Amit már most tudni. Apró lett a cseresznye, de a megyre is hasonló sors vár
Fotó: Barabás Ákos
A kaszálók, illetve az őszi vetésű gabonák sínylették meg legjobban az esőzések hiányát, ugyanakkor a gyümölcsösökben is tapasztalni a szárazság negatív hatását. Több udvarhelyszéki gazda is arra panaszkodik, hogy noha bőven lett cseresznye a fákon, azok nagyon apróra nőttek. Ugyanakkor a később érő gyümölcsök terméseinek jelentős része elszárad és a földre hullik. Érdemes kapálni, locsolni a kerteket – ezzel lehet mérsékelni a kárt.
2018. május 25., 10:402018. május 25., 10:40
2018. május 25., 10:412018. május 25., 10:41
Noha márciusban a sokéves átlaghoz képest szinte háromszor több eső esett, áprilisban pont ennyiszer kevesebb, ráadásul májusban is folytatódott a szárazság – kivéve a pünkösdi időszakot –, ami rányomta bélyegét a haszonnövények fejlődésére, valamit a gyümölcsfák termésére – fejtette ki lapunknak Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Mint mondta,
„Az is stresszhatást fejtett ki a növényekre, hogy a hőmérsékletet tekintve szinte egyből nyár lett a télből” – fogalmazott.
A székelyudvarhelyi piacon sétálva egy idős hölggyel találkoztunk, aki éppen szatmári eperért állt sorba, noha maga is termeszti a gyümölcsöt. Kérdésünkre azt felelte, sajnálja, hogy vásárolnia kell, de sajnos a kertjében nagyon kevés eper lett, ráadásul apróra nőttek, így nincs választása. Úgy véli, a szárazság az oka a silány termésnek. Hozzá hasonlóan pórul járt az oroszhegyi Kovács Levente is, aki a
„Noha a fagyokat megúsztuk, ez lett az eredménye az esőzések elmaradásának” – magyarázta. Más gyümölcsfákon is látja, hogy nincs minden rendben, a virágzás után megjelenő termések jó része elszárad és a földre hullik. Ezenkívül pedig úgy tűnik, hogy tavalyhoz képest a környékbeli kaszálókban és a veteményesekben is kevesebbet kell fáradozni betakarításkor.
Az időjárásról
Erdélyben a hét végén visszaesik a nappali legmagasabb hőmérsékleti érték az eddigi 26–27 Celsius-fokról 24 Celsius-fokra. Ez az állapot nem változik jelentősen a hónap végéig, amikor további egy-két fokkal visszaesik a levegő hőmérséklete, napközben 22–23 Celsius-fokra számíthatunk. A legalacsonyabb hőmérsékleti értékek a hét végére 10–11 fokra nőnek, majd visszaesnek 8–10 fok közé. A légköri instabilitás a teljes prognózisidőszakra jellemző lesz, de nagyobb területet érintő, jelentősebb mennyiségű csapadék csak a május 25. és június 3. közötti időszakban valószínű ‒ derül ki az Agerpres hírügynökség által feldolgozott meteorológiai előrejelzéséből.
Különösen a korai érésű gyümölcsfák – cseresznye, meggy – érezték meg a szárazságot – jelentette ki Székely Csaba nyikómalomfalvi agrármérnök, aki maga is gyümölcsfákat nevel. Rámutatott, korán beérett például a cseresznye, ám csak apró, kevésbé „húsos” termény lett. Ez fog történni a meggyel is, amely már elkezdett sárgulni. A többi gyümölcsfa kissé jobb helyzetben van, hiszen azoknak mélyebben vannak a gyökereik.
„Ez egy fajta védekező mechanizmus egyes fajok részéről, ugyanis ha nem kapnak elég vizet, akkor elhullatják a termény egy részét, azért hogy a megmaradók jobban fejlődhessenek” – magyarázta Székely. Sajnálja, hogy idén ez történt, hiszen ritka jól alakult a virágzás.
Erős volt a szilvadarazsak rajzása is: virágzás után belepetéztek a búzaszem nagyságú gyümölcsbe, amelyek várhatóan rövid időn belül a földre hullanak – közölte Székely Csaba, aki több gazdához hasonlóan maga is tapasztalta a jelenséget. Ez ellen csak úgy lehet védekezni, ha sziromhullás után rögtön megpermetezzük a fákat rovarölő szerrel. A szakember egyébként úgy látja, hogy
Arra is kitért, hogy a cserjenövények esetében – ribizli, málna stb. – is gondokat okozhat a szárazság, hiszen gyökereik nagyon közel vannak a talaj felszíni rétegéhez.
Öntözéssel és kapálással lehet csökkenteni a károkat
Fotó: Barabás Ákos
Megsínylették a takarmánynövények az elmúlt időszakot, ami látszik a kaszálókon és legelőkön – jelentette ki Török Jenő. Mint mondta, megszenvedték a vízhiányt az őszi vetésű gabonafélék is – búza, árpa, tritikálé –, amelyek most nem elég fejlettek, és nem nőttek elég sűrűn. „Valószínűleg a szalmájuk is rövidebb lesz, a termés pedig az átlagosnál kevesebb” – magyarázta. Akik későre vetették el a kukoricát, amikor már nem volt elegendő víz a talajban, azoknál megtörténhet, hogy nem megfelelő sűrűségben hajt ki a növény. Ritkább esetben az is előfordulhat, hogy egyes parcellákban újra kell vetni.
hiszen van víztartaléka a gumókban a fejlődő növényeknek. Az ugyanakkor lehet, hogy egyenlőtlenebbül kelnek ki a többi évhez képest.
Fontos a talaj milyensége
András József csíkszentgyörgyi gyümölcstermesztő kérdésükre arról tájékoztatott, hogy helyi gyümölcsöse ‒ amelyben alma-, körte-, szilva-, barack-, cseresznye-, meggy-, dió- és nektarinfa is található ‒ egyelőre nem sínylette meg a szárazságot, mint mondta, az ottani agyagos talaj megtartotta a nedvességet. Mindössze a frissen elültetett ribizlidugványokat volt szükséges locsolnia. Megjegyezte ugyanakkor, elsősorban azokban a gyümölcsösökben lehet gond, ahol a talaj inkább kavicsos, homokos, és nem tartja meg a vizet. Emellett azok a fák esetében, ahol a gyökerek a felszíni rétegekben húzódnak, éppen emiatt ő maga nem is szoktatta fáit a locsoláshoz, így gyökereik a mélyebb rétegekben „keresték meg” a szükséges vizet.
„Ahogy a régi mondás tartja, egy jó kapálás felér egy esővel” – értett egyet az agrármérnök és a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Úgy vélik, jót tesz a sorokba ültetett haszonnövényeknek – sőt a cserjéknek is – a talaj felső rétegének fellazítása, valamint a gyomok eltüntetése. A terményveszteséget ugyanakkor locsolással is lehet csökkenteni, ha van rá lehetőségük a gazdáknak.
Ki kérhet kártérítést?
Csak abban az esetben érdemes jelenteni a szárazság okozta károkat a polgármesteri hivataloknál, ha több mint harminc százalékos terménykiesésről van szó, ellenkező esetben ugyanis csak terményingadozásról beszélhetünk – közölte Török Jenő. Hangsúlyozta, egyelőre nem tudni, hogy az állam kárpótolja-e a pórul jártakat, de mindenképp jó, ha a gazdáknak van hivatalos papírjuk a történtekről.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
A téli szezon idejére bezár a Sepsi ReKreatív szabadidős létesítményeinek egy része, vasárnapig érdemes ellátogatni a parkokba és kerékpárt bérelni.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!