
Már az első zarándokvonatok 600–700 zarándokot hoztak. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Több mint húsz éve annak, hogy a csíksomlyói pünkösdi búcsú idején a csíkszeredai katolikus plébánia szervezésében szállásolják el a magyarországi zarándokokat helyi családoknál. Mostanra különösebb szervezés nélkül is működik ez, úgy is fogalmazhatunk, hagyománnyá nőtte ki magát. A búcsúra érkező zarándokok közül többen visszatérő vendégeivé váltak szállásadóiknak, de új ismeretségek, barátságok is köttettek.
2023. május 26., 22:492023. május 26., 22:49
2023. május 27., 08:522023. május 27., 08:52
A csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia címzetes esperesével beszélgettünk arról, hogyan is kezdődött a zarándokok fogadásának, elszállásolásának hagyománya a csíki családoknál. Mint Darvas-Kozma József mesélte,
főleg 1993 óta, amikor a Somlyó-hegy nyergében kezdték el celebrálni a búcsús szentmisét, és a Duna Televízió is hírt adott róla, illetve azóta is közvetíti a pünkösdi liturgiát. A zarándokvonatok pedig 600–700 zarándokot hoztak, akiknek az elszállásolását meg kellett oldani.
A csíkszeredai plébánia 2000-ben hirdette meg a zarándokfogadás lehetőségét, a hívek feliratkoztak, és jelezték a szervezőknek, hány személyt tudnak vállalni. Így szállásolták el több mint ötszáz családnál a határon túlról érkező híveket. A plébánián is szálltak meg zarándokok,
osztotta meg az esperes. Hozzátette,
egyrészt azért, mert baráti kapcsolatok alakultak ki a fogadó családok és a zarándokok között, így a következő években visszatértek hozzájuk,
másrészt az utazási irodák, a zarándokvonatok és -buszok szervezői különböző szálláshelyekkel, szállodákkal, panziókkal, fogadókkal alakítottak ki partnerséget, akik vendégül láthatták a Magyarországról érkezőket.
Idén, akárcsak a korábbi években, a szálláshelyek többnyire telt házasak ebben az időszakban, a szálláskínáló weboldalakon már csak elvétve lehet üres szobát találni Csíkszereda környékén. Vidéken még akadnak olyan plébániák, ahol még most is megszervezik a zarándokok elszállásolását helyi családoknál,
Kovács Károly plébános elmondta, ez idén sem történt másként, a több mint száz személynek a plébánián, a zarándokszállóban, a hittanteremben és a csűrben biztosítottak helyet. 2021-ben volt harminc éve annak, hogy a szárhegyi hívek egy csoportja, felélesztve a régi hagyományokat, újraindította a csíksomlyói gyalogos zarándoklatot. Erről egy fotókiáltással emlékeztek meg Édesanyánk hozzád jöttünk címmel, amelyet Dánfalván lehet megtekinteni.
CT-készüléket kapott a Szentegyházi Egészségügyi Központ, ami lehetőséget teremt a településen élőknek, hogy elvégeztessék ezeket a vizsgálatokat. Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere valóra vált álomnak nevezte az orvosi eszköz beüzemelését.
Életét vesztette egy 64 éves külföldi munkás, miután 12 méter magasból lezuhant, miközben az A3-as autópálya építésén dolgozott a Szeben megyei Felek (Avrig) közelében.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyott egy 5,313 milliárd lej összértékű állami támogatási programot feldolgozóipari beruházásokra, amely a termelési kapacitások fejlesztését és a reálgazdasági befektetések ösztönzését célozza.
Már nem kell papíralapon bemutatni az erkölcsi bizonyítványt azoknak a felnőtteknek, akik kiskorúval utaznak külföldre. Az adatokat a határrendészek elektronikusan ellenőrzik.
Nő a Hargita megyében dolgozó, Európai Unión kívüli országokból érkező munkavállalók száma. Az idén nyilvántartottak közül 1028-an európai uniós állampolgárok, 430-an pedig harmadik országból, vagyis az EU-n kívüli államokból érkeztek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa dönt arról, hogy a szociáldemokraták részt vesznek-e az Adrian Veștea kormányában – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu.
Folyamatos felmelegedés várható az elkövetkező napokban Románia-szerte, Európa nyugati részét már el is érte a hőhullám.
Az idei első négy hónapban a megújuló alapú termelés növekedésének köszönhetően nőtt Románia villamosenergia-exportja, ugyanakkor jelentősen emelkedett a földgáz-, kőolajtermék- és szénimportja.
Kitalációnak és légből kapott mesének nevezte szerda este a Facebook-oldalán Kelemen Hunor, hogy az RMDSZ Magyar Péter magyar miniszterelnök kérésére döntött a Veștea-kormány beiktatásának elutasítása mellett.
A Székelyfölddel szomszédos Bákó megyében fogták el azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy társaival együtt betört egy belgiumi lakásba, ahonnan ékszereket, érmegyűjteményeket és egy órát lopott el – jelentette be a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!