Végre kiderül, hogy mi is az a REL Pr-cikk

•  Fotó: Civitas Alapítvány

Fotó: Civitas Alapítvány

Szemfüles olvasóink az utóbbi hetekben már láthatták a Székelyhon oldalán azt a reklámot, ami a REL fogalmára hívta fel a figyelmet. A sejtelmes reklámüzenetről most lerántjuk a leplet, és az elkövetkezendő hónapokban teljes cikksorozatot közlünk arról, hogy mit is jelent a rövid élelmiszer-ellátási lánc, és miért életbevágóan fontos, hogy értsük és éljünk vele. Az életbevágó jelző nem túlzás: aki megérti, hogy miért fontos „rövid” úton hozzájutni mindennapi élelmünkhöz, az tovább él.

Támogatói tartalom

2023. szeptember 08., 09:002023. szeptember 08., 09:00

2023. szeptember 08., 09:122023. szeptember 08., 09:12

Kezdjük a fogalomtisztázással.

A REL-t nevezhetjük akár rövid élelem-ellátási láncnak, rövid élelmiszer láncnak, de akár rövid ellátási láncnak is, nem hibázunk. A REL lényege ugyanis abban áll, hogy

a termék a termelőtől minél rövidebb úton és időn belül közvetlenül – vagy minimális köztes szereplő bevonásával – a fogyasztóhoz kerüljön.

•  Fotó: Civitas Alapítvány Galéria

Fotó: Civitas Alapítvány

Beláthatjuk, hogy bár az összes iparágban van létjogosultsága ennek a törekvésnek, a legnagyobb hozadéka mégis az élelem-ellátásban van, ugyanis

a rövid láncnak közvetlen hatása van a termék minőségére, és ezzel az életünkre, az egészségünkre.

A szállítási költségek és az ár kapcsolata

Vegyünk egy példát, mondjuk vásárolunk egy gyümölcsszárítót. Ha közelről szerezzük be, akkor a gyümölcsszárító nem utazik sok kilométert (tehát az árban kevesebb szállítási költség van), ha meghibásodik, akkor a javítási folyamatban is lényegesen kevesebb szállítási költség van – tehát beláthatjuk, hogy

ugyanaz a minőségű termék esetleg helyben olcsóbb lehet.

Közvetítők

Itt van a második téma, a közvetítők kérdése. Ahány közvetítő van egy ellátási láncban, annyian kell megéljene belőle, tehát a közvetítők számának csökkentése szintén árcsökkentő hatású – újfent beláthatjuk, hogy ugyanaz a minőségű termék esetleg helyben olcsóbb lehet.

Bizonyos iparágakban és termékek esetében a valóság azonban nem ez. Számtalanszor tapasztaljuk, hogy

ugyanazt a minőségű terméket nem ugyanolyan költséggel állítják elő Kínában, mint Székelyudvarhelyen.

Így a kínai termék megbírja a sok ezer kilométeres utaztatást, a több rendbeli közvetítőt, és a végén a polcon a termék mégis ugyanolyan áron vagy neadjisten olcsóbban szerepel, mint a helyi. És ennek nem az az oka, hogy a kínai kevesebbet akar nyerészkedni – távolról sem. Könnyen előfordulhat, hogy

a kínai többet nyer az olcsóbb terméken, mint a székelyudvarhelyi gyártó a drágább terméken.

Ennek az az oka lehet például, hogy a kínai feleakkora nyersanyag-árakkal, alacsonyabb bérköltségekkel állítja elő a terméket.

A helyi gazdaság fenntartása

Miért lenne mégis okos döntés a közelit megvásárolni, akár picit magasabb áron is?

Erre egyetlen értelmes válasz létezik: mert ezzel fenntartjuk a közeli termelőt, hogy legyen értelme dolgoznia, majd a tőle visszafolyó adólejekből építjük az útjainkat, újítjuk fel az iskoláinkat stb.

Amit a kínaiban vásárolunk, az kimegy az országból, többé nem látjuk, nem forog vissza semmi belőle a gazdaságba.

Tartósító- és állagjavító szerek

Visszatérve a bevezető gondolathoz, még ennél is nagyobb a tét az élelmiszerek esetében. A gyümölcsszárítóval ellentétben az alma nehezen viseli a hosszú utat, a váltakozó hőmérsékletet, színét veszti, fonnyad és romlik. Mindezeket megelőzendő tartósítószereket, hűtőkocsikat, hűtőházakat alkalmazunk. Ezeket mi, fogyasztók egyrészt megfizetjük, másrészt lenyeljük.

A tartósítószerek a szervezetünkbe kerülnek, évtizedek alatt ezek egészségromláshoz és betegségek kialakulásához vezetnek.

