Víz nélkül a gyümölcsfák is csak erre képesek

Víz nélkül a gyümölcsfák is csak erre képesek

Amit már most tudni. Apró lett a cseresznye, de a megyre is hasonló sors vár

Fotó: Barabás Ákos

A kaszálók, illetve az őszi vetésű gabonák sínylették meg legjobban az esőzések hiányát, ugyanakkor a gyümölcsösökben is tapasztalni a szárazság negatív hatását. Több udvarhelyszéki gazda is arra panaszkodik, hogy noha bőven lett cseresznye a fákon, azok nagyon apróra nőttek. Ugyanakkor a később érő gyümölcsök terméseinek jelentős része elszárad és a földre hullik. Érdemes kapálni, locsolni a kerteket – ezzel lehet mérsékelni a kárt.

Fülöp-Székely Botond

2018. május 25., 10:402018. május 25., 10:40

2018. május 25., 10:412018. május 25., 10:41

Noha márciusban a sokéves átlaghoz képest szinte háromszor több eső esett, áprilisban pont ennyiszer kevesebb, ráadásul májusban is folytatódott a szárazság – kivéve a pünkösdi időszakot –, ami rányomta bélyegét a haszonnövények fejlődésére, valamit a gyümölcsfák termésére – fejtette ki lapunknak Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Mint mondta,

Udvarhelyszéket érintette a legjobban a szárazság Hargita megye régiói közül, és a májusban hullott csekély mennyiségű csapadék sem pótolta az utóbbi időszak kimaradásait.

„Az is stresszhatást fejtett ki a növényekre, hogy a hőmérsékletet tekintve szinte egyből nyár lett a télből” – fogalmazott.

Érzik a gazdák

A székelyudvarhelyi piacon sétálva egy idős hölggyel találkoztunk, aki éppen szatmári eperért állt sorba, noha maga is termeszti a gyümölcsöt. Kérdésünkre azt felelte, sajnálja, hogy vásárolnia kell, de sajnos a kertjében nagyon kevés eper lett, ráadásul apróra nőttek, így nincs választása. Úgy véli, a szárazság az oka a silány termésnek. Hozzá hasonlóan pórul járt az oroszhegyi Kovács Levente is, aki a

cseresznyefáin figyelte meg, hogy bár sok gyümölcs lett, alig van ennivaló a mag körül.

„Noha a fagyokat megúsztuk, ez lett az eredménye az esőzések elmaradásának” – magyarázta. Más gyümölcsfákon is látja, hogy nincs minden rendben, a virágzás után megjelenő termések jó része elszárad és a földre hullik. Ezenkívül pedig úgy tűnik, hogy tavalyhoz képest a környékbeli kaszálókban és a veteményesekben is kevesebbet kell fáradozni betakarításkor.

Az időjárásról

Erdélyben a hét végén visszaesik a nappali legmagasabb hőmérsékleti érték az eddigi 26–27 Celsius-fokról 24 Celsius-fokra. Ez az állapot nem változik jelentősen a hónap végéig, amikor további egy-két fokkal visszaesik a levegő hőmérséklete, napközben 22–23 Celsius-fokra számíthatunk. A legalacsonyabb hőmérsékleti értékek a hét végére 10–11 fokra nőnek, majd visszaesnek 8–10 fok közé. A légköri instabilitás a teljes prognózisidőszakra jellemző lesz, de nagyobb területet érintő, jelentősebb mennyiségű csapadék csak a május 25. és június 3. közötti időszakban valószínű ‒ derül ki az Agerpres hírügynökség által feldolgozott meteorológiai előrejelzéséből.

Védekezési mechanizmus, kártevők

Különösen a korai érésű gyümölcsfák – cseresznye, meggy – érezték meg a szárazságot – jelentette ki Székely Csaba nyikómalomfalvi agrármérnök, aki maga is gyümölcsfákat nevel. Rámutatott, korán beérett például a cseresznye, ám csak apró, kevésbé „húsos” termény lett. Ez fog történni a meggyel is, amely már elkezdett sárgulni. A többi gyümölcsfa kissé jobb helyzetben van, hiszen azoknak mélyebben vannak a gyökereik.

