Nem változik semmi, csak a bérleti és temetőkarbantartási díjat ezentúl a városnak kell fizetni
Fotó: Sándor Csilla
Január elsejétől a csíkszeredai önkormányzat ügykezeli a Szentlélek utcai temetőt, amelyet korábban hosszú évekig a Csík-Car Service Kft. működtetett. A sírkert átvétele folyamatban van, a sírhelyek bérlői számára az a legfontosabb változás, hogy ezentúl Csíkszereda Polgármesteri Hivatala pénztárába kell befizessék a bérleti és a temetőkarbantartási díjat.
2018. január 05., 09:432018. január 05., 09:43
A csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület legutóbbi ülésén döntött arról, hogy visszaveszi a Szentlélek utcai temető ügykezelését, miután december végével lejárt a Csík-Car Service Kft.-vel kötött szerződés. Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere ezzel kapcsolatban elmondta,
A Szentlélek utcai temetőre ezentúl ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a Kalász lakótelepi temetőre, így az árakra vonatkozó szabályok is. A sírhelyek bérleti díjait a csíkszeredai városháza pénztárába kell befizetni.
Az önkormányzat 2011-ben határozatban szabta meg a Kalász lakótelepi temető karbantartására, a ravatalozó használatára, a sírhelybérlésre, valamint az autók behajtási engedélyére vonatkozó árakat. A határozatot decemberben mindössze annyiban módosították, hogy belefoglalták a Szentlélek utcai temetőt is, de
Ennek alapján a karbantartási díj egy évre 26 lej, a ravatalozó használatának napi díja 40 lej, a 3,5 tonnánál kisebb gépjárművekre a behajtási engedély díja egy napra 5 lej, egy hónapra 20 lej, egy évre 150 lej. A sírhelyek bérlési díja a bérlet idejének és a sírhely méretének függvényében változik. Így a hét évre szóló bérleti szerződés ára 3 négyzetméteres sírhely esetén 143 lej, a 6 négyzetméteres sírhely esetén 285 lej. A huszonöt évre szóló bérleti szerződés ára értelemszerűen magasabb, így a 3 négyzetméteres sírhely 320 lejbe, a 6 négyzetméteres 639 lejbe kerül erre az időszakra.
Csutak József, a Szentlélek utcai temetőt korábbi ügykezelő cég, a Csík-Car Service Kft. ügyvezetője megkeresésünkre elmondta, zökkenőmentes az átadás, a sírhelyekről készült nyilvántartásukat is a polgármesteri hivatal rendelkezésére bocsátották. Tizenöt éven át rendezték a sírkertet, mint Csutak József elmesélte, a temető eleinte az egyházé volt, majd később államosították, végül a város adminisztrálásába került, így a közüzemek ügykezelte, tőlük vette át egy temetkezési cég, annak megszűnése után látták el ők egészen mostanig a temető adminisztrálását.
– magyarázta Csutak József. Mint mondta, a temető karbantartásának költségei vannak, amellett, hogy fizették a víz- és villanyáram-költségeket, temetőőrt is alkalmaztak, aki rendezte a sírkertet, továbbá felújítási munkálatokat is végeztek, többek között kicserélték, illetve javították a kerítést.
Fotó: Sándor Csilla
A sírkertben járva Csutak József megmutatta az egyik legrégebbi sírhelyet, laborfalvi László Géza nyugalmazott törvényszéki bíró sírját, aki 1856-ban született és 1936-ban hunyt el. Nyughelyét valamikor egy egyszerű fakereszt jelölte, erről egy fénykép tanúskodott, amelyet unokája bocsátott Csutak József rendelkezésére. Az unoka szerint ez lehetett az első sírhely a temetőben, amely helyében ma már márványtáblás sírkő áll.
A Csík-Car Service Kft. vezetője hozzátette, nem bizonyos, hogy ez volt az első sírhely, ugyanis úgy tudja, hogy egy korábbi dátumú, azaz 1932-ből származó sírhely is lehet a temetőben. A Szentlélek utcai sírkertben nyugszik Müller László, az 1989-es forradalom csíkszeredai hőse is, akit 18 éves korában, sorkatonaként Brassóban ért gyilkos golyó. Sírhelyénél évente tartanak megemlékező ünnepséget. A temető sarkában továbbá egy kripta-kápolna is található, lakattal lezárt, megrozsdásodott vasrácsos ajtaján benézve egy oltárt és fölötte egy Mária-szobrot lehet látni. A falán lévő márványtáblákon pedig Császár Ferenc közgazdász neve olvasható, illetve dr. Zakariás Manó ügyvédnek (1875–1961) és nejének, Száva Rozáliának (1888–1941), valamint dr. Zakariás Jenő ügyvédnek (1885–1962) és nejének, Száva Katalinnak (1889–1973) a neve.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!