Megszüntette a vízszolgáltatást a vasúttársaság Madéfalván abban a hálózatban, amely Madéfalván és Csicsóban mintegy 500 személyhez jut el, több mint tíz tömbházba, és számos lakóházba. A kényszerszünet az adósságok miatt történt, nem lehet tudni, mikor lesz ismét víz.
2011. július 05., 15:552011. július 05., 15:55
2011. július 05., 16:082011. július 05., 16:08
A vízhiány miatt felháborodtak az emberek
A víz megvonásának veszélyét már az elmúlt hónapban is sejtette a lakók egy része. Mint korábban beszámoltunk róla, az adósok listáját is megmutatta nekünk egyik tömbházlakó, aki felhívta a figyelmet, hogy azok is víz nélkül maradhatnak, akik rendesen fizetnek. Így is történt. Miután egy ideig csak meghatározott órarend szerint folyt a víz a vasúttársasághoz tartozó hálózatban – reggel 5–8, délután 2 és 4, illetve este 9 és 11 óra között – hétfőn teljesen megszűnt a szolgáltatás.
A vasúttársaság tulajdonában levő, közel két kilométeres vízhálózat tizennégy tömbházat, lakóházakat lát el vízzel a madéfalvi vasútállomás környékén, Madéfalva alsó és Csicsó felső részén, de az állomásépület, illetve vendéglátóegységek is innen kapták a vizet. Ez egyébként nem igazi ivóvíz, hanem inkább háztartási víz: az emberek elmondása szerint először barnán folyik a csapból, és nagyon kevesen merik meginni, vagy főzni belőle, ha felfőzik, föle lesz, mint a tejnek. Mivel vízórák nincsenek sehol, egységesen havi díjat kell fizetni a vízért, személyenként 4,60 lejt.
Nincs ahonnan pótolni a vizet
Madéfalva központjában több tömbház ajtaján is megjelent az az értesítés, amely szerint július 4-től a vasúttársaság megszünteti a szolgáltatást a község számára, mindaddig, amíg nem rendezik az adósságokat. Két listát is mellékeltek, az egyiken 61 személy szerepel, akik egyenként 100 lej fölötti tartozást gyűjtöttek össze, összesen 19 757 lej értékben, egy másik listán további 30 lakó neve van, akik 70 és 100 lej közötti adóssággal rendelkeznek, ennek összértéke 2562 lej. A legnagyobb adósság 986 lej, de vannak 800 és 700 lejt is meghaladó összegek is.
A 800-as számú tömbház előtt elégedetlen, dühös emberek gyűltek össze érkezésünk után. „Tegnap este kilenckor adtak egy fél órára vizet, de az nem elég. Nem tudunk mosni, tisztálkodni, főzni, nincs amivel a vécét leönteni Nem lehet víz nélkül hagyni ennyi embert” – háborogtak. Az emberek egyetértettek abban, hogy az adósságokat be kell hajtani, de a rendesen fizető fogyasztókat nem szabadna önhibájukon kívül büntetni. „Nincs ahonnan vizet hozni, ha elfogynak a tartalékaink, amit fogtunk, nem tudjuk, mi lesz” – mondta el a 226-os tömbházban lakó Baliga Erzsébet. Egy kisgyerekes család ideiglenesen már Csíkszeredába, a szülőkhöz költözött a vízhiány miatt.
Hordóban gyűjtik, ha lehet
Antal Imre egy távolabb eső, a vasút tulajdonában levő szolgálati lakásban lakik, mint a társaság alkalmazottja. Víz itt sincs, noha a tömbházban mindenki rendszeresen fizette a havidíjat. Antal szerint korábban több leágazó vezetéket is külön lehetett lezárni, de amióta ezek a szelepek meghibásodtak, csak a főcsapot zárják el, ez pedig mindenkit érint. Ő két hordót is felvitt a folyosóra, ebben tárolja a mosásra, tisztálkodásra szánt vizet. Ottjártunkkor éppen utánpótlásért indult, pillepalackokkal megrakodva, egy közeli csaphoz, ahol még folyt a víz.
A polgármesteri hivatal nem segíthet
A polgármesteri hivatal nem sokat tehet az ügy megoldása érdekében – ezt Szentes Csaba polgármester közölte érdeklődésünkre. „A vasúté a rendszer, ő a szolgáltató, felhajtani más adósságát sem tudunk segíteni. Sajnálom, hogy az emberek ilyen helyzetbe kerültek. Egyeztettem a vasúti illetékesekkel, próbálunk megoldást keresni a helyzetre” – mondta Szentes. A polgármester szerint jó ütemben haladnak a községi vízhálózat kiépítésével, ennek határideje 2012 márciusa. Ha elkészül, utána már másképp lesz, addig azonban még vízre van szükség. Az ügy kapcsán a vasúttársaság illetékeseivel nem tudtunk beszélni.
Visszajár a medve a csíksomlyói Kissomlyó utcába, péntek este újra Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a vadállat jelenlétére.
Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.
Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
szóljon hozzá!