Fontos változások a Kászoni-medencében. Az öt falu lakói nyugalomra vágynak
Fotó: Pinti Attila
Balánbányán teljesít szolgálatot hétfőtől a kászoni vidéki rendőrség eddigi parancsnoka, aki ellen büntetőjogi vizsgálatot folytat a Hargita megyei ügyészség. A helyiek és a polgármester panaszai szerint a rendőr védelmi pénzt követelt mind az öt kászoni faluban: aki fizetett, szinte bármit megtehetett büntetés nélkül, ám aki nem, az megtorlásra számíthatott. A rendőr határozottan tagadja a vádakat.
2018. március 24., 19:552018. március 24., 19:55
A kászonaltízi vidéki rendőrőrs vezetése helyett a balánbányai rendőrségen kapusként folytatja pályafutását Lőrincz Emil – nyilatkozta lapunknak Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A rendőr munkakörének megváltoztatására az ellene folyamatban lévő büntetőjogi vizsgálatok, illetve a kászoni falvakban élők nyugalma miatt volt szükség.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője elrendelte, és hétfőn életbe is lépett a Lőrincz Emil munkakörének és munkavégzési helyének megváltoztatására vonatkozó rendelkezés. Gheorghe Filip érdeklődésünkre elmondta, a kászoni rendőrparancsnok ellen folytatott vizsgálat miatt
az idevágó előírások alapján. Kiemelte ugyanakkor, hogy minden állampolgár, így a rendőrök is ártatlannak számítanak mindaddig, amíg ennek ellenkezője be nem bizonyosodik egy jogerős bírósági döntéssel. A jogszabályok előírásai mellett azonban egy település nyugalma is kiemelt fontosságú a rendőrség számára, és ha felmerül a gyanú, hogy ezt valami megzavarja, intézkedéseket hoznak. A szóvivő hozzátette, éppen ezért döntöttek úgy a kászoni üggyel kapcsolatosan, hogy a vizsgálatok lezárásáig új helyszínen, nevezetesen Balánbányán teljesít szolgálatot a meggyanúsított rendőr. A kászonaltízi vidéki rendőrőrsön rajta kívül három kezdő rendőr szolgál, a továbbiakban ők látják el a teendőket a községben, szükség esetén segítséget kapnak majd a megyei rendőrségtől. Filip kérdésünkre kifejtette,
A kászonaltízi vidéki rendőrség parancsnokának kérdéseket felvető intézkedéseiről András Zoltán polgármester, két önkormányzati képviselő és két helybéli is mesélt lapunknak. Mint kiderült, a rendőr ellen felhozott vádak alapja az úgynevezett védelmi pénz követelése volt a kászonaltízi, kászonújfalvi, kászonfeltízi, kászonimpéri és kászonjakabfalvi lakóktól. Mint beszélgetésünk során állították, Lőrincz Emil pénzt és egyéb javakat kért, amelyekért cserébe szemet hunyt a törvényszegések fölött:
„Ez az egész história már öt-hét éve kezdődött azzal, hogy Lőrincz Emil különböző fiktív okokra hivatkozva elérte, hogy a korábbi kászoni rendőrparancsnokot elhelyezzék a községből, a helyét ő vette át. Ez azért érintette kedvezőtlenül a kászoni falvakat, mert a korábbi parancsnokkal sikerült a rendet és a közbiztonságot egy megfelelő szintre emelni, és jó volt a lakók, valamint az önkormányzat kapcsolata vele.
Ez abban mutatkozik meg, hogy léteznek különböző »illetékek« a községben, amelyekért cserébe el lehet intézni az ügyeket a helyi rendőrségen. A pénz mellett az üzemanyagtól kezdve a szeszes italokig mindenféle javakat kér. Ezáltal kialakított egy nagyon jó hálózatot, főleg ami a falopást illeti. Ő egyfajta garancia volt a feketén vásárolt fára és annak szállítására, hiszen annak is megvolt a díja.”
A polgármester szerint akkortól „nehezedett meg a dolga, amikor tavaly fiatal kollégákat kapott, de aztán őket is próbálta befolyásolni. Egyébként mind az öt faluból azokat a személyeket vonzotta maga köré, akiknek megélhetésük nagy részét a fakitermelés képezi. Az olyan fakitermelő ugyanis nagyon ritka, aki száz százalékban hivatalosan tudja a kitermelői munkát lebonyolítani. Ezért nagyrészt az egyszerű embereket célozta meg, akik inkább adnak a komplikációk elkerülése végett, hogy tovább tudjanak élni ebből a forrásból.”
András Zoltán hozzátette, „az utóbbi időben látszatból faelkobzások is történtek, de csak azoktól, akik nem hajlandók védelmi pénzt fizetni. Szerdánként, amikor nálunk piacnap van, a bevásárlását is nagyon könnyen intézi”.