Jónak számít, ha a virágok tíz százalékából kifejlődik a gyümölcs, ám most nem ez a helyzet, hiszen nagyon sok fejletlen termény elszáradt és lehullott a fákról.

„Ez egy fajta védekező mechanizmus egyes fajok részéről, ugyanis ha nem kapnak elég vizet, akkor elhullatják a termény egy részét, azért hogy a megmaradók jobban fejlődhessenek” – magyarázta Székely. Sajnálja, hogy idén ez történt, hiszen ritka jól alakult a virágzás.

Erős volt a szilvadarazsak rajzása is: virágzás után belepetéztek a búzaszem nagyságú gyümölcsbe, amelyek várhatóan rövid időn belül a földre hullanak – közölte Székely Csaba, aki több gazdához hasonlóan maga is tapasztalta a jelenséget. Ez ellen csak úgy lehet védekezni, ha sziromhullás után rögtön megpermetezzük a fákat rovarölő szerrel. A szakember egyébként úgy látja, hogy

az enyhe tél miatt idén több kártevőre kell számítani.

Arra is kitért, hogy a cserjenövények esetében – ribizli, málna stb. – is gondokat okozhat a szárazság, hiszen gyökereik nagyon közel vannak a talaj felszíni rétegéhez.

Galéria

Öntözéssel és kapálással lehet csökkenteni a károkat

Fotó: Barabás Ákos

Gyengén fejlődő haszonnövények

Megsínylették a takarmánynövények az elmúlt időszakot, ami látszik a kaszálókon és legelőkön – jelentette ki Török Jenő. Mint mondta, megszenvedték a vízhiányt az őszi vetésű gabonafélék is – búza, árpa, tritikálé –, amelyek most nem elég fejlettek, és nem nőttek elég sűrűn. „Valószínűleg a szalmájuk is rövidebb lesz, a termés pedig az átlagosnál kevesebb” – magyarázta. Akik későre vetették el a kukoricát, amikor már nem volt elegendő víz a talajban, azoknál megtörténhet, hogy nem megfelelő sűrűségben hajt ki a növény. Ritkább esetben az is előfordulhat, hogy egyes parcellákban újra kell vetni.

A pityókatermény még nem károsodott,

hiszen van víztartaléka a gumókban a fejlődő növényeknek. Az ugyanakkor lehet, hogy egyenlőtlenebbül kelnek ki a többi évhez képest.

Fontos a talaj milyensége

András József csíkszentgyörgyi gyümölcstermesztő kérdésükre arról tájékoztatott, hogy helyi gyümölcsöse ‒ amelyben alma-, körte-, szilva-, barack-, cseresznye-, meggy-, dió- és nektarinfa is található ‒ egyelőre nem sínylette meg a szárazságot, mint mondta, az ottani agyagos talaj megtartotta a nedvességet. Mindössze a frissen elültetett ribizlidugványokat volt szükséges locsolnia. Megjegyezte ugyanakkor, elsősorban azokban a gyümölcsösökben lehet gond, ahol a talaj inkább kavicsos, homokos, és nem tartja meg a vizet. Emellett azok a fák esetében, ahol a gyökerek a felszíni rétegekben húzódnak, éppen emiatt ő maga nem is szoktatta fáit a locsoláshoz, így gyökereik a mélyebb rétegekben „keresték meg” a szükséges vizet.

Kapálni, locsolni kell

„Ahogy a régi mondás tartja, egy jó kapálás felér egy esővel” – értett egyet az agrármérnök és a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Úgy vélik, jót tesz a sorokba ültetett haszonnövényeknek – sőt a cserjéknek is – a talaj felső rétegének fellazítása, valamint a gyomok eltüntetése. A terményveszteséget ugyanakkor locsolással is lehet csökkenteni, ha van rá lehetőségük a gazdáknak.

