Visszamaradó tünetek keserítik meg a Covid-fertőzésen átesett páciensek egy részének az életét

Az elhúzódó tüneteket tapasztaló betegek számára nagy lelki terhet jelent a bizonytalanság. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Az elhúzódó tüneteket tapasztaló betegek számára nagy lelki terhet jelent a bizonytalanság. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A koronavíruson átesett páciensek egy része hetekkel, sőt hónapokkal a megbetegedés után is tapasztalja magán a Covid-tüneteket. Az ilyen esetek előfordulása meglehetősen gyakori, akár a betegek húsz százalékát is érintheti, és sokaknak a kétségbeesés mellett a mindennapi életét is megkeseríti. Az általunk megkérdezett orvosok, akiknek egy része maga is átesett a megbetegedésen, a légzőszervi, emésztőrendszeri tüneteket sorolja a leggyakoribb elhúzódó szimptómák közé, de idegrendszeri tünetekről is beszámoltak. Olyan is előfordul, hogy a páciens hónapokkal a betegség után órákig, napokig olyan szagot érzékel, ami nincs jelen a környezetében.

Széchely István

2021. január 11., 22:122021. január 11., 22:12

Általában a betegség lefolyásának a súlyosságától függ az utólagos tünetek gyakorisága, illetve a tünetek súlyossága is – mondja Demeter Ferenc csíki háziorvos, aki maga is a betegség egy súlyosabb formáján esett át, és még most, négy hónap után is tapasztalja magán a tüneteket. Tapasztalata szerint

a betegségen átesetteknél leggyakrabban gyengeségérzés, émelygés, étvágytalanság, fejfájás, köhögés a leggyakoribb visszamaradó tünet, ezek összefüggően, de különállóan is jelentkezhetnek.

„A betegek nem mindig fordulnak ezekkel az enyhébbnek mondható tünetekkel orvoshoz, mert eleve megbeszéltük, amikor kijöttek a kórházból vagy betegszabadságot írtunk, beállítottuk az utókezelést, hogy lesznek ilyen tünetek, és ha súlyosbodnak, akkor jelentkezzenek” – fogalmazott az orvos.

Ezek a tünetek összefüggenek a súlyosabb tüdőgyulladással, ami a fertőzés következtében kialakulhat, de a máj erős megterhelésével is, amit a betegség, illetve a kezeléshez használt gyógyszerek okoznak

– magyarázta az orvos, aki az említett tünetek mindegyikét tapasztalta magán. A környezetéből kapott információk, a betegek családtagjai, az ismerősök, kollégák beszámolói alapján úgy véli, az elhúzódó Covid a fertőzésen átesetteknek a húsz százalékát is érintheti. Utókezelésre ritkább esetben van szükség, inkább pszichoterápiára szorulnak ezek a páciensek. Lényegében megnyugtatásra van szükségük az orvos részéről – mutatott rá Demeter Ferenc –, illetve

utólagos vizsgálatot is el szoktak végezni, hogy kizárják a tüdőgyulladás, illetve májelváltozások jelenlétét.

Akiknél a betegség enyhe lefolyású volt, általában elmúlnak a tünetek is egy hónapon belül, de akiknél súlyosabb volt a lefolyása, még hónapok múlva is visszatérhetnek különböző tünetek, és nincs még elegendő orvosi tapasztalat arról, hogy ezek mikor múlhatnak el. Részben ez az, ami megkeseríti a korábbi betegek életét, de

a lélektani teher mellett konkrét nehézségeket is okozhat az ismételten jelentkező fáradékonyság a mindennapokban, hiszen a páciensek vissza kell térjenek dolgozni, ugyanis ezekre a tünetekre már nem kaphatnak betegszabadságot

– tudtuk meg Demeter Ferenctől.

Furcsa szagérzések

Idegrendszeri panaszok is jelentkezhetnek az elhúzódó Covid során. „Van, aki hónapok után is csak az alapízeket érzi, az átmeneteket nem, és vannak furcsa szagérzések.

Idézet
Olyan szagokat éreznek órákig vagy akár napokig, amelyek nem léteznek

– magyarázta az orvos. Megjegyezte, ő is megtapasztalta mindezt: amikor a betegségből kilábalva kezdett visszatérni a szaglása, egy olyan szagot érzékelt gyakran, amit legutóbb iskolás korában érzett, és ez az elmúlt hónapokban számtalanszor megismétlődött és napokig is eltartott.

A tünetmentesség elérése érdekében az orvosok, de maguk a betegek is tehetnek – mondta el kérdésünkre a szakember, kiemelve

  • a máj regenerálódását serkentő táplálékok, táplálékkiegészítők,

  • vitaminok, aminosavak, ásványok,

  • pihenés,

  • a friss levegőn való tartózkodás és a páciens állapota által megengedett testmozgás – kezdetben könnyű, majd hosszabb séták

– fontosságát.

Utólagos, rendszerszintű tanulmányokra van még szükség ahhoz, hogy stratégiát lehessen kidolgozni a koronavíruson átesett páciensek esetleges utókezelésére – véli a szakember.

Sokfélék lehetnek az elhúzódó tünetek

Abból kiindulva, hogy a Covid-betegek tünetei nagyon sokfélék, a betegség utáni elhúzódó szimptómák is rendkívül változatosak lehetnek.

Sok az emésztőrendszeri tüneteket mutató beteg, de a légúti, légzőrendszerhez köthető panaszok száma a leggyakoribb

– mondta el megkeresésünkre Csáki Mária székelyudvarhelyi háziorvos, aki szintén átesett a megbetegedésen.

