
Fotó: Gergely Imre
Az ivóvíz- és csatornaszolgáltatás árának emelését nem tartják időszerűnek, a Monturist Kft.-vel kapcsolatban pedig továbbra is a cégfelszámolást támogatják – közölték az EMSZ gyergyószentmiklósi képviselői pénteki sajtótájékoztatójukon.
2021. március 19., 18:222021. március 19., 18:22
Miután csütörtökön több fontos döntés is született a gyergyószentmiklósi képviselő-testület ülésén, amellyel az Erdélyi Magyar Szövetség frakciója nem értett egyet, pénteken sajtótájékoztatón ismertették ezekkel kapcsolatos álláspontjukat.

Az ivóvíz-szolgáltatás és a szennyvíztisztítás árának emeléséről döntött a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület. Az új díjszabás április elsejétől lép érvénybe.
„Miután az új rendszer át lesz adva, és a lakóknak minőségi szolgáltatást tudunk biztosítani, azaz nem sárlé folyik a csapon, és a 4. emeleten is megfelelő a víznyomás, akkor lehetne árat emelni” – fogalmazott Kémenes László EMSZ-es tanácsos. Leszögezte, számukra is egyértelmű, hogy a jelenlegi, 1,97 lejes köbméterenkénti ár nem fenntartható, de a kivitelezés alatt álló hálózatfelújítás és bővítés után felálló új rendszer még számos kérdőjelt tartogat.
Előre látható (és erről az RMDSZ frakcióvezetője, Erős Levente is így vélekedett a tanácsülésen), hogy az új ár sem lesz elégséges, és amint az új vízház működése elindul, újabb áremelésre lesz szükség – mutatott rá Kémenes. Hozzátette, a szennyvízhálózat bővítésről szóló beruházás kivitelezési határideje 2021. szeptember, az ivóvízhálózat felújításáé pedig 2022. február, tehát már közel van ezek átadása – már annál is inkább, mert az RMDSZ a kampányban a beruházások felgyorsítását ígérte – jegyezte meg.
A csütörtöki ülésen újra napirendre került a város gyilkostói területeit adminisztráló Monturist Kft. sorsa is. Mint ismeretes, 2020-ban az akkori testület egyöntetűen úgy határozott, hogy a céget felszámolják, és a tó körüli telkeket saját kezelésébe veszi az önkormányzat. A választás után felállt RMDSZ-es többség és Csergő Tibor András polgármester ezzel szemben a cég tovább működtetését szorgalmazza. Szükséges a cég közgyűlésének összehívása, ahol a képviselő-testületből kiválasztott személyek képviselik a várost. Erről egy hónapja már szavaztak, most pedig újra sor került erre, ugyanis a törvény értelmében a közgyűlési delegációnak tükröznie kell a képviselő-testület jelenlegi politikai összetételét, és februárban csak RMDSZ-es képviselők jelentkeztek erre.
Most csütörtökön immár hivatalosan is felkérték az EMSZ, a POL és a PNL képviselőit, hogy vegyenek részt a közgyűlési delegációban. Ők azonban nem vállalták ezt. A közgyűlésen így csak Csergő Ottó és Keresztes Zsombor RMDSZ-es képviselők lesznek a város küldöttei. A pénteki sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatosan is kifejtették álláspontjukat az EMSZ-frakció tagjai.
Vadász Szatmári István elmondta, a Monturist 24 éve semmilyen hasznot nem hoz Gyergyószentmiklósnak, a cég fel is élte a bevételeit.
Vadász kifejtette, az álláspontjuk, ahogy egy éve, most is az, hogy a céget fel kell számolni, a területeket pedig a város saját kezelésébe kell vegye. Jelenleg ugyanis, amíg a cég gazdálkodik velük, az önkormányzat nem is tud fejlesztéseket végezni ott. Kormánytámogatásra csak úgy pályázhat, ha a területek a tulajdonában vannak – szögezte le a képviselő.
Tusa Szilárd egy harmadik témát is felvetett: a képviselők szeretnék megismerni azt a hatástanulmányt, amely a gázhálózat kiépítéséról szól, ugyanis ők is csak a sajtóból értesültek ennek a létezéséről, amikor Csergő Tibor András polgármester ezt múlt heti sajtótájékoztatóján közölte. Azonban a tanácsosok többszöri kérésre sem ismerhették annak a tartalmát. Immár a sajtón keresztül is kérik a polgármestert, az RMDSZ-es többségi frakciót és a városháza illetékes szakirodáit, hogy bocsássák rendelkezésükre a kért információkat a gázhálózat hatástanulmányával kapcsolatban és a későbbiekben felmerülő más fontos kérdésekben is.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!