Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Nagyszabású keresőakciót indítanak az eltűnt székelyderzsi fiatalember felkutatása érdekében, minden környékbeli önkéntes tűzoltóságot arra kérnek, lehetőség szerint csatlakozzanak a csütörtök reggeli akcióhoz.
Nagy erőkkel keresik azt a székelyderzsi fiatalembert, akinek már napok óta nem akadnak a nyomára. Vasárnap keresőkutyákkal és drónnal is átfésülték a települést és környékét, egyelőre sikertelenül.
Két kilométer hosszan épül járda Székelyderzsben a főút mentén a helyi önkormányzat és Hargita Megye Tanácsa közös beruházásaként. A tervek szerint nyárra befejezik a munkálatot, ezzel pedig nő a gyalogosbiztonság. És ami nagyon fontos: megszűnik a sár.
Nyílt napot szerveznek a székelyderzsi zarándok- és értékúton október 19-én, szombaton, ahol gyalog, kerékpárral, lóval és motorral is lehet teljesíteni a távot.
Minden szilvafát összetörtek a medvék Dénes Ferenc Székelyderzshez közeli gyümölcsösében, így kénytelenek lesznek azokat kivágni, bízva benne, hogy új hajtások jelennek meg idővel.
Idén is megtartják a már több mint kétszáz éves jégverés napi határkerülést Székelyderzsben június utolsó szombatján. A megemlékezés mellett falunapok is lesznek a településen június 24–25-én.
Székelyföld egyik legnagyobb karsztvidékére, a Vargyas-szorosba látogattunk, ahol Szőcs Tiborral, a szentegyházi hegyimentők csapatvezetőjével és Simon Lászlóval, a Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat vezetőjével beszélgetünk a túrázásról, valamint Hargita megye legszebb túraútvonalairól.