„Akinek visszamarad bármilyen panasza, kell tartsa a kapcsolatot a szakorvossal, családorvossal. Bizonyos felülvizsgálatokra elküldjük ezeket a betegeket. Tudjuk jól, hogy a májfunkciós, vesefunkciós, gyulladást mutató értékek, a vérkép megváltozhat, és ezeket figyelemmel kell követni akkor is, amikor a betegre azt mondjuk, hogy meggyógyult és már nem fertőz.

Idézet
Bizonyos dolgok csak idővel tudnak normalizálódni, vagy esetleg – olyanok esetében, akiknek súlyos tüdőgyulladása volt – visszamaradhat valami.

Nagy tapasztalatunk még nincsen, csak ez a pár hónapos, nem lehet tudni, hogy hosszú távon még mi jelentkezhet, de amit tudunk uralni, amin tudunk segíteni, azt legalább oldjuk meg” – fogalmazott a páciensek állapotának az utánkövetési fontosságáról a háziorvos, kitérve arra, hogy

vannak olyanok is, akik az elhúzódó Covid miatt utólag is kezelésre szorulnak.

A hónapokig visszamaradó tünetek esetében közrejátszanak a társbetegségek is. Tapasztalata szerint a légzési panaszok, fáradékonyság, gyengeség, szédülés akkor is jelentkezhet elhúzódó tünetként, ha a betegség lefolyása főként emésztőrendszeri tüneteket okozott, nem csak akkor, ha légzőszervi tünetekkel járt a fertőzés. Becslése szerint

a fertőzésen átesett pácienseinek a 10-15 százalékának vannak visszamaradó tünetei.

„Van, hogy hónapokig. Lehet, hogy már normalizálódott minden laboreredményük, de még mindig fáradékonyságot éreznek” – fogalmazott Csáki Mária. Ritkábban, de előfordul – erősítette meg – a koncentrációs képesség csökkenése, figyelemzavar is, továbbá az is, hogy a páciens szaglása nem tér vissza teljesen, de utóbbival kapcsolatban tudni kell, hogy bármilyen erős felső légúti virózis esetén romolhat a beteg szaglása, és megtörténik, hogy később sem lesz már tökéletes. A háziorvos reméli, lesz elég koronavírus elleni oltóanyag, és az emberek felfogják, milyen fontos, hogy beoltassák magukat.

Kapacitásproblémák akadályozzák az utánkövetést

A Hargita Megyei Orvosi kollégium elnöke, Biró László háziorvos szerint jó volna, ha a hazai egészségügyi rendszernek lenne megfelelő kapacitása a betegek állapotának az utánkövetésére. „Szinte mindegyik, több tünetes betegnél vannak hasonló panaszok.

Idézet
Tehát számos tünet sokáig fennáll, akár hónapok múlva is panaszkodnak bizonyos tünetekre, és sajnos lesznek betegek, akiknél megmaradnak bizonyos szövődmények egy masszív tüdőgyulladás után

– fogalmazott az orvos. Elmondta, az ő, koronavírus megbetegedésen átesett páciensei körében a fáradékonyság, kimerültség, légzési problémák, az étvágytalanság, a szaglás, ízlelés elhúzódó elvesztése, illetve a lecsökkent fizikai terhelhetőség a leggyakoribb visszamaradó tünetek. Olyan betege is van,

aki augusztusban esett át a betegség egy súlyosabb tüdőgyulladással járó formáján, de még most is vannak légzési problémái, ebből kifolyólag pedig fáradékonyságra, étvágytalanságra is panaszkodik.

„Biztos, hogy érdekes dolgokat eredményezne, ha lenne egy platform, ahol ezeket a tüneteket összesíteni tudnánk, vagy a betegek állapotát jobban és nagyobb arányban tudnánk követni. És kérdés az is, hogy ez majd hosszú távon még mit vetít előre. Egy ilyen fertőzés után van egy úgymond megváltozott immunválaszunk, amiről nem tudjuk, hogy esetleg egy más típusú fertőzés vagy betegség esetén hogyan reagál. Ezek mind olyan kérdések, amelyekkel foglalkozni kell a jövőben.

Idézet
Pillanatnyilag én úgy látom, hogy – legalábbis nálunk országszinten – kapacitásban nem tart még ott az egészségügyi rendszer, hogy az utólagos tünetekkel, szövődményekkel is foglalkozni tudjon. Amikor nagyjából helyrejött a beteg, nem tünetmentes még teljesen, de jól van és negatívak a teszteredményei, úgyszólván kiesik a figyelem középpontjából, tehát megszűnik a szoros utánkövetés.

Ez a mi feladatunk lenne, a családorvosoké, de nagyon sok esetben hozzánk nem jön vissza a beteg, vagy ha visszajön, akkor nem ehhez a betegséghez köthető problémák miatt, viszont érdekes lenne megvizsgálni, hogy nincs-e összefüggés a kettő között” – fogalmazott az orvos.

Ugyanakkor kitért arra is, hogy a kapacitásproblémák mellett kollaborációs problémák is akadályozzák az utánkövetést, a tünetekkel rendelkező páciensek ugyan legtöbb esetben elfogadják a kezelést, de általánosságban még mindig gyakran előfordul, hogy megnehezíti az orvosi segítségnyújtást az, hogy a páciens járványtagadó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben
2025. június 30., hétfő

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek

A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen

A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen
2025. június 30., hétfő

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát

Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát
2025. június 30., hétfő

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem

Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem
2025. június 30., hétfő

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon

Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon
2025. június 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.

Rovarirtás lesz Csíkszeredában
Rovarirtás lesz Csíkszeredában
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

2025. június 30., hétfő

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia

Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia
2025. június 30., hétfő

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat

Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat