinek hatáskörébe tartozik az alakulat, hozzátette, eredeti elképzelésük az volt, hogy havi egy alkalommal találkoznak, de ezt sajnos a nyári hónapokban nem tudják tartani. Ennek oka, hogy az önkéntesek közül sokan gazdálkodnak, így nem mindig érnek rá a hónap utolsó vasárnapján gyakorlatozni.
Képzett önkéntesek
A karcagi hivatásos tűzoltók korábban tartottak egy kilencvenórás képzést, melynek során a helyi önkéntesek elsajátíthatták a tűzoltáshoz szükséges elméleti, szakmai tudást, így azóta elsősorban a gyakorlatokra fektetnek nagyobb hangsúlyt – tudtuk meg az illetékestől. Megjegyezte, régebben szerveztek évzáró bulikat, és voltak közösen kirándulni is, olyankor jobban összerázódott a társaság. Az ilyen rendezvények szervezésekor az is szempont volt, hogy a feleségeket is be tudják vonni a csapat életébe.
Elfásult alakulat
„Ezek az utóbbi időben kimaradtak. Én arra hivatkoznék, hogy mindenkinek egyre több a tennivalója, többen elmentek külföldre dolgozni. Van benne egy olyan is, hogy most már kicsit lazábban vesszük. A kezdeti lelkesedést mindig követi egy hullámvölgy, mi most egy lemenő ágban vagyunk. Mindenki tudja, hogy ehhez a közösséghez tartozik, ha baj van, egy üzenettel hívjuk egymást, s jövünk. Fel kellene frissíteni a csapatot, mert egy kicsit elfásult” – vallotta be az önkéntes.
Megélt tűzesetek után tűzoltónak álltak
Mint megtudtuk, a csapat nagy része 30–50 év közötti, de van pár fiatalabb tag is. Szeretnék bővíteni az alakulatot, de azt tapasztalják, hogy kevesen tartanak ki, az eddigi jelentkezők közül is már a gyakorlatok során sokan lemorzsolódtak. Azonban van több példa arra is, hogy azokból a családokból, ahol volt tűz és az önkéntesek segítettek, a férfiak gondolkodás nélkül beálltak önkéntes tűzoltónak. Az ilyen tagok a leglelkesebbek és a legelszántabbak – avatott be Bőjte.
Tűzálló ruhákat vásárolnának
Az alakulat 2000-ben kapta meg első, azóta is használt tűzoltóautóját, egy 1968-as gyártású osztrák autót. Eszközkészletük nagy részét a helyi önkormányzat vásárolta, illetve egy osztrák kapcsolatuk révén több alkalommal is kaptak felszereléseket ajándékba – foglalta össze az alpolgármester. Továbbá megjegyezte, elbírálás alatt van a Csík LEADER Egyesülethez benyújtott pályázatuk, melynek révén öt rend légzőkészülékkel ellátott tűzálló ruhát vásárolnának. Emellett vennének egy vízszivattyút is, amelyet elsősorban árvizek esetén használhatnának. Mindenképen szeretnék lecserélni autójukat is, mivel a 46 éves járműhöz már alkatrészeket sem lehet találni.
Legkevesebb tíz ember bevethető
Bejelentés bárkihez érkezhet, akár önkéntes tűzoltóhoz, akár polgármesterhez, alpolgármesterhez, de tanácsoshoz is. A riasztásról mindenki az alpolgármestert értesíti, ő küldi ki az körüzenetet az alakulat minden tagjának. Négy önkéntes rendelkezik megfelelő jogosítvánnyal ahhoz, hogy vezethesse az autót, közülük ketten az önkormányzat munkatársai, így elsőkként ők érkeznek az autóhoz. Mivel az önkéntesek többsége a településen dolgozik, nem jelent gondot a helyszínre vonulás, legkevesebb tízen mindig bevethetők – részletezte a szakember.
Idén sok volt a munkájuk
Idén három tűzesethez kellett kivonulniuk, mindegyik esetben melléképület gyulladt ki, a vizsgálatok során kiderült, hogy a befülledt széna okozta a tüzeket. Legutóbbi volt a legnagyobb tűzeset, három gazdasági épületet érintett. Az előző évekhez viszonyítva ez jóval több, hiszen olyan is volt, hogy három évig egyetlen riasztás sem érkezett – fejtette ki az önkéntes.
Az önfeláldozó fiatalról
Az alakulat egyik tagja még gyermekkorában élte meg, hogy kigyulladt a csűrjük. Később ő is csatlakozott az önkéntes tűzoltókhoz, és az egyik leglelkesebb tagja a csapatnak. Hozzá kapcsolódik egyik legemlékezetesebb történetük is. Amikor még jártak az alcsíki versenyre, a fiatalember egy hétvégén Büdösfürdőn tartózkodott, mivel abban maradtak a csapat tagjaival, hogy ha van elég ember a versenyzéshez, ő nem jön be. De mivel nem gyűltek össze elegen, szóltak neki, hogy jönnie kellene, ő pedig képes volt onnan beszaladni, hogy az alakulat versenyezhessen – emelte ki Bőjte, aki azóta is példaként hozza fel a fiatal önfeláldozását.
szóljon hozzá!