A polgármester szerint sokan kényszerből vettek részt a rendőr uralta hálózatban, de biztosan vannak olyanok is, akiknek tetszett ez a rendszer. „A helyi tanács kétszer határozatban foglalt állást az ügyek miatt, és mi több, azzal fordult a megyei rendőrséghez és a prefektusi hivatalhoz, hogy amíg véget nem érnek a rendőr elleni vizsgálatok, helyezzék őt át máshová, mert befolyásolja a tanúkat. Több helyi képviselőt is megfenyegetett az önkormányzati ülés után, amelyen az ő ügyeiről tárgyaltunk. Én idejében, évekkel ezelőtt próbáltam figyelmeztetni a rendőrséget, a kormánybiztosi hivatalt, a megyei tanácsot, sőt még a belügyminisztert is, azonban mindenhonnan azt a választ kaptuk, hogy
Az önkormányzatot mint intézményt próbálja aláaknázni, ugyanakkor ellenem is kritikán aluli állításokat, hazugságokat fogalmazott meg. Legutóbb a magyar zászlók miatt jelentett fel, ezért büntetést kaptam. Feljelentett a diszkriminációellenes tanácsnál is, ezért a múlt héten Bukarestbe utaztam” – nehezményezte a polgármester.
Az általános problémák megismerése mellett konkrét esetekre is kíváncsiak voltunk, így több helybélivel is beszélgettünk. Mint kiderült, az egyik – a rendőr elleni – vizsgálatot egy kászonfeltízi erdész kezdeményezte, aki első kézből szembesült a védelmi pénz rendszerével, a történésekről pedig személyesen mesélt lapunknak. Elmondása szerint 2014 végén fát loptak tőle Kászonimpér területén. Az erdész a lopás után két-három nappal kiderítette, ki volt a tettes. Megtudta azt is, hogy Lőrincz Emil rendőrfőnök tetten érte. Az erdész szerint a szóban forgó személy ezer lejért elérte, hogy ne vonják felelősségre. Az erdész felvette a kapcsolatot a rendőrrel, és megkérdezte, hol van a fa, amelyet elméletileg el kellett koboznia, ha már megállította a feltételezett tettest. Erre a rendőrfőnök azt mondta, soha nem is látta, nem is ismeri az említett személyt. Az erdész ekkor jelentette fel a rendőrt az ügyészségen, ám érdemi előrelépés azóta sem történt az ügyben. Tudomása szerint az ügyészség kihallgatta a tanúkat, a feltételezett tettes is bevallotta, hogy valóban ellopta a fát, illetve pénzt adott a rendőrnek.
A kászonaltízi vidéki rendőrőrs vezetése helyett a balánbányai rendőrségen kapusként folytatja pályafutását Lőrincz Emil
Fotó: Gecse Noémi
„Az eset óta eltelt több mint három év, de csak tavaly tudta meg, hogy feljelentést tettem ellene, miután kihallgatták a tanúkat, és az eljárás miatt rendelkezési állományba helyezték. Mivel tudomást szerzett az ellene zajló vizsgálat részleteiről és a vallomásokról, ezért folyamatosan nyomást gyakorol a tanúkra, próbálja rávenni őket, hogy vonják vissza a vallomásaikat. Ilyen rendőr korábban sohasem volt Kászonban” – emelte ki az erdész.
Egy kászonújfalvi juhtartó gazda – aki korábban külföldön élt – elmondása szerint hazatérése után szembesült a szülőfalujában kialakult helyzettel. „Három-négy évvel ezelőtt kerültem haza, akkor már Lőrincz Emil engem is megpróbált rávezetni arra, hogy
Az akkor 17 éves fiamat egy este keményen megbüntette, mert szerinte nem volt megfelelően kivilágítva a biciklije, és nem közlekedett vele helyesen. Utánajártunk és megtudtuk, hogy kiskorút tilos megbírságolni a szülő jelenléte nélkül, ezért kértük a jegyzőkönyv eltörlését, el is törölték. A baj az, hogy
Annak azonban, hogy szembeszegültem vele, meg is lett a következménye. Egy falopásos ügy miatt ugyanis többször is behívattak tanúként a kászoni rendőrségre. Berendelték a páromat is, akit részletesen kikérdeztek, hogy milyen vagyontárgyakkal rendelkezünk. Ezt követően egy reggel a munkaügyi felügyelőség a rendőrséggel együtt kijött a tanyánkra, és faggatni kezdték a munkásokat. Utóbbiak értesítettek engem, hogy valami baj van, de a helyszínen az ellenőrök azt mondták, ne aggódjak, mert nincs semmi baj, csak rutinellenőrzést tartanak. Bevallom őszintén, nem tudtam, hogy egy mezei esztenán munkakönyvvel vagy köteles alkalmazni azokat, akik este jönnek és reggel mennek, esetenként még személyi igazolványuk sincsen. Hosszabb időre csak ilyen személyek szegődnek el állatok mellé, velük pedig nehéz kivitelezni az alkalmazási procedúrát.
A büntetést azóta is folyamatosan, részletekben törlesztjük, és mindezt azért, mert nem hódoltam be a rendőrnek” – húzta alá a gazda.