Tápanyag- és vitamintartalom

De vegyük elő a vitamintartalom kérdését: a messzire utaztatott zöldség-gyümölcs tartósítása érdekében olyan eljárásokat alkalmazunk, amelyek csökkentik a termék vitamintartalmát. A hosszú ideig fennálló vitaminszegény táplálkozás szintén betegségek kialakulásához vezet.

•  Fotó: Civitas Alapítvány Galéria

Fotó: Civitas Alapítvány

Az autentikus íz

Az élelmiszeripar manapság bármilyen jó íz elérésére képes aromák, ízfokozók, hozzáadott só és cukor segítségével, tehát finomat előállítani az élelmiszeriparnak már nem kihívás. A fogyasztó szempontjából nem mindegy, ha a „finom” érzet egy természetes ízvilágú termék elfogyasztásával vagy mesterséges anyagok bevitelével lesz elérve.

A REL-ből származó élelmiszernek autentikus íze van, olyan, mint amilyen mindig is volt, a nagyanyáink asztalán is, és ehhez nem használ semmilyen mesterségek adalékot.

Környezetvédelem

Ha minél kevesebbet utaztatunk egy terméket vagy minél kevesebb csomagolással vásároljuk, illetve ha minél kevesebb tartósítószer felhasználásával állítjuk elő, akkor ezekkel a döntésekkel egyre jobban óvjuk a környezetet.

Tájgazdálkodás

A kistermelők nélkül átalakul a székelyföldi táj és megszűnik az a tájhasználat, ami most jellemző ránk. Így már nem lesz vonzó a turizmus szempontjából sem mindamellett, hogy mi is helyi élelem nélkül maradunk.

Biztonság

A REL megengedi, hogy egy közvetítő legyen a termelő és a fogyasztó között. Ezzel tulajdonképpen lehetővé teszi, hogy

országhatáron belül hozzájussunk olyan házias termékekhez is, amelyek nem közvetlenül a mi vidékünkre jellemzőek, de hasonlóan őstermelőtől származnak.

A közvetítő (fizikai bolt vagy webshop) ellátja az ellenőrző szerepet a folyamatban, kiválogatja a termékeket, megbizonyosodik a termékek bevizsgált/engedélyezett voltáról, levéve az ebbéli terhet a fogyasztó válláról. Ugyanakkor

ez az egy közvetítő a termelőt segíti, hiszen átveszi az értékesítéssel járó terheket.

•  Fotó: Civitas Alapítvány Galéria

Fotó: Civitas Alapítvány

Kanyarodjunk tehát vissza a kezdetekhez és vásároljunk tudatosan élelmet a család asztalára. A REL-ből származó élelem megvásárlásával mindamellett, hogy jelentősen rövidítünk az értékesítési láncon, megsegítjük a helyi termelők gyors piacra jutását, ezzel hosszú távon garantálva a fennmaradásukat. Ezzel pedig nem kevesebbet érünk el, minthogy átmentjük a termelőinket és tájjellegű termékeinket a jövő generációja számára.

Társadalmi érzékenyítés

A nagyvilágban tapasztalható egyre több sikeres példán felbuzdulva a Civitas Alapítvány munkaközössége néhány helyi gazdával karöltve ennek a rövid utas ellátásnak a fontosságára hívja fel a lakosság figyelmét.

Ebben a társadalmi érzékenyítő kampányban a globális láncok olcsóságával és kényelmével veszik fel a harcot, és arra hívják fel a figyelmünket, hogy ha mi vásárlásainkkal nem tartjuk életben ezeket a rövid láncokat, akkor ezek elsorvadnak, a mi gyerekeinknek már csak a globális láncok kínálata jut.

Összefoglalva: miért jó nekünk helyi, rövid ellátási láncból származó termékeket fogyasztanunk?

A helyi gazdaság megsegítése mellett a frissesség, a minőség és az autentikus íz is garantált, tartósítószerek és ízfokozók nélkül, amire a mai globalizált láncok kínálatában már sehol sem számíthatunk. A társadalmi és gazdasági előnyök mellett fontos kiemelni ugyanakkor a környezetvédelmi szempontokat is:

ha helyit veszünk, akkor kevesebb az élelmiszerkilométer, olcsóbb a szállítási költség, ugyanakkor kisebb a csomagolási igény is.

Mindezek együttese egy fenntarthatóbb és szebb jövőt tartogat, amely által még jobb lesz szülőföldünkön élni.

Az élelmiszer-ellátásban a REL-ek szerepe Európa különböző országaiban eltérő, ugyanakkor az elmúlt években a termelői piacok egyre inkább központi szerepet töltenek be. Olaszországban például havonta minden második ember legalább egyszer közvetlenül a termelőtől vásárol élelmiszert, de a kontinensen a gazdálkodók 15 százaléka a termésének több mint felét közvetlenül a fogyasztónak adja el. Romániának ilyen tekintetben van hová felzárkóznia, ám a lehetőségek adottak:

vásároljunk helyi és közeli REL terméket, és tartsuk életben a kistermelőket. Csak rajtunk múlik!