Ki kérhet kártérítést?

Csak abban az esetben érdemes jelenteni a szárazság okozta károkat a polgármesteri hivataloknál, ha több mint harminc százalékos terménykiesésről van szó, ellenkező esetben ugyanis csak terményingadozásról beszélhetünk – közölte Török Jenő. Hangsúlyozta, egyelőre nem tudni, hogy az állam kárpótolja-e a pórul jártakat, de mindenképp jó, ha a gazdáknak van hivatalos papírjuk a történtekről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 04., szombat

A holokauszt emléknapja arra figyelmeztet, hogy mit képes tenni egyik ember a másikkal

A holokauszt székelyudvarhelyi áldozataira emlékeztek elhurcolásuk nyolcvanadik évfordulóján.

A holokauszt emléknapja arra figyelmeztet, hogy mit képes tenni egyik ember a másikkal
2024. május 04., szombat

Egyedül a japán tábornoknak nem jött be a székely alapfogás

Már zengtünk egy ódát múltkori eszmefuttatásunkban a flekkenről, főként annak gyökerei, eredeti elkészítési módja után kutakodva, most azt nézzük meg, hogy a múlt század első felében milyen szerepet töltött be a székelyföldi vendéglátásban.

Egyedül a japán tábornoknak nem jött be a székely alapfogás
2024. május 03., péntek

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros

Több száz motorkerékpáros részvételével szerveztek figyelemfelhívó motoros felvonulást péntek délután Csíkszéken. Jelen vagyunk az utakon, vigyázzunk egymásra – szólt a forgalom többi résztvevőjének az üzenet.

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros
2024. május 03., péntek

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig

A Román Posta a kifizetési naptárban rögzítettnél öt nappal korábban, április 27-én megkezdte a májusi nyugdíjak kézbesítését, és becsléseik szerint a pénteki nap végére megközelítik a maximális kézbesítési arányt.

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig
2024. május 03., péntek

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában

Május 1-jén rajtolt, és vasárnapig tart az első Székelyföldi Alkotók Tábora, amelyhez a csíkszentsimoni gyermekotthon biztosít helyszínt. A cél két harangláb kifaragása, az egyik az anyaországba kerül, a másik helyben marad.

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában
2024. május 03., péntek

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn

Első alkalommal rendeznek hagyományos, régi időket idéző nagyvásárt a Farkaslaka községhez tartozó Kalonda-tetőn május 11–12-én. A családbarát rendezvény célja összehozni az embereket, családokat, az árusokat és a vásárlókat.

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn
2024. május 03., péntek

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason

Hosszú évek után végre elkezdődhet az orvosi lakás felújítása Vargyas községben. A polgármester április utolsó napján jelentette be a jó hírt: az építési engedélyt megkapták, a következőkben kivitelezőt keresnek.

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason
2024. május 03., péntek

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális

Kávézós, teraszos, zenés hangulat uralkodott Marosvásárhely központjában, ahol a résztvevők megmutatták: remekül lehet a város épületei között is majálisozni, belakva a tereket, a járdát, az utcát.

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális
2024. május 03., péntek

János vitézt mutatja be a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Műsorra tűzi János vitéz című előadását a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. A Petőfi Sándor műve alapján készült táncjátékot Csíkszeredában lehet majd megtekinteni május 7-én, kedden 18 órától.

János vitézt mutatja be a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2024. május 03., péntek

Észrevétlenül pusztít a kertben, ám mire ez feltűnik, legtöbbször már késő

A puszpáng vagy bukszus tömör bokor, amely leginkább bőrszerű, örökzöld leveleivel díszít, és vidékünkön is közkedvelt. Néhány éve több helyen is megfigyelhető, hogy rossz állapotba kerültek a bukszus sövények és díszbokrok.

Észrevétlenül pusztít a kertben, ám mire ez feltűnik, legtöbbször már késő
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!