A téma kapcsán két önkormányzati képviselővel is beszélgettünk, elmondásuk szerint a tanácsosokkal szemben különösen ellenséges Lőrincz Emil, hiszen az üléseken többször is terítékre kerültek az ügyei, és két panaszt is megfogalmaztak ezek kapcsán a rendőrség számára.
„Szóvá tette többször is, hogy miért szervezkedünk ellene” – mutatott rá beszélgetésünkkor az egyik kászonaltízi képviselő. Egy másik, kászonjakabfalvi tanácsos arra tért ki, hogy a családtagjain állt bosszút a rendőr a testület által megfogalmazott panasz miatt, az édesanyját és a feleségét is megbüntette.
Megalapozatlannak tartja, és cáfolja az ellene felhozott vádakat – szögezte le már beszélgetésünk elején Lőrincz Emil, amikor a minap a téma kapcsán kérdeztük. „Sohasem gyűjtöttem védelmi pénzt. Amikor törvényt szegtek, megbüntettem a lakókat, amikor meg nem, akkor nem. Igaz, hogy vizsgálatot folytat ellenem a megyei ügyészség. Emiatt rendelkezési állományba helyeztek addig, amíg lezárul az ügy.
Pedig ő is vádlott egy európai uniós források törvénytelen felhasználásával kapcsolatos ügyben, és havonta megjelenik a törvényszéken. Mindkettőnk esetében eldöntik majd az illetékesek, hogy bűnösek vagy ártatlanok vagyunk. Fontos azonban kiemelni, hogy
A konfliktusunk forrása az, hogy ellene és a barátai ellen is felléptem, amikor törvényt szegtek, az egyiküket például ittas vezetésen kaptam, és megbüntettem. Azért kezdtek el ellenem szervezkedni, és azért akarnak eltávolítani a községből, mert ellenük is fellépek, és mert túl sokat láttam.” A rendőr szerint a megyei rendőr-főkapitányság vezetője első körben, a múlt év végén úgy döntött, hogy „maradjak a Kászonokban, ám most megváltoztak a dolgok azt követően, hogy több állami intézménynél is bejelentést tettem a polgármesterrel és a tanáccsal kapcsolatosan.”
A rendőr lapunknak leszögezte, nem az ő dolguk a rendőrséggel foglalkozni. „A diszkriminációellenes tanácshoz fordultam, hiszen a polgármester hátrányos helyzetbe hozott engem azáltal, hogy az áthelyezésemet kérte. Mindezek miatt született az a döntés, hogy meg kellene szüntetni ezt a konfliktushelyzetet köztem és a polgármester között, erre pedig a megyei rendőr-főkapitányság a Balánbányára való áthelyezésemet tartotta a legmegfelelőbbnek. Én is ember vagyok. Nem is nyerni akarok, csak azt szeretném, hogy hagyjanak békén és végezhessem a munkám. Nem tiltakoztam az ellen, hogy Balánbányán teljesítsek ezután szolgálatot, hiszen lehet, így lesz jobb mindenkinek. Azonban,
hogy a polgármester is nyugodtan tudja végezni a kétes ügyeit” – zárta Lőrincz Emil.
Az Unext Romania, a lengyel Unilink csoport tagja, segítette a bolgár Dallbogg Life and Health Inc. biztosítót a román kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) piacra való belépésében, az európai útlevél alapján.
A Román Postának nem prioritása a postahivatalok bezárása, de veszteséges működésük alapos vitát igénylő, komoly téma – tájékoztatott kedden este az állami vállalat.
Önként jelentkezett kedden este a rendőrségen az a sofőr, aki jelentős anyagi károkat okozott Marosvásárhely egyik utcájában, majd elhagyta a helyszínt.
Kezdetét vette Székelyudvarhelyen a két éve elindított erdőtelepítés folytatásaként zajló facsemete-ültetés a Bükkfatetőn – közölte Facebook-oldalán a polgármesteri hivatal.
Huszonöt százalékkal emelték a fuvardíj árát a csíkszeredai taxitársaságok november közepétől: a korábbi, kilométerenkénti 3,99 lej nappali fuvardíj helyett egy lejjel többet, 4,99 lejt kell fizetniük a szolgáltatást igénybe vevőknek.
„Az erdélyi magyar közösségnek olyan képviseletre van szüksége, amely érti és képviseli igényeit és problémáit” – hangsúlyozza Hajdu Gábor, az RMDSZ csíkszéki parlamenti képviselőjelöltje.
Idén is lesz Katalin-bál Csíkszeredában, a jótékonysági rendezvény fókuszában ez alkalommal a gyermekmentő szolgálat, a művészetis diákok és a kritikus állapotú betegek állnak – derül ki a szervezők szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményéből.
Noha tegnap még arról írtunk, hogy Székelyföld-szerte Csíkban volt legenyhébb a hajnal, ma már helyreállt a világ rendje: nemcsak Székelyföldön, hanem az egész országban Csíkszeredában volt a leghidegebb szerdára virradóan.
Az örmények Erdélybe településére emlékeztető információs táblákat helyez ki az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége november 28-án Gyimesbükkön. Az ünnepélyes táblaavatást egy kulturális műsor is kíséri majd.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
3 hozzászólás