Következő cikkeinkben megismerkedhetünk azokkal a gazdákkal, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértőkkel és lelkes vásárlókkal, akik ilyen formában szerzik be az élelmiszereket. Érdemes tehát továbbra is figyelni portálunkat, de akár megismerkedhetünk azokkal a termékekkel, amelyek rövid úton, a farmról az asztalra kerülnek Székelyföldön. És akár vásárolhatunk is.

Kövessék a Rádió GaGa interjúsorozatát Székelyföldön, ahol további érdekességeket tudhatnak meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL

•  Fotó: Civitas Alapítvány Galéria

Fotó: Civitas Alapítvány

(X – Fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 20., péntek

Két pont, ami nagyon fájna a vállalkozók szerint az állam adóemelési terveiből

Helyette javasolnak négy másik pontot, ami inkább Bukarestnek és a feketegazdaságnak fájna, az ország viszont jól járna vele.

Két pont, ami nagyon fájna a vállalkozók szerint az állam adóemelési terveiből
2025. június 20., péntek

Két fiatal meghalt, négyen megsérültek, miután egy mentőautóval ütközött egy személyautó

Két ember meghalt, négyen pedig megsérültek egy közúti balesetben péntekre virradóan Botoșani megyében.

Két fiatal meghalt, négyen megsérültek, miután egy mentőautóval ütközött egy személyautó
2025. június 20., péntek

Kezdődik a nyári vakáció, de nem tart szeptember közepéig

A tanév rendjének megfelelően a pénteki tanórák után elkezdődik a nyári szünidő.

Kezdődik a nyári vakáció, de nem tart szeptember közepéig
2025. június 20., péntek

Nem nevesítette a kormányfő-jelöltet Nicușor Dan, a PSD elhalasztotta péntekre meghirdetett belső vitát

A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtök este bejelentette, hogy elhalasztotta az Országos Politikai Tanács péntekre összehívott ülését, amelyen a párt kormányzati részvételéről kellett volna dönteni.

Nem nevesítette a kormányfő-jelöltet Nicușor Dan, a PSD elhalasztotta péntekre meghirdetett belső vitát
2025. június 19., csütörtök

Juhhimlő – egy újabb állatbetegség, aminek a megjelenésétől tartani kell

Újabb, korábban egzotikusnak számító ragályos állatbetegség ütötte fel a fejét az országban. A juhhimlő nagy gazdasági károkat okozhat, ha elterjed, ugyanis a kór terjedését csak a beteg állatok leölésével lehet hatékonyan megfékezni.

Juhhimlő – egy újabb állatbetegség, aminek a megjelenésétől tartani kell
2025. június 19., csütörtök

Az éltanuló, aki tudja, merre tart, még ha nem is mindenki érti

Pap Edmond Olivér különösen érett gondolkodású fiatal, aki nemcsak a tananyagra figyel, hanem a világ és önmaga megértésére is. Túllát az iskolai kereteken, ezért nem mindig illeszkedik könnyen – nem azért, mert nem akar, hanem mert másra fókuszál.

Az éltanuló, aki tudja, merre tart, még ha nem is mindenki érti
2025. június 19., csütörtök

Már Aradon is tilos a gazdáknak, hogy a Maros vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják

Mivel a Parajdról származó magas sótartalmú víz csütörtökön elérte a Maros Arad megyei szakaszát, a hatóságok megtiltották az Arad megyei gazdáknak, hogy a folyó vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják.

Már Aradon is tilos a gazdáknak, hogy a Maros vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják
2025. június 19., csütörtök

A halak mellett hódok is pusztultak el a sószennyezés miatt

Nincsenek élő halak a parajdi bányakatasztrófa miatt megnövekedett sótartalmú Kis-Küküllő szennyezett szakaszán, és hódelhullást is tapasztaltak az elmúlt napokban.

A halak mellett hódok is pusztultak el a sószennyezés miatt
2025. június 19., csütörtök

Fizetésképtelenség fenyegeti CFR utasszállító részlegét

A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti.

Fizetésképtelenség fenyegeti CFR utasszállító részlegét
2025. június 19., csütörtök

Kelemen: az RMDSZ pénteken dönt a kormányzati részvételéről

A Szövetségi Állandó Tanács péntek este dönt az RMDSZ kormányzati részvételéről – jelentette ki az államfővel folytatott csütörtöki egyeztetések után Kelemen Hunor.

Kelemen: az RMDSZ pénteken dönt a kormányzati részvételéről