Fotó: Székelyhon
Javában zajlik Székelyudvarhelyen a néphagyományok, népművészet és népi kultúra életben tartása és átörökítése: nemsokára folytatódnak a Kaszaj Egyesület, az Udvarhely Néptáncműhely és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány közösen szervezett programjai. A tervekről csütörtökön sajtótájékoztatón meséltek az egyesületek képviselői: Kinda Botond, Orendi István és Tamás Vanda.
2024. szeptember 19., 20:012024. szeptember 19., 20:01
2024. szeptember 20., 10:422024. szeptember 20., 10:42
Hiánypótló tevékenységként indult 12 éve, mára pedig már hagyománya van a hangszeres népzene oktatásnak Székelyudvarhelyen.
mondta el Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője. Kiemelte azt is, a képzések 100 feletti résztvevővel zajlanak. A népzeneoktatással párhuzamosan népdaloktatás is indul, melyet tavaly kezdtek el, és az érdeklődést tekintetbe véve idén is folytatnak.
A néptáncoktatásról Kinda Botond, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány udvarhelyi irodájának vezetője beszélt, rávilágítva, hogy azokon
hiszen az órákat igyekeztek úgy alakítani, hogy azokkal minden korosztály néptánctanulásra vágyó tagjait megszólíthassák. Azt is megtudtuk, a résztvevők a tanultakat csütörtökönként táncházakban gyakorolhatják melyekből egy tanévben nagyjából 18-20 van.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítványnak is számos programja van, melyekkel leginkább a gyerekeknek kedveznek. Ilyen például a Jeles Napok című, melynek során a gyerekek a jeles napokkal ismerkedhetnek meg népi játékokon, kézműves foglalkozásokon keresztül.
A Motolla kézművesműhely nevet viselő program is – hasonlóan az előzőhöz – a gyerekekre összpontosít elsősorban, ez viszont iskolákra szabott, ugyanis
melyet követően a foglalkozásvezető kiszáll az illető osztályokhoz és megtartja számukra az óhajtott kézműves-, vagy egyéb foglalkozást.
Tamás Vanda, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány képviselője a programok bemutatása során kiemelte, nagyon fontosnak tartja a Népi kultúránk gyökerei címmel múlt évben indult képzést is, amelyet pedagógusoknak szántak. Mint mondta, ebben a programban arra törekednek, hogy mind a pedagógiát tanuló diákok, mind pedig a gyakorló pedagógusok részt vehessenek egy olyan képzéssorozaton, melynek során
Az egyesületek képviselői egyöntetűen sikeresnek találják az általuk életre hívott programokat, elmondásuk alapján mindenikre bőven mutatkozik igény. Székelyudvarhely kulturális közéletébe tehát úgy tűnik, sikerült visszacsempészni a népi kultúra elemeit, a néphagyományokat.
Az induló programokról bővebben tájékozódhatnak, és minden eseményről időben értesülhetnek az érdeklődők az Erdélyi Hagyományokháza Alapítvány székelyudvarhelyi szervezetének Facebook-oldalán.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!