Fotó: Haáz Vince
A prefektúra által indított, a telekelést ellehetetlenítő per miatt eddig nem történt előrelépés Marosvásárhelyen, a Margaréta utcában levő műemléképületek ügyében. A leromlott házsort magas kerítés védi, de mutatjuk, hogy mi maradt az egykor pompás épületekből.
2024. április 13., 12:472024. április 13., 12:47
A Margaréta utcai, Toroczkai Wigand Ede budapesti építész által tervezett házak egykoron a Székely és Réti bútorgyár tulajdonában voltak. A román törvények szerint B-kategóriás műemléképületnek minősülnek. Hosszú évekig bérlakásként működtek, majd a romák foglalták el, és lakták le ezeket. Múzeumigazgatóként és önkormányzati képviselőként Soós Zoltán többször felszólalt az épületek rendbetétele mellett, mindhiába.
2018-ban így néztek ki
Fotó: Haáz Vince
2021-ben, miután Soós Zoltán polgármester lett, állagmegóvási munkálatokat végeztek az ingatlanoknál, és
Azonban azonkívül, hogy egy magas kerítéssel óvják a kíváncsi szemek elől, látszólag semmi nem történt a helyszínen.
Fotó: Haáz Vince
A Székelyhon megkeresésére Soós Zoltán polgármester elmondta, az állagmegőrzés után derült ki, hogy
Bő három éve állagmegőrző munkálatok zajlottak
Fotó: Haáz Vince
Amikor a város telekkönyvezni akarta, a döntést megtámadta a Maros megyei prefektúra és annak akkori vezetője, Mara Togănel. „Érthetetlen számunkra, hogy miért történt ez a hátráltatás, de most már vége, mert a perben végleges ítélet született, a városnak joga van a nevére telekelni a Margaréta utcai műemléképületeket.
Kávézót szeretnénk létrehozni, a művészek számára galériákat, és bekapcsolni az épületeket a város kulturális körforgásába” – vázolta az elképzeléseket Soós Zoltán.
A műemléképületek megmentése többek között azért is fontos, mert közelükben van egy buszmegálló, amit a Víkendtelepre érkezők – így a turisták is – használnak, szomszédságában pedig egy új lakótelepet akarnak építeni az egykori bútorgyár területére, így nem maradhatnak szégyenfoltként ott a romos ingatlanok.
Soós Zoltán mandátumának elején dolgoztak rajtuk
Fotó: Haáz Vince
Színes, eseményekben bővelkedő évet tudhatunk magunk mögött – akár szélsőséges időjárásról, meglepetéseket rejtő szuperválasztási évről, sporteseményekről legyen szó.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
Súlyos, maradandó sérüléseket okozhat a petárda, ha rossz helyen robban. Halláskárosodás, elvesztett látás, amputált ujjak – sajnos számos ilyen következménnyel járó balesettel találkoztak az elmúlt években a mentősök és az orvosok szilveszterkor.
Klaus Iohannis keddi, szilveszteri üzenetében azt emelte ki, hogy Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország, megbízható partner a külföldi szövetségesei számára.
Szent család vasárnapján ünnepelték az újszülötteket Gelencén. 2024-ben is szép számban születtek kisbabák a községben, az ő nevük került fel az emlékfára.
Az országos útlevél-igazgatóság kedden arról tájékoztatott, hogy 2025. január elsejétől az állampolgárok kérhetik az egyszerű elektronikus útlevél ingyenes kézbesítését bármely címre Románia területén.
A marosvásárhelyi börtön mintegy 50 alkalmazottja tüntetett kedd reggel az intézmény előtt, a túlórázás ellen tiltakozva.
Mozgalmas decembert zár a csíkszeredai Rotary Club, a téli ünnepek alkalmával jótékonysági koncertet tartott, és több ajándékcsomagot osztottak ki idős, egyedül élő embereknek, valamint a csíkszépvízi ápoló és gondozó központ lakóinak.
Baleset történt Homoródfürdő közelében a Cekend-tetőn kedden délelőtt, személyi sérülés nem történt.
szóljon hozzá!