Az udvarhelyszéki községek felében nincs még működőképes csatornahálózat
Fotó: Veres Nándor
Az udvarhelyszéki községekhez tartozó falvak szinte mindegyikében van már vezetékes víz, csatornahálózattal azonban csak a községek fele rendelkezik. Saját forrásból nem tudják finanszírozni a fejlesztést, pályázati, illetve állami pénzekben reménykednek a településeken. Van, ahol csak a szomszéd községekkel összefogva tudnák kiépíteni a szennyvízhálózatot, ugyanis önállóan még fenntartani sem tudnák.
2017. július 27., 13:032017. július 27., 13:03
A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal legutóbbi, tavaly készített felmérése szerint a vezetékesvíz-ellátás tekintetében jól áll Udvarhelyszék, ugyanis szinte minden faluban kiépítették már a rendszert. A prefektúra összesítésében az áll, hogy
– tájékoztatott Adrian Pănescu. Ennél lényegesen rosszabb a helyzet az udvarhelyszéki lakosság csatornahálózathoz való hozzáférése tekintetében, tudtuk meg a prefektusi hivatal szóvivőjétől.
Az udvarhelyszéki községeknek mindössze fele rendelkezik kiépített szennyvízhálózattal, továbbá van néhány, ahol még csak részlegesen kiépített rendszer működik.
– tudtuk meg Adrian Pănescutól. Utóbbiakon egy-egy kisebb szakaszon már működtetik is a rendszereket, amennyiben építettek szennyvíztisztítót. Néhány községben a falvak közti távolság és a nem megfelelő terepviszonyok miatt nagyon költséges lenne egy központi ülepítőbe pumpálni a szennyvizet, ezekben több kis helyi ülepítő telepítésével oldották meg a problémát. A beruházásra általában a közműszolgáltató cég pályázik pénzt, de számos községben a településvezetés próbálja előteremteni a beruházáshoz szükséges összeget állami forrásokból, illetve pályázatok által.
Fotó: Veres Nándor
– magyarázta Pănescu.
Homoródszentmárton községben a településvezetés próbál pénzt szerezni a víz- és a csatornahálózat bővítésére. Európai uniós alapokból 1,5 millió eurós összegre pályáztak a fejlesztés megvalósítása érdekében. Kedvező elbírálás esetén jövő évben foghatnak hozzá a kivitelezéshez – mondta el Jakab Attila, a község polgármestere.
A községben a főút mentén fekvő falvakban már le van fektetve a szennyvízhálózat gerincvezetéke, ám a települések utcáiban még nincsenek elvezetve a csövek. A főút menti falvakban építenék ki teljesen a szennyvízhálózatot, amennyiben a pályázat által finanszírozáshoz jutnak – részletezte a terveket Jakab Attila.
Nehezebb helyzetben van a Kányád községi önkormányzat, ugyanis
– tudtuk meg György Sándortól. A polgármester szerint a szomszédos községekkel társulva kellene pályázniuk a telep megépítésére. A falvankénti kis helyi ülepítők telepítése a nyolc faluból álló Kányád községben nem lenne ésszerű megoldás: „nincs annyi pénz, hogy nyolc különálló rendszert kiépítsünk” – fogalmazott a településvezető. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy
Egyébként a község nyolc települése közül hatban már van vezetékes víz, és rövidesen a maradék két faluban is kiépíthetik azt, ugyanis a napokban Kányád község is jóváhagyást kapott az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) benyújtott finanszírozási kérésére. Erre a célra több mint 2,7 millió lejt kap a település. A polgármester reméli, hogy idén megköthetik a kivitelezési szerződést.
Hálózaton kívül a lakosság fele
Az ország lakosságának kevesebb mint fele, 49 százaléka fér hozzá a csatornázási rendszerhez, azaz csak mintegy 9,7 millió ember otthona van rácsatlakozva a szennyvízelvezető hálózatra – derült ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb, 2016-ra vonatkozó felméréséből. Ez viszont még mindig jobb arány a 2015-ösnél, két évvel ezelőtt ugyanis 9,4 millió lakost, Románia népességének 47 százalékát érte el a szolgáltatás. A statisztikából az is kiderül, hogy tavaly az előző évhez képest 2600 kilométerrel bővült az ország csatornázási rendszere, ebből 1150 kilométer vezetéket a városokban, 1500 kilométert pedig vidéki környezetben fektettek le.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!