Születésének 117. évfordulója alkalmából ünnepséggel és szakmai konferenciával emlékeznek meg Csíkszentdomokoson Erdély egykori püspökéről, Márton Áronról.
2013. július 30., 16:002013. július 30., 16:00
2013. július 30., 16:492013. július 30., 16:49
Mint a szervezők által kiadott sajtóközleményből kiderül, az esemény augusztus 30-án, pénteken délelőtt tíz órakor kezdődik szentmisével, melyet Jakubinyi György érsek és Tamás József segédpüspök mutat be a jelen lévő papokkal közösen. Ezt követően a községháza dísztermében vetített képes előadások hangzanak el Márton Áron püspök bérmaútjairól, a kortárs művészekkel való kapcsolatáról, a szülőfalujában élő emlékekről. Ugyanitt bemutatják az érseki levéltárban található gazdag Márton Áron fényképhagyatékot, és részletek hallhatók majd a Mária Rádió által gyűjtött kortársi visszaemlékezésekből is. A rendezvény végén lehetőség nyílik meglátogatni a helyi Márton Áron Múzeumot.
A szervezők kérnek minden egyéni látogatót és zarándokcsoportot, hogy aki büféebédet igényel, az részvételi szándékát jelezze Lázár Csillánál a 0741-484716-os vagy Sándor Editnél a 0753-990667-es telefonszámokon, illetve a martonaronmuzeum@martonaronmuzeum.ro e-mail címen legkésőbb augusztus 15-ig.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!