
Fotó: Székelyhon
Javában zajlik Székelyudvarhelyen a néphagyományok, népművészet és népi kultúra életben tartása és átörökítése: nemsokára folytatódnak a Kaszaj Egyesület, az Udvarhely Néptáncműhely és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány közösen szervezett programjai. A tervekről csütörtökön sajtótájékoztatón meséltek az egyesületek képviselői: Kinda Botond, Orendi István és Tamás Vanda.
2024. szeptember 19., 20:012024. szeptember 19., 20:01
2024. szeptember 20., 10:422024. szeptember 20., 10:42
Hiánypótló tevékenységként indult 12 éve, mára pedig már hagyománya van a hangszeres népzene oktatásnak Székelyudvarhelyen.
mondta el Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője. Kiemelte azt is, a képzések 100 feletti résztvevővel zajlanak. A népzeneoktatással párhuzamosan népdaloktatás is indul, melyet tavaly kezdtek el, és az érdeklődést tekintetbe véve idén is folytatnak.
A néptáncoktatásról Kinda Botond, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány udvarhelyi irodájának vezetője beszélt, rávilágítva, hogy azokon
hiszen az órákat igyekeztek úgy alakítani, hogy azokkal minden korosztály néptánctanulásra vágyó tagjait megszólíthassák. Azt is megtudtuk, a résztvevők a tanultakat csütörtökönként táncházakban gyakorolhatják melyekből egy tanévben nagyjából 18-20 van.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítványnak is számos programja van, melyekkel leginkább a gyerekeknek kedveznek. Ilyen például a Jeles Napok című, melynek során a gyerekek a jeles napokkal ismerkedhetnek meg népi játékokon, kézműves foglalkozásokon keresztül.
A Motolla kézművesműhely nevet viselő program is – hasonlóan az előzőhöz – a gyerekekre összpontosít elsősorban, ez viszont iskolákra szabott, ugyanis
melyet követően a foglalkozásvezető kiszáll az illető osztályokhoz és megtartja számukra az óhajtott kézműves-, vagy egyéb foglalkozást.
Tamás Vanda, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány képviselője a programok bemutatása során kiemelte, nagyon fontosnak tartja a Népi kultúránk gyökerei címmel múlt évben indult képzést is, amelyet pedagógusoknak szántak. Mint mondta, ebben a programban arra törekednek, hogy mind a pedagógiát tanuló diákok, mind pedig a gyakorló pedagógusok részt vehessenek egy olyan képzéssorozaton, melynek során
Az egyesületek képviselői egyöntetűen sikeresnek találják az általuk életre hívott programokat, elmondásuk alapján mindenikre bőven mutatkozik igény. Székelyudvarhely kulturális közéletébe tehát úgy tűnik, sikerült visszacsempészni a népi kultúra elemeit, a néphagyományokat.
Az induló programokról bővebben tájékozódhatnak, és minden eseményről időben értesülhetnek az érdeklődők az Erdélyi Hagyományokháza Alapítvány székelyudvarhelyi szervezetének Facebook-oldalán.
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
szóljon hozzá!